שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין מקרקעין נדל"ן ההורים נפטרו בלי למנות בן ממשיך, למי שייכות הזכויות במשק?

ההורים נפטרו בלי למנות בן ממשיך, למי שייכות הזכויות במשק?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 16/07/2017 | צפיות: 1455

4.5 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 6)

רוצה שנחזור אליך?
 
 

בני זוג שהחזיקו בזכויות במשק במושב נפטרו מבלי לקבוע מי מבין חמשת ילדיהם יהיה הבן הממשיך, אשר יקיים את המשק לאחר מותם. כיצד הוכרע בבית המשפט לענייני משפחה סכסוך ממושך בין שניים מהאחים, אשר תבעו לקבל את הזכויות במשק?


קראו עוד בתחום

העברת משק חקלאי בירושה אינה זהה לדרך שבה מעבירים בירושה כל נכס מקרקעין אחר, משום שירושת משק כוללת את הזכויות באגודה השיתופית במושב, אשר חתומה על הסכם חכירה כזה או אחר עם מנהל מקרקעי ישראל עבור הקרקע.

 

בעל זכויות במשק חקלאי אשר מעוניין להוריש את זכויותיו בבוא היום, כפוף לתנאים שנקבעו בהסכם המשבצת שבין האגודה למנהל מקרקעי ישראל, בין שמדובר בהסכם חכירה ישיר של בעל המשק עם המנהל, בהסכם דו צדדי או בהסכם משולש.

 

כיצד מעבירים בירושה זכויות במשק חקלאי?

 

בעל המשק החקלאי יכול למנות עוד בחייו "בן ממשיך", אשר יקבל את זכויותיו במשק לאחר מותו. הליך מינוי הבן הממשיך דורש קבלת אישור מהסוכנות והמושב. במקרה שלא מונה בן ממשיך, עם פטירתו של בעל הנחלה החקלאית, המשק לא יפוצל ורק אחד מהיורשים יוכל להמשיך את המשק ולקבל את זכויותיו של המנוח.

 

בדרך כלל נהוג להגיע להסדר עם שאר היורשים לתשלום פיצויים עבור קבלת הזכויות. ניתן גם להגיע להסדר הקובע שהיורש יקבל את הזכויות במשק מבלי לשלם תמורה לשאר היורשים, או להסדר שלפיו הזכויות במשק יימכרו והתמורה תחולק שווה בשווה בין היורשים. מה קורה כאשר בעל המשק אינו ממנה בן ממשיך, והיורשים אינם מצליחים להגיע להסכמה ביניהם?

 

האח או האחות: מי יקבל את הזכויות במשק החקלאי?

 

דוגמה לסכסוך משפחתי שנוצר בין היורשים בנוגע לקבלת הזכויות במשק חקלאי נדון לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב. מדובר באח ובאחות מתוך חמישה אחים, שתבעו את הזכויות בנחלה לעצמם לאחר מות הוריהם. ההורים הלכו לעולמם לפני שמינו בן ממשיך למשק שהחזיקו במושב חקלאי.

 

במושב המדובר נחתם הסכם הדו צדדי עם מנהל מקרקעי ישראל, אשר במסגרתו נקבע כי רק יורש אחד יוכל להמשיך ולקיים את המשק, ולא ניתן לפצל את הנחלה. כמו כן קובע ההסכם כי אם היורשים אינם מצליחים להסכים ביניהם לגבי ירושת הנחלה, בית המשפט יכריע מי מהם יקבל את הזכויות.

 

במקרה הזה, הן האח והן האחות דרשו לקבל ולהמשיך לקיים את המשק לאחר פטירת הוריהם, כאשר שלושת האחים האחרים הצטרפו אל תביעתו של האח וביקשו למנות אותו כבעל הזכויות במשק.

 

השופטת הציגה את השיקולים השונים שבחנה לצורך קבלת הכרעה, והזכירה כי בימינו כבר לא ניתן משקל רב להמשך המשק מבחינה חקלאית, יחסית לשיקולים הכלכליים, איכות החיים הנדל"נית והפוטנציאל הכספי הטמון במשק.

 

מאחר שנראה כי ההורים עצמם לא העדיפו את אחד האחים על פני האחר אלא רק ביקשו לחלק את רכושם באופן שווה בין חמשת הילדים, וכמו כן שני האחים השקיעו בתחזוקת ובבניית המשק באופן דומה, בסופו של דבר החלטת השופטת התבססה על דרך התנהלותם במסגרת ההליכים המשפטיים.

 

יש לך שאלה?

פורום דיני מושבים וקיבוצים | בן ממשיך

 

בעוד התנהלותו של האח הייתה כוחנית ולא תקינה מבחינתה של השופטת, התנהלותה של האחות הייתה סבירה יותר, וזאת חרף העובדה שגם היא לא התנהלה לאורך כל הדרך בתום לב מלא. כמו כן, שלא כמו אחיה, האחות הציעה ליתר האחים פיצויים תמורת קבלת הזכויות במשק.

 

על כן קבעה השופטת כי האחות תקבל את הזכויות במשק תמורת העברת 20% משווי המשק לכל אחד משאר היורשים, וסיכמה כי מדובר ברע במיעוטו. ארבעת האחים האחרים חויבו בתשלום הוצאות המשפט ובשכר טרחת עורכי הדין של האחות, בסכום כולל של 40 אלף שקלים.

 

תמ"ש 40442-03-13
תמ"ש 1498-05-13
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מקרקעין נדל"ן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדל"ן
דירה בנהריה עם גינה ומחסן שנרכשה מחברת נכסים נמסרה באיחור של שמונה חודשים לרוכשים, עם ליקויי בניה וליקויי רטיבות בהיקף נרחב, שלא תוקנו למרות דרישות הרוכשים
מאת: LawGuide | 03/02/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
עו"ד ינון ברקאיעו"ד ינון ברקאיאזור המרכז053-9386751ניסיון עשיר במקרקעין, תמ"א 38, משפט אזרחי, הוצל"פ ולשון הרע