שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים מקרקעין נדלן משכנתא משלימה: הלוואה בנקאית משלימה לרכישת דירה

משכנתא משלימה: הלוואה בנקאית משלימה לרכישת דירה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 08/01/2017 | צפיות: 1125
 

גם מי שזכאי לקבל סיוע כספי כזה או אחר ממשרד השיכון לצורך רכישת דירה, יצטרך במרבית המקרים לבקש הלוואה משלימה מהבנק כדי לכסות את יתרת הסכום הנדרש. מהם התנאים לקבלת משכנתא משלימה?


קראו עוד בתחום

למרות הניסיונות שמבצעת המדינה לעצור את המגמה, מחירי הדיור בישראל ממשיכים לעלות עוד ועוד, כאשר רק בשנה האחרונה עלו המחירים בשיעורים משמעותיים. ככל שמחירי הדירות גבוהים יותר, כך פוחת הסיכוי לרכוש דירה חדשה מבלי להזדקק להלוואת משכנתא מהבנק.


לא כולם מכירים את המושג "משכנתא משלימה", אך למעשה היא רלוונטית עבור רוכשי דירות פוטנציאליים רבים. זוהי למעשה הלוואה שמקבלים מהבנק לצורך השלמת הלוואת המשכנתא המוטבת אשר ניתנת לזכאים על ידי משרד השיכון והבינוי.


משכנתת הזכאות היא הלוואה בתנאי ריבית נמוכים ומשתלמים הניתנת למי שעומד בתנאים שנקבעו על ידי משרד השיכון כזכאים לסיוע כספי לרכישת דירה, אשר ניתן לממשה בבנקים. ואולם, מאחר שבדרך כלל, למרות הלוואת הזכאות עדיין יש צורך בהלוואה נוספת מהבנק כדי לרכוש את הבית, הזכאים יכולים לקבל משכנתא משלימה ולזכות במימון הנוסף שאותו הם צריכים לצורך רכישת הנכס.


מי זכאי לקבל הלוואה משלימה למשכנתא?


תוכנית המשכנתא המוטבת לזכאים של משרד השיכון נועדה להעניק סיוע על ידי המדינה לאזרחים ללא דירה בבעלותם שאינם מצליחים לקבל משכנתא מהבנק לרכישת דירה, מכיוון שאינם עומדים בתנאים לקבלת ההלוואה מהבנקים.


אך כאמור, גם האנשים אשר עומדים בתנאים לקבלת משכנתא לזכאים נדרשים להוציא סכומים נוספים באמצעות משכנתא משלימה, הון עצמי או שניהם, כדי שיוכלו לרכוש את דירתם. הבנקים מציבים תנאים לקבלת המשכנתא המשלימה, כגון הון עצמי מינימלי, רמת הכנסות קבועה ובשיעור מספק ועוד. המשכנתא המשלימה נפרדת לחלוטין מהלוואת המשכנתא שמקבלים מהמדינה, וניתן לקבל אותה במגוון מסלולים כגון ריבית משתנה או קבועה, הצמדה לפריים או למדד המחירים ועוד.


כדי לקבל את הסיוע הכספי מהמדינה ולזכות בהלוואת משכנתא בריבית שנתית בשיעור נמוך וכן הקלות נוספות, יש לעמוד בתנאי הזכאות, כאשר שיעור ההטבה ייקבע לפי קריטריונים כגון השירות הצבאי, המצב המשפחתי, גיל, מספר הילדים וכדומה.


יש להגיש בקשה למשרד השיכון ולקבל תעודת זכאות, אשר בה מפורטים שיעורי הזכאות. עם תעודה זו ניגשים לבנקים אשר נותנים לזכאים את ההלוואה בתנאים המועדפים. מכיוון שבפועל מקבלים את הלוואת הזכאות בבנק, אף על פי שהמדינה היא זו שמעניקה את ההטבה, ניתן לקבל באותו בנק גם את המשכנתא המשלימה, במקרה הצורך.


מהי הפרוצדורה לקבלת הלוואה משלימה לדירה?


מי שנזקק למימון נוסף לצורך רכישת הנכס שבו הוא מעוניין לאחר שקיבל את משכנתת הזכאות מהמדינה, מאחר שעדיין אין לו את ההון העצמי הדרוש, יכול לבקש מהבנק הלוואה נוספת או משלימה.


כל מי שקיבל סיוע ממשרד השיכון לרכישת דירתו ועומד בתנאים שהציב הבנק, כגון הון עצמי מינימלי ויכולת החזר מספקת, זכאי לקבל משכנתא משלימה. למעשה, גם אנשים שאינם זכאים לקבל הלוואת משכנתא ממשרד השיכון, לדוגמה אנשים שכבר יש בבעלותם דירת מגורים, עדיין זכאים לקבל משכנתא מהבנק כל עוד הם עומדים בתנאים שהציב הבנק.

 

יש לך שאלה?

פורום משכנתא


חשוב להבין שהמשכנתא הניתנת לזכאים והמשכנתא המשלימה הן שתי הלוואות שונות. כלומר, ייתכן שהתנאים לקבלת ההלוואות או לתקופת ההחזר החודשי יהיו שונים. כך למעשה ניתן לפזר סיכונים ולבחור בין מסלולי משכנתא רבים ומגוונים, בד בבד עם קבלת התנאים המוטבים של משכנתת הזכאות הניתנת מטעם משרד השיכון והבינוי.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
במשך תקופה ארוכה סבלה אישה מבעיות רטיבות בדירתה, אשר מקורן בדירה של השכנה אשר ממוקמת מעליה. בית המשפט פסק לטובתה פיצויים בסכום של 20 אלף שקלים עקב אי הנוחות והפגיעה שנגרמה לה באפשרות ליהנות מדירתה
מאת: LawGuide | 01/01/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל