שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין מקרקעין נדל"ן האם לשוכר דירה מגיעים פיצויים בגלל הפסקות חשמל?

האם לשוכר דירה מגיעים פיצויים בגלל הפסקות חשמל?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 06/01/2016 | צפיות: 1699
 

שוכר הדירה בבני ברק, אב לשני ילדים קטנים, תבע את בעל הדירה עקב הפרת חוזה השכירות ועוגמת נפש גדולה, משום שמספר חודשים סבל מהפסקות חשמל מרובות, כשהבניין החדש עוד לא חובר לחשמל באופן קבוע


קראו עוד בתחום

האם השכרת דירה לדייר עוד לפני שהבניין החדש שבו ממוקמת הדירה קיבל טופס 4, ועקב כך החיבור לחשמל היה מוגבל וזמני ונפל פעמים רבות, מהווה הפרת חוזה השכירות על ידי המשכיר? בית משפט השלום בראשון לציון אשר דן בתביעה שהגיש שוכר הדירה, קבע ביום ה' שהנתבע אכן הפר את התחייבותו להעמיד לשוכר דירה תקינה לרבות אספקת חשמל סדירה. אך עם זאת, לעומת סכום הפיצויים הגבוה שהעמיד השוכר בתביעתו של 80 אלף שקלים, הוחלט שבהתאם לנזק שנגרם לו הוא יקבל 10% בלבד מהסכום, כך שבסופו של דבר הוא יקבל 8,000 שקלים פיצויים. כמו כן ישלם לו הנתבע הוצאות שכר טרחה בסך של 1,500 שקלים.


מאחר שהבניין החדש עדיין לא חובר לחשמל, המשכיר סיפק חשמל זמני לדירות מנכס סמוך. אולם בשל עומס הצריכה הרב של הדיירים, החשמל נפל לעתים תכופות. הבניין חובר לחשמל רק כעבור ארבעה חודשי שכירות, ומרגע זה לא אירעו עוד הפסקות חשמל.


חוזה השכירות מחייב את בעל הנכס לספק לשוכר דירה תקינה וראויה למגורים, כולל אספקת חשמל סדירה


התובע העיד כי הוא אדם דתי המגדל לבד את שני ילדיו הקטנים, והפסקות החשמל גרמו לו סבל בלתי ניתן לתיאור, משום שלעתים אירעו בשבתות כך שבמשך כל השבת הוא נותר ללא אורות או אמצעי חימום. פעמים רבות פנה לבעל הדירה בבקשה שיפתור את המצב, אך דבר לא קרה. לטענתו הוא חיפש דירה אחרת אך לא קל למצוא דירה שתתאים למצבו האישי, ולבסוף עזב את הדירה רק כחודש לפני שנגמרה תקופת השכירות, כאשר רק אחרי שהגיש את התביעה אישר לו בעל הנכס לעזוב מבלי שייתבע על הפרת החוזה.


את התביעה הגיש בעילה של הפרת החוזה במשך ארבעת החודשים שבהם לא סופק חשמל קבוע, פיצוי עבור ימי העבודה שהפסיד כי היה צריך לדאוג לילדיו שחלו עקב הקור העז בדירה, ופיצוי נוסף עבור עוגמת הנפש הרבה שנגרמה לו.


אך בעל הנכס טען כי התובע ידע על בעיית החשמל מראש ואף הצהיר במסגרת החוזה כי הדירה לשביעות רצונו. הוא אף הציע לשוכר לעזוב את הנכס כדי להביא לסיום תלונותיו החוזרות ונשנות עוד לפני סיום התקופה, ואפילו לשאת בהוצאות ההובלה, לא משום שחשב שמגיע לשוכר פיצוי אלא משום שהוא הטריד אותו והציק לו.


כדי לקיים את חלקו בחוזה, על בעל הנכס לספק דירה תקינה ומתאימה למגורים, כזו הכוללת אספקת חשמל סדירה, כך קבעה השופטת. ללא ספק הפסקות החשמל שיבשו את חיי היומיום של התובע. כלומר, המשכיר הפר את חובתו לספק דירה תקינה ובכך הפר את החוזה.

 

יש לך שאלה?

פורום תביעה אזרחית | תביעה משפטית
פורום דיני חוזים / הסכמים


עם זאת, משום שהשוכר לא ביטל את החוזה, הוא אינו זכאי לקבל החזר עבור דמי השכירות ששילם כפי שדרש בתביעתו, ובנסיבות העניין סברה השופטת כי הוא הגזים בתיאור עוגמת הנפש שממנה סבל. הרושם הוא כי השוכר לא היה מעוניין לעזוב את הנכס, למרות כל הקשיים שחווה. לפיכך אמדה השופטת את הפיצוי על סך של 8,000 שקלים, וכן חייבה את המשכיר לשלם לו הוצאות שכר טרחה של 1,500 שקלים.

 

ת"א 16538-04-14
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מקרקעין נדל"ן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדל"ן
בני זוג שחיפשו השקעה ושוכנעו לרכוש שלושה נכסים בארצות הברית, מבלי שידעו כי רובצים עליהם חובות כבדים, ואף השקיעו בנכס אחד שכלל לא קיים - יקבלו פיצוי בסך של כ-370 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 13/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות