שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין דיני עבודה, זכויות עובדים פסק דין בעניין פיטורי עובדים בכירים מרשות הדואר

פסק דין בעניין פיטורי עובדים בכירים מרשות הדואר

 
מאת: מערכת Lawguide | פורסם ב: 09/04/2008 | צפיות: 2314

פסק דין בעניין פיטורי עובדים בכירים מרשות הדואר


קראו עוד בתחום

לפתחו של בית הדין לעבודה מגיעות תביעות רבות בהם נטען שפיטורי עובד זה או אחר לא היו מוצדקים ונעשו משיקולים זרים, שהינם אסורים. במידה שבית הדין לעבודה מקבל תביעה מסוג זה, באפשרותו להעניק סעד של פיצויים ולחלופין, סעד של אכיפה. קרי, השבת העובד לעבודתו וביטול החלטת הפיטורים. דוגמא לדיון בנושא ניתן לראות בפסק הדין דנא.

 

יש לך שאלה?

פורום פיצויי פיטורין

פורום חוזה עבודה

פורום זכויות עובדים

פורום זכויות וחובות מעסיקים

פורום בית דין לעבודה

 

במקרה דנן, בית הדין הארצי לעבודה דן בערעור שהוגש על פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בנושא פיטורי שלושה עובדים מרשות הדואר. על פי עובדות המקרה, שלושת העובדים הועסקו ברשות הדואר בתפקידים בכירים. בינם לבין הרשות נחתמו חוזי עבודה אישיים והעובדים הוגדרו כנושאי "משרה מיוחדת" לפי סעיף 35 לחוק רשות הדואר, התשמ"ו – 1986.


חוזי העבודה הוארכו מעת לעת. החוזה האחרון נחתם בשנת 2001, והיה עתיד להסתיים בשנת 2004. אולם, במהלך שנת 2002 שלושת העובדים קיבלו ממנכ"ל רשות הדואר מכתב המודיע להם על סיום העסקתם מטעמים של התייעלות ארגונית וצמצומים. במכתב נמסר להם מועד השימוע שעתיד היה להיערך בעניינם. חרף בקשת העובדים לדחות את השימוע ולמנוע את הפיטורים, ההחלטה יצאה מן הכוח לפועל ובמהלך שנת 2003 הופסקה עבודתם. לאחר מכן, העובדים הגישו עתירה כנגד פיטוריהם בטענה שהם היו נגועים בשיקולים זרים, ההליך לא היה תקין וההחלטה לא הייתה סבירה בנסיבות העניין.


החלטת בית הדין האזורי


בית הדין האזורי לעבודה פסק שפיטורי העובדים היו נגועים בפגמים דיוניים ומהותיים. עם זאת, נקבע שלא היה מקום להשיב את העובדים לעבודתם, אך נפסקו להם פיצויים בגין פיטורים שלא כדין בשווי שתי משכורות ואובדן השתכרות בסך של ארבע משכורות חודשיות, לכל אחד. על החלטה זו הוגש ערעור הן מטעם העובדים והן מטעם רשות הדואר.


טיעוני הצדדים


לטעת רשות הדואר, החלטת בית הדין האזורי לעבודה שלא להשיב את העובדים לעבודה הייתה כדין. עם זאת, נטען שהפיצוי שנפסק לא היה מידתי ביחס לקביעות הערכאה הדיונית. כמו כן, הרשות הדגישה שפיטורי העובדים נעשו משיקולים עניינים ובתום לב, ובהחלטה לא נפל כל פגם דיוני או מהותי.


מנגד, העובדים טענו כי פיטוריהם נעשו על רקע פוליטי וההליך היה רצוף פגמים. אי לכך, היה מקום להעניק להם סעד של אכיפה ולהשיבם לעבודה. לחלופין, נטען כי משעה שבית הדין האזורי קבע שלא היה מקום להעניק סעד של אכיפה, היה ראוי לפסוק לכל אחד פיצוי בשווי של 12 משכורות חודשיות לצד פיצוי על נזק לא ממוני ועוגמת נפש.


תוקפם של הפיטורים


לאחר שמיעת טענות הצדדים, נקבע שפסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה היה נכון וצודק. כלומר, ערעור רשות הדואר נדחה. השופט פסק שהחלטת הרשות לפטר את העובדים לא נבעה משיקולים של התייעלות וצמצומים. זאת מאחר וצעדי ההתייעלות התגבשו וננקטו זמן רב לאחר שהוחלט על הפיטורים. קרי, הרשות השתמשה בנימוק זה על מנת להצדיק את הפיטורים, מבלי שהיה לכך עיגון עובדתי. בשל כך, היה ראוי לבטל את החלטת הפיטורים.


כמו כן, נפסק שהעובדים הרימו את הנטל וביססו את החשד לפיו פיטוריהם נעשו משיקולים פוליטיים, שהינם אסורים. רשות הדואר לא הצליחה להפריך חשד זה, ובכך היה טעם נוסף לביטול החלטת הפיטורים. במקביל, נקבע שהחלטת הפיטורים לא עמדה במבחן הסבירות והמידתיות.


הסעד


בית הדין האזורי קבע שלאור השינוי הארגוני שחל ברשות הדואר, אופי עבודת והעסקת המפוטרים וחלוף הזמן, לא היה מקום להעניק סעד של אכיפה. בית הדין הארצי קיבל החלטה זו וקבע שהטעמים בגינה היו סבירים ומוצדקים. כלומר, לא היה מקום להורות על אכיפת יחסי העבודה בין הצדדים.


עם זאת, בית הדין הארצי קבע שגובה הפיצוי שנפסק לעובדים היה נמוך ולכן הוחלט להגדילו. על כן, הרשות חויבה לשלם לכל אחד מן העובדים פיצוי נוסף בגובה של ארבע משכורות חודשיות. במקביל, נקבע שעל הרשות לשאת בהוצאות שכר טרחת עורך הדין מטעם העובדים.

פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
המוסד לביטוח לאומי סירב לשלם דמי אבטלה לאישה שפוטרה מעבודתה כטבחית בעסקו של בעלה, מכיוון שלגרסתו לא עבדה כשכירה בעסק. האם בית הדין לעבודה הסכים עם קביעת הביטוח הלאומי?
מאת: Lawguide.co.il | 26/03/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום


אורן, איבגי כהן ושות` אורן, איבגי כהן ושות` אזור הצפון 053-9428499 משרדנו מעניק ייעוץ וטיפול במשפט מסחרי, דיני עבודה, דיני משפחה ודיני נזיקין.
כהן, פקס, ברוש - משרד עורכי דין כהן, פקס, ברוש - משרד עורכי דין אזור המרכז 053-9429071 המשרד עוסק בתחום דיני הגירה: הגירה לארה"ב, הגירה לישראל ועוד
ערן וגנר, משרד עורכי דין ערן וגנר, משרד עורכי דין אזור המרכז 053-7101184 אזרחות אירופאית ליוצאי הונגריה צ`כוסלובקיה ואזור הקרפטים.
עו"ד שי הראל עו"ד שי הראל אזור השפלה והסביבה 053-9370222 משרד בוטיק העוסק במקרקעין נדל"ן, צוואות וירושות ומשפט מסחרי
עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץ עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץ אזור המרכז 053-7931313 משרדנו עוסק בדיני עבודה, משפחה, הוצאה לפועל ומקרקעין
מעודה יוסף - עו"ד ומגשר מעודה יוסף - עו"ד ומגשר אזור השרון והסביבה 053-9428951 דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
שרון חיבה, משרד עו"ד שרון חיבה, משרד עו"ד אזור המרכז 053-7101180 בעל ידע עשיר בדיני עבודה הוצל"פ ומשפט אזרחי.
תותי - אשבל משרד עו"ד תותי - אשבל משרד עו"ד אזור המרכז 053-9386046 הנפקת דרכון ואזרחות רומנית כולל השבת רכוש
ד"ר דוד סער, משרד עו"ד ד"ר דוד סער, משרד עו"ד אזור המרכז 053-9428975 עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
עו"ד אייזיק סטולוב עו"ד אייזיק סטולוב אזור השפלה והסביבה 053-9429079 בעל ידע עשיר בהוצל"פ, פשיטות רגל ומקרקעין נדל"ן.
יניב אלנקרי משרד עו"ד יניב אלנקרי משרד עו"ד אזור המרכז 053-7101866 משרדנו עוסק בתחום נזקי הגוף, רשלנות רפואית ודיני עבודה
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון אזור המרכז 053-9428386 דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים