שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה ברית הזוגיות: נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל

ברית הזוגיות: נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 08/01/2017 | צפיות: 876
 

באופן עקרוני, רק זוגות השייכים לאותה דת יכולים לבוא בברית הנישואין בישראל. לכן חוקק חוק ברית הזוגיות המאפשר לבני זוג אשר מוגדרים כחסרי דת להינשא זה לזה, באמצעות הליך חילוני המחליף את הטקס הדתי. מי מוגדר כחסר דת בישראל, ומהם התנאים שצריך לעמוד בהם כדי לבוא בברית הזוגיות?


קראו עוד בתחום

במדינת ישראל, נושאים משפטיים הקשורים לדיני משפחה כגון נישואין וגירושין מטופלים באמצעות הערכאות הדתיות ולא במסגרת המשפט האזרחי. מבחינת נישואין המוכרים בארץ, בני זוג יהודים, מוסלמים או נוצרים יכולים להינשא אך ורק בערכאות הדתיות המתאימות, ואך ורק אם מדובר בבני זוג השייכים לאותה דת.


עד שנת 2010, כל מי שנותר מחוץ לתנאים האלה, כגון זוגות מעורבים השייכים לדתות שונות, זוגות חד מיניים, אזרחים המוגדרים כחסרי דת, כהן וגרושה, מי שהוכרז כממזר ועוד, הוגדרו כפסולי חיתון ונאלצו להתחתן בחו"ל בנישואין אזרחיים.


המצב השתנה עבור חסרי הדת בשנת 2010, אז חוקק חוק ברית הזוגיות המאפשר להם להינשא במעין חתונה אזרחית בארץ, באמצעות הליך מקביל לטקס דתי שבמסגרתו הם חותמים על הסכם משפטי לקיום חיים זוגיים ומשק בית משותף, כך שיחולו עליהם כל הזכויות והחובות אשר חלות על כל זוג נשוי אחר.


החוק מיועד אך ורק עבור זוגות אשר שניהם מוגדרים כחסרי דת, תושבי ישראל שהתגוררו בארץ במשך שלוש השנים האחרונות, ללא קרבת משפחה מדרגה ראשונה, מעל גיל 18, אשר אינם נשואים לאדם אחר. מאחר שהחוק מדבר על בני זוג שהם איש ואישה, הוא אינו מאפשר לבני זוג מאותו המין להינשא זה לזה באמצעות הליך זה.


מה קובע חוק ברית הזוגיות בכל הנוגע לנישואי בני זוג חסרי דת?


במסגרת החוק, בני הזוג יכולים להינשא זה לזה באמצעות חתימה על ברית הזוגיות ורישום בנרשם הזוגיות. אם ירצו להתגרש בעתיד, הם לא יצטרכו לעבור ברבנות אלא לבצע הליך של התרת הברית. מרגע שחתמו על ההסכם ונרשמו כזוג נשוי, חלות עליהם מלוא הזכויות והחובות אשר חלות על זוגות שנישאו בהליך דתי, כגון מזונות, משמורת, אימוץ, פונדקאות, זכויות בירושה, בביטוח לאומי, במס הכנסה וכדומה.


רשם ברית הזוגיות הוא הגורם המוסמך לרשום את בני הזוג במרשם הזוגיות, והוא בעל מעמד שווה למעמדו של שופט. ניתן להתיר את ברית הזוגיות אצל הרשם במקרה של גירושין בהסכמה, אלא אם כן ישנם נושאים במחלוקת כגון משמורת על הילדים או חלוקת הרכוש המשותף. במקרה כזה בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בסוגיות הללו.


זוגות הנישאים זה לזה בישראל באמצעות ברית הזוגיות מוכרים במדינות העולם כזוג שנישא באמצעות נישואים אזרחיים.


מי מוגדר כחסר דת בישראל?


לפי החוק, כל מי שאינו מסווג כיהודי, נוצרי, דרוזי או מוסלמי מוגדר כחסר דת. משרד הפנים ירשום את הפרטים הנוגעים לדתו של האזרח על פי תעודה ציבורית המונפקת בבית הדין הדתי המתאים. על כן, לדוגמה, עולים רבים שהגיעו מברית המועצות נרשמו במרשם האוכלוסין כחסרי דת.


בסמכותו של בית המשפט המחוזי לקבוע אם אדם מסוים הוא חסר דת. על כן ניתן להגיש אל בית המשפט האזרחי בקשה לפסק דין הצהרתי שיקבע כי מבקש הבקשה מוגדר כחסר דת.


כיצד נישאים באמצעות ברית הזוגיות?


תחילה מגישים בקשה לרשם הזוגיות, אשר יבחן אם בני הזוג עומדים בתנאים שהוגדרו בחוק. לאחר מכן תפורסם הודעה לציבור על בקשתם של בני הזוג להינשא זה לזה, כאשר ניתן להגיש התנגדות בתוך 30 ימים, בטענה שאחד מהתנאים או יותר אינם מתקיימים.

 

יש לך שאלה?

פורום נישואים אזרחיים | התרת נישואין


גם בתי הדין הדתיים יכולים להגיש התנגדות בטענה שאחד מבני הזוג משתייך לאחת הדתות המוכרות, בתוך מסגרת זמן של שלושה חודשים. אם לא מוגשת התנגדות ומלוא הקריטריונים מתמלאים, יתייצבו בני הזוג אצל רשם הזוגיות ויצהירו בפניו על רצונם לבוא בברית הזוגיות. לבסוף הם יחתמו על ההסכם ויירשמו במרשם הזוגיות.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
בנו מנישואיו הקודמים של אדם אשר הלך לעולמו והותיר אחריו צוואה, שבה הותיר את כל רכושו לאשתו השנייה ולבנם המשותף, הגיש התנגדות לצוואה - בטענה שאביו התכוון להעביר לו סכום כספי גדול. ללא כל סיבה לפסילת הצוואה, בית המשפט דחה את ההתנגדות
מאת: LawGuide | 11/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל