שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה ברית הזוגיות: נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל

ברית הזוגיות: נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 08/01/2017 | צפיות: 546
רוצה שנחזור אליך?
 
 

באופן עקרוני, רק זוגות השייכים לאותה דת יכולים לבוא בברית הנישואין בישראל. לכן חוקק חוק ברית הזוגיות המאפשר לבני זוג אשר מוגדרים כחסרי דת להינשא זה לזה, באמצעות הליך חילוני המחליף את הטקס הדתי. מי מוגדר כחסר דת בישראל, ומהם התנאים שצריך לעמוד בהם כדי לבוא בברית הזוגיות?


קראו עוד בתחום

במדינת ישראל, נושאים משפטיים הקשורים לדיני משפחה כגון נישואין וגירושין מטופלים באמצעות הערכאות הדתיות ולא במסגרת המשפט האזרחי. מבחינת נישואין המוכרים בארץ, בני זוג יהודים, מוסלמים או נוצרים יכולים להינשא אך ורק בערכאות הדתיות המתאימות, ואך ורק אם מדובר בבני זוג השייכים לאותה דת.


עד שנת 2010, כל מי שנותר מחוץ לתנאים האלה, כגון זוגות מעורבים השייכים לדתות שונות, זוגות חד מיניים, אזרחים המוגדרים כחסרי דת, כהן וגרושה, מי שהוכרז כממזר ועוד, הוגדרו כפסולי חיתון ונאלצו להתחתן בחו"ל בנישואין אזרחיים.


המצב השתנה עבור חסרי הדת בשנת 2010, אז חוקק חוק ברית הזוגיות המאפשר להם להינשא במעין חתונה אזרחית בארץ, באמצעות הליך מקביל לטקס דתי שבמסגרתו הם חותמים על הסכם משפטי לקיום חיים זוגיים ומשק בית משותף, כך שיחולו עליהם כל הזכויות והחובות אשר חלות על כל זוג נשוי אחר.


החוק מיועד אך ורק עבור זוגות אשר שניהם מוגדרים כחסרי דת, תושבי ישראל שהתגוררו בארץ במשך שלוש השנים האחרונות, ללא קרבת משפחה מדרגה ראשונה, מעל גיל 18, אשר אינם נשואים לאדם אחר. מאחר שהחוק מדבר על בני זוג שהם איש ואישה, הוא אינו מאפשר לבני זוג מאותו המין להינשא זה לזה באמצעות הליך זה.


מה קובע חוק ברית הזוגיות בכל הנוגע לנישואי בני זוג חסרי דת?


במסגרת החוק, בני הזוג יכולים להינשא זה לזה באמצעות חתימה על ברית הזוגיות ורישום בנרשם הזוגיות. אם ירצו להתגרש בעתיד, הם לא יצטרכו לעבור ברבנות אלא לבצע הליך של התרת הברית. מרגע שחתמו על ההסכם ונרשמו כזוג נשוי, חלות עליהם מלוא הזכויות והחובות אשר חלות על זוגות שנישאו בהליך דתי, כגון מזונות, משמורת, אימוץ, פונדקאות, זכויות בירושה, בביטוח לאומי, במס הכנסה וכדומה.


רשם ברית הזוגיות הוא הגורם המוסמך לרשום את בני הזוג במרשם הזוגיות, והוא בעל מעמד שווה למעמדו של שופט. ניתן להתיר את ברית הזוגיות אצל הרשם במקרה של גירושין בהסכמה, אלא אם כן ישנם נושאים במחלוקת כגון משמורת על הילדים או חלוקת הרכוש המשותף. במקרה כזה בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בסוגיות הללו.


זוגות הנישאים זה לזה בישראל באמצעות ברית הזוגיות מוכרים במדינות העולם כזוג שנישא באמצעות נישואים אזרחיים.


מי מוגדר כחסר דת בישראל?


לפי החוק, כל מי שאינו מסווג כיהודי, נוצרי, דרוזי או מוסלמי מוגדר כחסר דת. משרד הפנים ירשום את הפרטים הנוגעים לדתו של האזרח על פי תעודה ציבורית המונפקת בבית הדין הדתי המתאים. על כן, לדוגמה, עולים רבים שהגיעו מברית המועצות נרשמו במרשם האוכלוסין כחסרי דת.


בסמכותו של בית המשפט המחוזי לקבוע אם אדם מסוים הוא חסר דת. על כן ניתן להגיש אל בית המשפט האזרחי בקשה לפסק דין הצהרתי שיקבע כי מבקש הבקשה מוגדר כחסר דת.


כיצד נישאים באמצעות ברית הזוגיות?


תחילה מגישים בקשה לרשם הזוגיות, אשר יבחן אם בני הזוג עומדים בתנאים שהוגדרו בחוק. לאחר מכן תפורסם הודעה לציבור על בקשתם של בני הזוג להינשא זה לזה, כאשר ניתן להגיש התנגדות בתוך 30 ימים, בטענה שאחד מהתנאים או יותר אינם מתקיימים.

 

יש לך שאלה?

פורום נישואים אזרחיים | התרת נישואין


גם בתי הדין הדתיים יכולים להגיש התנגדות בטענה שאחד מבני הזוג משתייך לאחת הדתות המוכרות, בתוך מסגרת זמן של שלושה חודשים. אם לא מוגשת התנגדות ומלוא הקריטריונים מתמלאים, יתייצבו בני הזוג אצל רשם הזוגיות ויצהירו בפניו על רצונם לבוא בברית הזוגיות. לבסוף הם יחתמו על ההסכם ויירשמו במרשם הזוגיות.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
במסגרת הליך גירושין בהסכמה, ביקש הבעל להסדיר את הגט באופן מיידי בבית הדין הרבני, בעוד האישה ביקשה לתבוע את הכתובה, בסכום של 540 אלף שקלים, לפני הסדרת הגט
מאת: LawGuide | 08/08/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


גיל בר - אורן לוי, משרד עו"דגיל בר - אורן לוי, משרד עו"דאזור המרכז053-9370237התמחות בדיני עבודה, משפחה ונזיקין (נזקי גוף)
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד ונוטריון העוסקת בתחום הנזיקין, המסחרי, מקרקעין ודיני משפחה.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסקים מזה שנים במשפחה, מקרקעין וחדלות פירעון
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין והוצל"פ.
עו"ד ומגשר יעקב אברמוביץעו"ד ומגשר יעקב אברמוביץאזור המרכז053-7931313משרדנו עוסק בדיני עבודה, משפחה, מקרקעין והוצאה לפועל
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים