שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה התנגדות לצוואה בעדים: אילו עילות מובילות לפסילת צוואה?

התנגדות לצוואה בעדים: אילו עילות מובילות לפסילת צוואה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 01/01/2017 | צפיות: 674
 

על פי חוק הירושה, אחת האפשרויות לעריכת צוואה היא לחתום ולהצהיר עליה בפני שני עדים בגירים שאינם כלולים בה. מהם התנאים המחייבים לצורך הכרה בצוואה הנערכת בפני עדים, ובאילו מקרים אפשר לבטל או לפסול צוואה בעדים בעקבות פגמים בעריכתה או השפעה בלתי הוגנת?


קראו עוד בתחום

צוואה בעדים היא אחת הדרכים המועדפות והשכיחות לעריכת צוואה בישראל, בשל הפשטות שבעריכתה ובמתן התוקף המשפטי הנדרש, וכן מכיוון שכל עוד נערכה על פי התנאים הנדרשים, קשה להתנגד לה לאחר מכן.


מדובר בצוואה שעליה מצהיר המצווה בנוכחות שני עדים, אשר חותמים על המסמך נוסף על חתימתו של המצווה עצמו. כל עוד עומדים במספר קריטריונים מצטברים כפי שדורש חוק הירושה, הצוואה תיחשב קבילה ויהיה לה תוקף משפטי מחייב. ואולם, לא כולם יכולים להיות עדים לצוואה. העדים יכולים להיות אנשי מקצוע או מכרים, אך אינם יכולים להיות חלק מהזוכים בירושה לפי הצוואה, וחייבים להיות מעל גיל 18.


לאחר שהצוואה נערכת ונחתמת על ידי המצווה, שני העדים יחתמו אף הם על הצוואה, שם תופיע הצהרתם כי המצווה חתם על המסמך מבלי שהופעלו עליו לחצים או שכנועים, אלא מרצונו החופשי בלבד. על כן יש משמעות שהעדים יחתמו רק לאחר חתימתו של המצווה. עם זאת, הם אינם צריכים להבין או לחקור מהו מצבו הנפשי או הבריאותי של המצווה.


ככל שהקשר בין האנשים שנבחרו לשמש כעדים לצוואה ובין היורשים יהיה מרוחק יותר, כך יגדל הסיכוי שהצוואה תיחשב כשרה בבית המשפט, בכל מקרה בעתיד שבו תוגש כנגדה התנגדות. כאשר היורשים עצמם נוכחים במעמד החתימה על הצוואה, גם אם באופן עקיף, למשל באמצעות עורך דין המקושר אליהם, הדבר עלול להוות הוכחה לכך שהצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, ולגרום לפסילתה.


מהם התנאים לעריכת צוואה בעדים, ובאילו מקרים הצוואה תיפסל בשל פגמים מהותיים?


כדי להוות מסמך משפטי מחייב, הצוואה צריכה לעמוד במספר תנאים. למעשה מדובר במסמך כתוב הכולל את תאריך עריכתו וחתימת המצווה. עם זאת, אין חובה שהמצווה יכתוב את המסמך בעצמו ואין חובה לכתוב אותו בכתב יד. לפני שהמצווה חותם על המסמך, עליו להזמין את שני העדים ולהצהיר בפניהם כי מדובר בצוואתו המשקפת את רצונו הסופי, אם בכתב ואם בעל פה.


חובה שהעדים יהיו נוכחים כאשר המצווה חותם על הצוואה, ומעבר לכך שעליהם להיות מעל גיל 18, עליהם לעמוד בתנאי הכשירות למתן עדות משפטית, ובשום אופן לא להיות קשורים לזוכים בירושה מטעם הצוואה, גם לא באמצעות בני זוג.


התנגדות לצוואה שנחתמה בפני עדים: כיצד מכריעים האם הצוואה משקפת את רצונו האחרון של המוריש?


התנגדות לצו קיום צוואה מוגשת לבית המשפט במקרים שבהם עולה חשש כי הצוואה אינה אמיתית או אינה משקפת את רצונותיו של המנוח בכל הנוגע לחלוקת עזבונו לאחר מותו. מדובר בהליך משפטי מורכב אשר בסיומו, אם בית המשפט ישתכנע כי אכן הצוואה אינה מממשת רצונותיו של המוריש, הצוואה תבוטל או תיפסל. במקרה כזה, הירושה תחולק לפי דיני הירושה כפי שקובע החוק.


בשל אופייה הייחודי, צוואה בעדים מצמצמת מראש את האפשרות להתנגדות עתידית על תוכן הצוואה, מכיוון שניתן לזמן את העדים שיכולים להעיד בבית המשפט כי המוריש חתם על המסמך בהתאם לרצונו החופשי. זו אחת הסיבות לשכיחותה של צוואה מסוג זה בקרב אנשים העורכים את צוואתם.

 

יש לך שאלה?

פורום התנגדות לצוואה | ביטול צוואה


כל עוד בית המשפט משתכנע בבירור כי הצוואה משקפת לחלוטין את רצונותיו של המוריש, הוא אף לא ימהר לפסול צוואה בשל כשלים טכניים זוטרים במסמך עצמו. עם זאת, במקרים שבהם עולה חשד כי העדים עצמם גרמו למנוח לנסח או לחתום על הצוואה תחת השפעה אסורה, בניגוד לרצונו או תוך ניצול לא חוקי של חולשותיו הפיזיות, הרפואיות או הנפשיות, התנגדות לצוואה תוביל לפסילת המסמך.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
יותר מעשור לאחר אישורו של הסכם הגירושין על ידי בית הדין הרבני, הגיש הבעל לשעבר תביעה לבטלו בטענה שהוא נחתם רק למראית עין לצורך הברחת נושים
מאת: LawGuide | 07/12/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור השרון והסביבה053-7931319לשון הרע, הטרדה מינית, דיני עבודה וחוזים. יחס אישי לכל אורך הטיפול.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.