שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים מקרקעין נדלן רכישת דירה בדמי מפתח: מהן זכויותיו של דייר מוגן?

רכישת דירה בדמי מפתח: מהן זכויותיו של דייר מוגן?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 16/07/2017 | צפיות: 1443
 

אילו זכויות מוענקות למי שקונה דירה בדמי מפתח, מהם היתרונות והחסרונות, והאם זה משתלם מבחינה כלכלית?


קראו עוד בתחום

מי שקונה נכס בדמי מפתח למעשה רוכש את הזכות לדמי מפתח. זכות זו מאפשרת לדייר להתגורר בשכירות מוגנת באותו הנכס ללא הגבלת זמן, לכל ימי חייו, ולשלם מדי חודש דמי שכירות נמוכים וקבועים שאינם תלויים בגחמותיו של בעל הבית או בשווי השוק.


למעשה, עסקה לרכישת נכס בדמי מפתח מאפשרת לקונה לשכור את הנכס במחיר זול וקבוע למשך כל ימי חייו, וזאת תמורת תשלום חד פעמי וזול באופן מהותי ממחיר השוק של הנכס. עם זאת, הרוכש אינו מקבל זכויות בעלות על הנכס ואינו יכול לרשום אותו בטאבו על שמו. כלומר, מדובר בזכות שכירות בלבד.


מהן זכויותיו של דייר מוגן בדירה בדמי מפתח?


דייר מוגן בדירה אשר מושכרת בדמי מפתח זכאי להעביר את זכות השכירות המוגנת לבן משפחה מקרבה ראשונה לאחר מותו, כל עוד אותו בן משפחה התגורר עמו אף הוא בדירה. מדובר אך ורק בבן הזוג או בילד של הדייר המוגן, אשר התגורר איתו במשך לפחות חצי שנה לפני הפטירה, מבלי שיש בבעלותו דירה אחרת.


כמו כן הדייר המוגן יכול למכור את זכותו לשוכר אחר, ולקבל כ-60% מהתשלום שיתקבל. אם בעל הדירה אינו מעוניין שהזכות תימכר לגורם שלישי, הוא יכול לרכוש אותה בעצמו, אולם בסכום שמשתווה לסכום שהוצע על ידי רוכש פוטנציאלי. במקרה כזה, עדיין עומדת לדייר המוגן הזכות לסרב, וכאשר הצדדים אינם מצליחים להגיע להבנות, בית המשפט יכריע בעניינם.


דייר מוגן זוכה להגנות משפטיות נרחבות על פי חוק הגנת הדייר, אשר מגביל באופן נרחב את בעל הנכס ואת יכולתו לדרוש את פינויו של הדייר המוגן. החוק נועד להגן על הדיירים, ובמיוחד על מיעוטי היכולת, ולהבטיח להם את האפשרות לקבל קורת גג בטוחה ויציבה בחייהם.


חוק הגנת הדייר מפרט מהן זכויותיהם וחובותיהם של הצדדים, מהם מאפייני הדירה וכיצד יש לקבוע את גובה שכר הדירה החודשי. כמו כן קובע החוק באילו נסיבות יוכל בעל הנכס לפנות את הדייר, ובאילו נסיבות יוכל הדייר למכור את זכויותיו או להוריד אותן לקרובים מדרגה ראשונה.


עם זאת חשוב לדעת כי בתי המשפט אינם תמיד מפרשים את הוראות החוק לטובתם של הדיירים המוגנים, וזאת מכיוון שמצדו השני של המתרס ניצב בעל הנכס, אשר נגרמים לו נזקים כלכליים עקב העובדה שאינו יכול להתחרט או לבטל את עסקת דמי המפתח.


מהם היתרונות והחסרונות בקניית נכס בדמי מפתח?


האפשרות לרכוש נכסים בדמי מפתח בישראל הולכת ופוחתת בהיקפה עם השנים, אולם נכון להיום עדיין ניתן לרכוש זכויות בדמי מפתח באלפי נכסים ברחבי הארץ. עם זאת, בשל הירידה במספר העסקאות, פוחתת גם ההגנה שמקבלים דיירים מוגנים בערכאות השיפוטיות ובבתי המשפט.

 

יש לך שאלה?

פורום דייר מוגן | דמי מפתח


למרות זאת, ישנם יתרונות ברורים בדיירות מוגנת. היתרון הבולט הוא כמובן דמי השכירות הנמוכים. היות שדמי השכירות אינם משתנים ואינם נקבעים על פי שווי השוק, גובה התשלום החודשי יכול להיות מצומצם ביותר יחסית לסכומים המשולמים בדירות שכורות. זאת בין שמדובר בדירת מגורים ובין שמדובר בעסק או בחנות בדמי מפתח. הדייר המוגן מקבל הגנה משפטית נרחבת על פי חוק הגנת הדייר.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
חברה קבלנית שלא רשמה בניין כבית משותף ולא העבירה את זכויות הבעלות של הרוכשים במשך שנים רבות, תפצה את בעלי הדירות בעשרות אלפי שקלים בגין הנזקים שנגרמו להם
מאת: LawGuide | 08/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות