שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מסחרי, עסקים, חברות העתקת מפה של ישראל? הפרת זכויות יוצרים

העתקת מפה של ישראל? הפרת זכויות יוצרים

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 09/12/2015 | צפיות: 1885
 

חברה בבעלות בני זוג המפיקה סוגים שונים של מפות הארץ, הגישה תביעה על הפרת זכות יוצרים וזכות מוסרית בגין שימוש באחת ממפותיה בסרטון אינטרנטי ללא היתר


קראו עוד בתחום

מפה של הנחלים בארץ ישראל עמדה במוקד תביעה על הפרת זכויות יוצרים שנדונה בשבוע שעבר (יום ד') בבית משפט השלום ביפו. בני הזוג שהפיקו את המפה תבעו מעצב ששילב אותה בסרטון אינטרנטי אשר הפיק עבור לקוחות, מבלי שקיבל מהם היתר ומבלי שנתן להם קרדיט. אמנם אכן מדובר בהעתקה המפרה זכויות יוצרים ואת הזכות המסחרית ואף בוצעה שלא בתום לב, קבע בית המשפט, אך מאחר שהמפה הופיעה בסרטון שניות ספורות בלבד והוסרה מידית מהאתר לאחר שהתגלה דבר ההעתקה, חייב בית המשפט את הנתבע לשלם פיצויים בסך של 800 שקלים בלבד.


בני הזוג הגישו את התביעה במסגרת חברה שבבעלותם, אשר מופעלת לצורך יצירת המפות והפקתן, והיא למעשה בעלת מלוא הזכויות במפה המדוברת. החברה נתנה רישיון מוגבל למט"ח, המרכז לטכנולוגיה חינוכית, להשתמש במפה בחומרי הלימוד שהוא מפיק, כולל באתר האינטרנט.


המפה נלקחה מהאתר של מט"ח ללא קבלת רשות, ושולבה במצגת אינטרנטית כחלק ממסע פרסום לקונגרס צילום שנערך באילת. אורך הסרטון כולו כ-60 שניות, ומתוכן מופיעה המפה כ-13 שניות. הסרטון הוסר מהאתר בעקבות דרישת התובעת, ואז התגלה כי הנתבע אחראי להפקת הסרטון כחלק מעסקו.


האם הפרת הזכויות בוצעה בתום לב?


מדובר בשתי הפרות, טענו התובעים כשדרשו להסיר את הסרטון מהאתר, משום שהמפה הועתקה ללא היתר ובכך הופרו זכויות היוצרים, ונוסף על כך לא ניתן קרדיט ליוצרים ובכך הופרה זכותם המוסרית ביצירה. המפה המקורית מפורסמת עם איסור מפורש להעתיק או לפרסם אותה ללא הסכמה מראש, המשיכו בטענתם. מאחר שחוק זכויות היוצרים קובע פיצויים בגין הפרה ללא הוכחת נזק, הם עתרו לפיצויים עונשיים בהתאם לחוק בסך של 100 אלף שקלים.


מנגד, הנתבע טען שהתובעת מנסה לסחוט פיצויים לא מידתיים מתוך תאוות בצע ותוך הפעלת איומים. הוא רק סיים את לימודיו האקדמיים, טען, ועסקו נמצא בחיתוליו. השימוש האסור במפה בוצע בתום לב, אך למרות זאת התובעת לא הסכימה לקבל תשלום סביר עבור ההפרה שבוצעה כתוצאה מטעות מצערת.


אני בעצמי אמן עם כישורי ציור גבוהים, המשיך הנתבע בטענותיו, ואילו הייתי יודע שאני עובר על החוק הייתי יכול בקלות לצייר בעצמי את המפה. מלבד זאת, היא הופיעה רק לשניות ספורות בסרטון ולמעשה אין לה כל קשר למהות הסרטון שהפיק. הוא עצמו קיבל כ-1,600 שקלים בלבד עבור הפקת הסרטון.


עיון בסרטון העלה כי אכן מדובר בכעשר שניות שבהן המפה מופיעה, ללא התייחסות לנחלים שבה שהם למעשה מהותה. השימוש במפה היה למטרה מסחרית ולא למטרות לימודיות או אישיות, הזכירה השופטת, ובנסיבות אלה הנתבע היה צריך לבקש להשתמש בה, דבר שלא עשה.

 

יש לך שאלה?

פורום דיני אינטרנט | זכויות יוצרים באינטרנט
פורום זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות


כמו כן, הוסיפה השופטת, ההעתקה לא בוצעה בתום לב משום שהנתבע בחר להתעלם מהרישום המופיע עליה לגבי זכויות היוצרים, ואף לא נתן לתובעים קרדיט. לכן עליו לשלם פיצויים בגין הפרת הזכויות. עם זאת, לצורך קביעת גובה הפיצוי הביאה השופטת בחשבון את מספר השניות שבה הופיעה המפה, את העובדה שהסרטון היה באוויר במשך עשרה ימים בלבד עד שהוסר, וכן כי השימוש לא פגע ביכולתם של התובעים להפיק ממנה רווחים. לאור זאת הועמד סכום הפיצויים על סך של 800 שקלים, ובשל הפער הגדול שבין הסכום שהתבקש בתביעה לסכום שנפסק, לא הוצא צו לתשלום הוצאות המשפט.


ת"א 42711-01-13
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפט מסחרי, עסקים, חברות
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מסחרי, עסקים, חברות
הבנק הבינלאומי וחברת יהלומים ישראלית שנקלעה להליך פירוק, כאשר היהלומים משועבדים לטובת הבנק, הגישו תביעה כנגד חברת יהלומים בלגית שקיבלה חבילת יהלומים מבלי שהסכימה לכך ומבלי שביצעה הזמנה, והשיבה את המשלוח לצד ג'. בית המשפט דחה את התביעה
מאת: LawGuide | 09/10/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
גל גורודיסקי, עו"דגל גורודיסקי, עו"דאזור המרכז053-9428496ניסיון של 22 שנים בדיני עבודה, נזיקין וביטוח לאומי, רשלנות רפואית ומסחרי.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר