שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים מקרקעין נדלן ביטול חוזה שכירות: איך מבטלים הסכם לאחר החתימה?

ביטול חוזה שכירות: איך מבטלים הסכם לאחר החתימה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 05/01/2017 | צפיות: 4841
 

מה קורה אם השוכר או המשכיר רוצים לבטל את חוזה השכירות לאחר שנחתם? האם אפשר לבטל חוזה שכירות לפני הכניסה לדירה? באילו עילות ניתן לבטל חוזה שכירות מבלי להפר אותו?


קראו עוד בתחום

אלפי אנשים שוכרים דירות בישראל, ולאור מחירי הנדל"ן שלא מפסיקים לעלות, מספר שוכרי הדירות צפוי להמשיך ולעלות. בדרך כלל חותמים על חוזה שכירות דירה עוד לפני שהשוכרים נכנסים בפועל אל הדירה, לאחר שבדקו אותה והחליטו שהם מעוניינים לשכור אותה. מה קורה אם במחשבה שנייה מעוניינים לבטל את החוזה מסיבה כלשהיא?


בשלב המשא ומתן על תנאי התשלום והשכירות, כאשר ישנה הסכמה עקרונית בין המשכיר והשוכר, כבר במועד זה חלה אחריות משפטית מסוימת מצד שניהם לקיים את מה שהוסכם עליו, אפילו עוד לפני שמעלים את ההסכמות על כתב וחותמים על חוזה סופי. על שני הצדדים חלה חובה לנהל את המשא ומתן בתום לב, לאור החשיבות הכספית הרבה עבור השוכר והמשכיר.


בסופו של המשא ומתן, על פי חוק, חובה לחתום על חוזה שכירות כתוב הכולל את כל התנאים הרלוונטיים כגון משך תקופת השכירות, מועד תשלום שכר הדירה וכדומה. בשלב זה חשוב לוודא אם החוזה כולל אפשרות לסיים את ההתקשרות בין הצדדים עוד לפני תום החוזה, ומהם התנאים לביטולו. לדוגמה, חשוב להעלות על כתב את זכותו של השוכר לצאת מהדירה לפני שהחוזה מסתיים, ואת התנאים להכנסת דייר אחר שיחליף אותו.


סעיף זה מהותי עבור שני הצדדים, וכדאי להסדיר מראש באופן ברור מהם התנאים להכנסת דייר חלופי, לקבוע שהמשכיר צריך להסכים לכך ולהתנות את כניסתו של הדייר החלופי בכך שייכנס באותם תנאים והתחייבויות אשר חלו על השוכר הקודם.


באילו נסיבות ניתן לקבל פיצויים עקב ביטול חוזה השכירות עוד לפני שנחתם?


מנקודת מבטו של המשכיר, הוא רשאי לבטל את ההסכם בכל שלב במשא ומתן לפני החתימה על החוזה. ואולם מצבים שבהם השוכר איבד דירה אחרת שהיה מעוניין בה בשל הבטחותיו של המשכיר כי ישכיר לו את הדירה, יכולים להוות עילה לפיצויים במקרים מסוימים, כל עוד ניתן להוכיח כי העסקה הייתה כבר בשלבים מתקדמים.


כל עוד ההתקשרות בין המשכיר והשוכר עדיין בחיתוליה, לא ניתן יהיה לתבוע את המשכיר בגין ביטול החוזה. כמו המשכיר, גם השוכר יכול היה לבטל את המשך המשא ומתן בשלבים המוקדמים, אף אם הדבר יכול היה לגרום נזק מסוים למשכיר אשר איבד שוכרים פוטנציאליים אחרים. רק בנסיבות קיצוניות שבהן נגרם נזק לשוכר משום שהמשכיר הונה אותו, ייתכן שיוכל לתבוע מהמשכיר פיצויים בבית המשפט.


השוכר זכאי לבטל את ההסכם לפני החתימה בכל שלב בהתנהלותו מול המשכיר, מאחר שהסכמות הנאמרות בעל פה עדיין לא מהוות התחייבות משפטית בין הצדדים. עם זאת, כאשר מדובר במשא ומתן מתקדם אשר ביטולו עלול לגרום למשכיר הפסד כלכלי בעקבות הפסקת התקשרות עם שוכרים פוטנציאליים אחרים, ייתכן שהמשכיר יהיה זכאי לפיצויים בשל הנזק שנגרם לו.


האם יש אפשרות לבטל את הסכם השכירות אחרי שנחתם על ידי הצדדים?


כבכל חוזה אחר, מרגע החתימה מדובר בהסכם מחייב אשר קשה יותר לבטלו. ביטול חוזה במקרה כזה על ידי השוכר עלול להיחשב הפרת חוזה, אשר תחייב את השוכר בתשלום פיצויים בגין הנזק הכספי שגרם לבעל הדירה. למעשה, רק אם בעל הדירה מתעלל בשוכרים, פוגע בנכס או מפר את החוזה בעצמו, השוכר יכול לדרוש את ביטול ההסכם בבית המשפט ונוסף על כך לתבוע פיצויים על הנזקים שנגרמו לו ועל עוגמת הנפש.

 

יש לך שאלה?

פורום חוזה שכירות


גם בעל הדירה אינו רשאי לבטל את ההסכם באופן חד צדדי מבלי שאין לו הצדקה ממשית לכך, כגון הפרת החוזה על ידי השוכר, גרימת נזק למושכר או אי תשלום דמי השכירות. על כן, לפני שחותמים על חוזה שכירות חשוב לזכור כי מדובר במסמך מחייב שלא קל לבטלו, ולוודא שהוא כולל את הפרטים הרלוונטיים לשוכר ולמשכיר.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
בני זוג שהחזיקו בזכויות במשק במושב נפטרו מבלי לקבוע מי מבין חמשת ילדיהם יהיה הבן הממשיך, אשר יקיים את המשק לאחר מותם. כיצד הוכרע בבית המשפט לענייני משפחה סכסוך ממושך בין שניים מהאחים, אשר תבעו לקבל את הזכויות במשק?
מאת: LawGuide | 16/07/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל