שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מנהלי, עתירות, בג"צ צו עשה המחייב את המושב לספק מים למשפחה המתגוררת במושב

צו עשה המחייב את המושב לספק מים למשפחה המתגוררת במושב

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 09/07/2008 | צפיות: 4158
רוצה שנחזור אליך?
 

צו עשה המחייב את המושב לספק מים למשפחה המתגוררת במושב


קראו עוד בתחום

הזכות למים הוכרה בפסיקה כחלק מהזכות לכבוד האדם וככזו, מדובר בזכות יסוד. כלומר, כל אדם זכאי לה ואין לשלול אותה באופן מוחלט. דוגמא לתביעה שהוגשה בגין שלילה זו ניתן לראות בפסק הדין דנא.


במקרה זה, המבקשים הגישו לבית המשפט בקשה לסעד זמני. במסגרתה הם עתרו לחיוב המשיבה, אגודת המושב בו הם התגוררו, לחברם למים במשק במושב מגוריהם. לאחר מכן, המבקשים אף הגישו תביעה כספית ומתן צו עשה לחיבור מים למשק.


עובדות המקרה כדלקמן: המבקשים זוג נשוי ולו שתי בנות פעוטות. בחודשים שקדמו לבקשה הם התגוררו בקראוון שהוצב על אדמות המשק במושב בו הם גרו משנת 2002, מבלי שהיה להם חיבור למים זורמים. בדצמבר 2003, המבקשים התקבלו לחברות במושב בכפוף להתחייבותם לבנות בית על אדמת המשק בתוך שלוש שנים מיום קבלת החברות. אז הם גרו בבית שכור במושב.


בתחילת שנת 2007, ועד המושב התכנס והחליט על ביטול חברות המבקשים מאחר שלא בנו את ביתם במועד ולא הגישו תוכניות בנייה. בקשתם של המבקשים למתן הארכה לבנייה נדחתה תחילה, אך לאחר פנייה למנהל מקרקעי ישראל, היא התקבלה. עם זאת, המבקשים נאלצו לעזוב את הבית השכור בו התגוררו במושב ולעבור לקראוון בחלקה שהייתה בבעלותם. הקראוון היה מחובר לכל התשתיות הדרושות למחייה, פרט למים.


טיעוני הצדדים


לטענת המבקשים, ניתוק המים נעשה לבקשת המשיבה, כדרך להפעיל עליהם לחץ ולהביא לפינוי השטח על ידם במטרה לאכלסו בתושבים אחרים שהיו מעוניינים לבנות במקום בית. לדידם, הזכות למים הינה זכות יסוד ולכן למשיבה לא הייתה כל אפשרות למנוע מהם אספקת מים סדירה. מנגד, המשיבה טענה שהסכם קבלת המבקשים כחברי המושב בוטל מאחר והם לא עמדו בהתחייבותם להגיש תוכניות בנייה ולבנות בית בתוך 3 שנים. על כן, בקשתם לחיבורם למים לקתה בחוסר ניקיון כפיים ואף בשיהוי היה ראוי לדחותה.


זכות למים – זכות יסוד


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים ועיון בחומרי הראיות, השופט החליט לקבל את הבקשה ולחייב את המשיבה לחבר את המבקשים למים במשקם. הודגש שהזכות לקבלת מים היא זכות יסוד בסיסית המהווה חלק מזכות האדם לכבוד ולבריאות. עם זאת, זוהי לא זכות מוחלטת ויש לאזנה מול אינטרסים של פרטים אחרים וכלל הציבור.


התנאים למתן סעד זמני


במקרה דנן, האיזון נדרש לאור הבקשה למתן סעד זמני לחייב את המשיבה לחבר את המבקשים למים. הודגש שעל מנת להיעתר לבקשה לסעד זמני, על המבקש להוכיח קיומם של ארבעה תנאים מצטברים: מתן הצו הוא הכרחי במידה המצדיקה את התערבות בית המשפט בשלב מוקדם טרם בירור התביעה העיקרית; התובע הוכיח סיכוי הצלחה בתביעה; אי הנוחות שתגרם לתובע אם לא יינתן הסעד גדולה מאי הנוחות שתגרם לנתבע אם יינתן; בקשת התובע לא נגועה בחוסר יושר שבא לידי ביטוי בהעלמת עובדות, שיהוי ואי ניקיון כפיים.


השופט קבע שבמקרה זה, כל ארבעת התנאים התקיימו. ראשית, הוכח שחיבור המבקשים למים היה הכרחי על מנת לאפשר לבני המשפחה מי שתייה ורחצה ושמירה על כבודם ובריאותם. על כן, היה מקום להתערבות של בית המשפט עוד טרם בירור התביעה העיקרית. חיזוק לקביעה זו נמצא בעובדה שהזכות למים הוכרה כזכות יסוד בפסיקה, ולכן היה ראוי להקפיד על הענקתה בכל מצב.


כמו כן, נקבע שהמבקשים הוכיחו שהיו להם סיכוי הצלחה טובים בתביעה, שמאזן הנוחות נטה לטובתם ושבבקשתם לא נפלו פגמים, בניגוד לטענת המשיבה. על כן, הבקשה התקבלה והמשיבה חויבה לאפשר את חיבור משקם של המבקשים למים זורמים לצורך שימושם.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
בעקבות הפעלת מכונה חדשה במפעל לייצור נייר, הוזרמו שלא כדין שפכים לנחל חדרה, אשר גרמו לזיהום מים במשך שלושה חודשים
מאת: LawGuide | 20/12/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
ליפקין את ליפקיןליפקין את ליפקיןאזור המרכז053-9428824דיני משפחה, נישואי תערובת, אשרות ומשרד הפנים