שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין הוצאה לפועל, חובות הבנק יפצה בני זוג על הגבלת חשבונם ללא סיבה

הבנק יפצה בני זוג על הגבלת חשבונם ללא סיבה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 09/08/2015 | צפיות: 1378
 

הבנק ביטל את מסגרת האשראי של בני הזוג שלא כדין ומבלי לתת להם התראה מראש כפי שנדרש. הוא חויב בפיצויים בסך של 20 אלף שקלים


קראו עוד בתחום

בני זוג הגישו תביעה כספית בסכום של 200 אלף שקלים כנגד בנק לאומי, בטענה שגרם להם נזקים ועוגמת נפש כשביטל את מסגרת האשראי של חשבונם המשותף שלא כדין וללא הודעה מראש. ביום א' שעבר קיבל בית משפט השלום את התביעה באופן חלקי, לאחר שקבע כי בני הזוג לא נקפו אצבע כדי להקטין את נזקיהם ולא פעלו כדי לתקן את טעותו הרשלנית של הבנק. הוא חייב את הבנק לפצות אותם בסך של 20 אלף שקלים על פי הערכת הנזק, וכן לשלם את הוצאות המשפט בסך של 6,000 שקלים.


הסיפור החל כשהוטל עיקול על החשבון המשותף עקב תיק בהוצאה לפועל שנפתח כנגד האישה. מאוחר יותר העיקול בוטל על פי החלטת ההוצאה לפועל, אך לטענת בני הזוג אף על פי שההחלטה נשלחה אל הבנק מספר פעמים, העיקול בבנק לא הוסר, והבנק אף החזיר צ'קים וביטל את מסגרת האשראי שלהם, וזאת ללא כל סיבה ומבלי ליידע אותם. לאחר מכן הוטלה הגבלה על החשבון, מבלי שהתובעים קיבלו על כך הודעה ולמרות עמידתם בכל התחייבויותיהם.


הם ערערו על ביטול הצ'קים לבית משפט השלום, אשר קיבל את הערעור וקבע כי הבנק ביטל את מסגרת האשראי שלא כדין וללא התראה מראש שבועיים לפחות כפי שנדרש, לא הוכיח כי כושר הפירעון של התובעים נפגע והפר את ההסכמות ביניהם. בעקבות פסק הדין הזה הגישו התובעים את תביעתם הנוכחית, ובה דרשו פיצויים על הנזקים שנגרמו להם מהגבלת החשבון וסירוב הצ'קים.


הבנק המשיך לטעון שביטל את מסגרת האשראי כדין, אף על פי שכבר נקבע כי פעל ברשלנות


הבנק בחר להציג את אותם טיעונים שטען בהליך הקודם, חרף פסק הדין שניתן שם. הוא טען כי ביטל את מסגרת האשראי כדין, מפני שהתובע לא העביר לחשבון את משכורתו כפי שהסכימו ביניהם ולא הייתה יתרה מספיקה בחשבון.


כמו כן טען הבנק כי לא ביטל את מסגרת האשראי באופן חד צדדי, אלא יידע את הזוג מראש כי המסגרת מאושרת רק בתנאי שהמשכורת תופקד בחשבון ותבוטל במקרה שלא ימלאו אחר תנאי זה. הוא אף גרס כי לא נגרם להם כל נזק, ואם כן נגרם הם אשמים בכך בעצמם, מפני שלא ביקשו לעכב את ההגבלה על החשבון וגם לא הודיעו לבנק ישראל על הערעור שהגישו.


השופט תמה מדוע הבנק מפליג בטענותיו בעניינים שאינם שנויים במחלוקת, מאחר שכבר נקבע בהליך הקודם כי פעל שלא כדין ונהג ברשלנות כשביטל את מסגרת האשראי של בני הזוג. מעבר לנדרש הוא ציין כי הבנק גם הפר חובות חוזיות בביטול המסגרת באופן חד צדדי וללא הודעה מראש בכתב. לפיכך עליו לפצותם על כל נזק שהסב להם במעשיו הרשלניים.

 

יש לך שאלה?

פורום גביית חובות | שיקים חוזרים
פורום חשבון מוגבל בבנק | חשבון מוגבל


עם זאת הוא קבע כי בני הזוג הפריזו בתיאור הנזקים ולא הוכיחו חלק גדול מהם. כמו כן הם היו יכולים למנוע נזקים רבים בפשטות, אילו היו מגישים בקשה לעיכוב ההגבלה על החשבון כשהגישו את הערעור על ביטול הצ'קים, אך במקום זאת הם ישבו בחיבוק ידיים ולא עשו דבר.

לפיכך סכום הפיצוי הראוי נקבע על דרך האומדנה בסך של 20 אלף שקלים, והבנק אף חויב בתשלום הוצאות המשפט בסך של 6,000 שקלים.


ת"א 19594-05-13
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא הוצאה לפועל, חובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל, חובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים