שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות נכסי קופת גמל בהליכי פשיטת רגל

נכסי קופת גמל בהליכי פשיטת רגל

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 13/05/2012 | צפיות: 6338

בעת פשיטת רגל נכסיו של החייב עוברים לנאמן והלה מחלקם בין הנושים. ישנם נכסים ככספים בקופת גמל אשר חלות עליהן הגבלות שונות...


קראו עוד בתחום

עא 7114/09


סעיף 42 לפקודת פשיטת הרגל קובע כי לאחר הכרזה על חייב כפושט רגל מוקנים נכסיו לנאמן וניתן לחלקם בין הנושים. סעיף 85(1) לפקודה קובע עוד כי בין הנכסים אשר ניתנים לחלוקה נמנים נכסים השייכים לפושט הרגל, או אשר מוקנים לו, בתחילתה של פשיטת הרגל, וכל נכס אשר פושט הרגל ירכוש או יקבל עד מתן הפטר מחובותיו.

 

יש לכם שאלה?

פורום פשיטת רגל

פורום הוצאה לפועל

 

עם זאת, סעיף 85(1א) לפקודה מסייג וקובע כי בנוגע לכספים אשר מגיעים לחייב כפועל יוצא מחברותו בקופת גמל, הנאמן לא יפרע אותם ללא אישור בית המשפט. בית המשפט לא יאשר את פירעון הכספים כאשר מדובר בכספים למטרת קצבה אשר טרם הגיע המועד לתשלומם כקצבה.


ההוראה אשר נקבע בסעיף 85(1א) לפקודה הינה הוראה אשר מקופלת בתוכה מטרה סוציאלית ברורה. עסקינן בהוראה אשר נועדה להעניק גם לפושט הרגל הגנות מיוחדות על כספים אשר הוא חסך בקופת גמל. הסעיף קובע כי התנאי לפדיון כספים על ידי הנאמן בכל הנוגע לכספי קופת גמל שאינם מיועדים לקצבה הינו קבלת אישורו של בית המשפט. דהיינו, מדובר בסטייה מהמקרה הרגיל בו הנאמן רשאי לממש את נכסי פושט הרגל ללא צורך בהבאת העסקה לאישור בית המשפט.


המחוקק הציב הגנה גדולה עוד יותר על כספים אשר מיועדים לקצבה, ואשר מגיעים לחייב מכוח חברותו בקופת הגמל. במקרה זה, המחוקק קבע כי אישורו של בית המשפט לא יינתן למימוש הכספים וזאת כל אימת שלא הגיע מועד זכאותו של החייב לקצבה (לדוגמא בשל אירוע מזכה כנכות או זקנה).


סעיף 85(1א) לפקודה הינו אחד מהסעיפים בפקודת פשיטת הרגל אשר ההלכה הפסוקה הגדירה כ"דברי חקיקה אשר נועדו להגן על נכסים מסוימים של פושטי רגל". סעיפים נוספים ברוח זו הינם סעיפים 85(1ב) אשר אוסר על הנאמן לפדות כספים המגיעים לפושט הרגל לפי תוכנית חיסכון שמועד פריונה טרם הגיע (כל אימת שלא הוסכם על כך על ידי כונס הנכסים הרשמי) או נכסים אשר אינם כלולים בנכסי פשיטת הרגל לפי סעיף 86 לפקודה (בעיקר נכסים לצורכי ביגוד, אוכל, ריהוט, חיות מחמד וכדומה).
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל