שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה התנגדות לצוואה בעדים: אילו עילות מובילות לפסילת צוואה?

התנגדות לצוואה בעדים: אילו עילות מובילות לפסילת צוואה?

 
מאת: | פורסם ב: 01/01/2017 | צפיות: 361
פנייה ללא התחייבות
 
 

על פי חוק הירושה, אחת האפשרויות לעריכת צוואה היא לחתום ולהצהיר עליה בפני שני עדים בגירים שאינם כלולים בה. מהם התנאים המחייבים לצורך הכרה בצוואה הנערכת בפני עדים, ובאילו מקרים אפשר לבטל או לפסול צוואה בעדים בעקבות פגמים בעריכתה או השפעה בלתי הוגנת?


קראו עוד בתחום

צוואה בעדים היא אחת הדרכים המועדפות והשכיחות לעריכת צוואה בישראל, בשל הפשטות שבעריכתה ובמתן התוקף המשפטי הנדרש, וכן מכיוון שכל עוד נערכה על פי התנאים הנדרשים, קשה להתנגד לה לאחר מכן.


מדובר בצוואה שעליה מצהיר המצווה בנוכחות שני עדים, אשר חותמים על המסמך נוסף על חתימתו של המצווה עצמו. כל עוד עומדים במספר קריטריונים מצטברים כפי שדורש חוק הירושה, הצוואה תיחשב קבילה ויהיה לה תוקף משפטי מחייב. ואולם, לא כולם יכולים להיות עדים לצוואה. העדים יכולים להיות אנשי מקצוע או מכרים, אך אינם יכולים להיות חלק מהזוכים בירושה לפי הצוואה, וחייבים להיות מעל גיל 18.


לאחר שהצוואה נערכת ונחתמת על ידי המצווה, שני העדים יחתמו אף הם על הצוואה, שם תופיע הצהרתם כי המצווה חתם על המסמך מבלי שהופעלו עליו לחצים או שכנועים, אלא מרצונו החופשי בלבד. על כן יש משמעות שהעדים יחתמו רק לאחר חתימתו של המצווה. עם זאת, הם אינם צריכים להבין או לחקור מהו מצבו הנפשי או הבריאותי של המצווה.


ככל שהקשר בין האנשים שנבחרו לשמש כעדים לצוואה ובין היורשים יהיה מרוחק יותר, כך יגדל הסיכוי שהצוואה תיחשב כשרה בבית המשפט, בכל מקרה בעתיד שבו תוגש כנגדה התנגדות. כאשר היורשים עצמם נוכחים במעמד החתימה על הצוואה, גם אם באופן עקיף, למשל באמצעות עורך דין המקושר אליהם, הדבר עלול להוות הוכחה לכך שהצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, ולגרום לפסילתה.


מהם התנאים לעריכת צוואה בעדים, ובאילו מקרים הצוואה תיפסל בשל פגמים מהותיים?


כדי להוות מסמך משפטי מחייב, הצוואה צריכה לעמוד במספר תנאים. למעשה מדובר במסמך כתוב הכולל את תאריך עריכתו וחתימת המצווה. עם זאת, אין חובה שהמצווה יכתוב את המסמך בעצמו ואין חובה לכתוב אותו בכתב יד. לפני שהמצווה חותם על המסמך, עליו להזמין את שני העדים ולהצהיר בפניהם כי מדובר בצוואתו המשקפת את רצונו הסופי, אם בכתב ואם בעל פה.


חובה שהעדים יהיו נוכחים כאשר המצווה חותם על הצוואה, ומעבר לכך שעליהם להיות מעל גיל 18, עליהם לעמוד בתנאי הכשירות למתן עדות משפטית, ובשום אופן לא להיות קשורים לזוכים בירושה מטעם הצוואה, גם לא באמצעות בני זוג.


התנגדות לצוואה שנחתמה בפני עדים: כיצד מכריעים האם הצוואה משקפת את רצונו האחרון של המוריש?


התנגדות לצו קיום צוואה מוגשת לבית המשפט במקרים שבהם עולה חשש כי הצוואה אינה אמיתית או אינה משקפת את רצונותיו של המנוח בכל הנוגע לחלוקת עזבונו לאחר מותו. מדובר בהליך משפטי מורכב אשר בסיומו, אם בית המשפט ישתכנע כי אכן הצוואה אינה מממשת רצונותיו של המוריש, הצוואה תבוטל או תיפסל. במקרה כזה, הירושה תחולק לפי דיני הירושה כפי שקובע החוק.


בשל אופייה הייחודי, צוואה בעדים מצמצמת מראש את האפשרות להתנגדות עתידית על תוכן הצוואה, מכיוון שניתן לזמן את העדים שיכולים להעיד בבית המשפט כי המוריש חתם על המסמך בהתאם לרצונו החופשי. זו אחת הסיבות לשכיחותה של צוואה מסוג זה בקרב אנשים העורכים את צוואתם.

 

יש לך שאלה?

פורום התנגדות לצוואה | ביטול צוואה


כל עוד בית המשפט משתכנע בבירור כי הצוואה משקפת לחלוטין את רצונותיו של המוריש, הוא אף לא ימהר לפסול צוואה בשל כשלים טכניים זוטרים במסמך עצמו. עם זאת, במקרים שבהם עולה חשד כי העדים עצמם גרמו למנוח לנסח או לחתום על הצוואה תחת השפעה אסורה, בניגוד לרצונו או תוך ניצול לא חוקי של חולשותיו הפיזיות, הרפואיות או הנפשיות, התנגדות לצוואה תוביל לפסילת המסמך.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
מאז שהתגרשו, חולקים ההורים משמורת משותפת, זמני שהות זהים ואחריות הורית שוויונית לחלוטין בגידול שלושת ילדיהם. האישה אף מרוויחה יותר. במקרה כזה, האם יש לחייב את האב במזונות עבור הילדים? סוגיה זו, הכוללת שאלות מהותיות לגבי עקרון השוויון בין המינים וטובת הילדים הגיעה לפתחו של בית המשפט העליון
מאת: LawGuide | 29/11/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון אזור השרון והסביבה 053-7101189 מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד טלי כהן דנינו עו"ד טלי כהן דנינו אזור המרכז 053-9370259 דיני משפחה וירושה בדגש על ייצוג נפגעות אלימות במשפחה בגירושין.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126 משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
אלינור ברגר משרד עורכי דין וגישור אלינור ברגר משרד עורכי דין וגישור אזור השפלה והסביבה 053-7101865 המשרד עוסק בדיני משפחה, גירושין וגישור משפחתי. ניסיון רב בתחום
עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץ עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץ אזור המרכז 053-7931313 משרדנו עוסק בדיני עבודה, משפחה, מקרקעין והוצאה לפועל
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה 053-9377933 נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריון אזור המרכז 053-9428386 דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז 053-9377890 עוסק במעמד האישי, דיני משפחה גישור ופשיטת רגל
עו"ד שרון בירון מרקוביץ עו"ד שרון בירון מרקוביץ אזור הדרום 053-9428863 עו"ד ונוטריון העוסקת בתחום הנזיקין, המסחרי, מקרקעין ודיני משפחה.