שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה מזונות ילדים בבית הדין הרבני: מהי סמכות בית הדין?

מזונות ילדים בבית הדין הרבני: מהי סמכות בית הדין?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 13/11/2017 | צפיות: 188

5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

רוצה שנחזור אליך?
 
 

באילו מקרים מוסמך בית הדין הרבני לדון בתביעת מזונות ילדים במסגרת הליך גירושין, והאם ניתן להגיש לבית הדין הרבני תביעת מזונות עצמאית שאינה כרוכה בתביעת גירושין?


קראו עוד בתחום

בישראל ניתן לנהל הליכי גירושין בשתי ערכאות שיפוטיות עם סמכויות מקבילות: בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. מלבד סוגיית הגירושין עצמם והסדרת הגט, אשר רק בית הדין הרבני מוסמך לדון בה, אפשר לדון בסוגיות הכרוכות בגירושין כגון קביעת המשמורת והמזונות בשתי הערכאות המשפטיות.


מהי סמכות בית הדין הרבני לדון בתביעת מזונות קטינים?


כאשר מוגשת תביעה לגירושין אל בית הדין הרבני, אפשר לכרוך במקביל תביעה לקביעת מזונות עבור הילדים המשותפים. עם זאת, הילדים עצמם יוכלו להגיש תביעה למזונות בבית המשפט לענייני משפחה במועד מאוחר יותר, וזאת בנסיבות מסוימות.


על פי חוק שיפוט בתי דין רבניים, בית הדין הרבני מוסמך לדון במזונות הילדים במקרה שהוגשה אליו קודם לכן תביעה לגירושין על ידי הבעל או האישה. סמכות זו ניתנת לבית הדין הרבני רק אם לא הוגשה לפני כן תביעה מקבילה למזונות הילדים בבית המשפט, או לחלופין כאשר שני הצדדים מסכימים כי הדיון בעניין המזונות יתנהל בבית הדין הרבני.


למרות זאת, בית המשפט העליון קבע הלכה שלפיה אין לכרוך תביעה למזונות ילדים ולהגישה לבית הדין כאשר התביעה מוגשת בשמם של הילדים עצמם, אלא רק כאשר התביעה מוגשת על ידי אחד מהצדדים - כלומר על ידי אחד ההורים - לצורך החזר הוצאותיו עבור מזונות הילדים. הלכה זו נקבעה כדי לאפשר להגיש תביעה עצמאית לתשלום דמי המזונות בבית המשפט לענייני משפחה, וזאת במטרה להבטיח כי הילדים יזכו בסכום מזונות הולם.


מדוע בית הדין הרבני קבע כי לא ידון בסוגיית מזונות הילדים שנכרכה לתביעת גירושין, למרות סמכותו העקרונית להכריע בעניין?


לאחרונה הכריע בית הדין הרבני בבאר שבע, בהרכב של שלושה דיינים, כי אף על פי שהוא מוסמך באופן עקרוני לדון במזונות ילדים, במקרה הספציפי שנדון בפניו, כריכת מזונות הילדים לתביעת הגירושין לא התבצעה באופן כנה. על כן הוחלט להעביר את הסמכות בעניין המזונות אל בית המשפט לענייני משפחה.


במקרה הנדון, הגיש הגבר תביעת גירושין לבית הדין הרבני כולל מזונות אישה וילד, לאחר שמפגשי הגישור שהתקיימו בינו לבין אשתו בהליך ליישוב סכסוך נכשלו. כעבור חודשיים תבעה האישה מזונות עבור הילד בבית המשפט.


לטענתה, הסמכות היחידה לדון במזונות היא של בית המשפט, וזאת מכיוון שצריכה להיות הסכמה של שני הצדדים כדי שבית הדין יכריע בעניין זה. שלושת דייני בית הדין דחו טענה זו, הן על פי לשון החוק והן לפי הלכת בית המשפט העליון.


למרות זאת, במקרה זה הגיעו הדיינים למסקנה כי כריכת המזונות בתביעת הגירושין לא התבצעה בכנות, וזאת בין היתר מכיוון שהגבר לא הגיש אל בית הדין מסמכים המעידים על יכולותיו הפיננסיות והכנסותיו החודשיות, לצורך קביעת סכום המזונות הראוי.


כמו כן, לאחר שהגבר הגיש את תלושי השכר שלו התברר כי הכנסתו החודשית גבוהה בכ-2,000 שקלים מההכנסה שעליה הצהיר במסגרת תביעתו, כפי שטענה האישה.

 

יש לך שאלה?

פורום בית דין רבני


לאור זאת דייני בית הדין הרבני קיבלו את הרושם שכריכת המזונות על ידי הבעל לא הייתה כנה, ומסיבה זו, אף על פי שהבהירו כי באופן עקרוני יש לבית הדין הרבני סמכות לדון בעניין מזונות הילד, במקרה הספציפי הזה יש להעביר את ההכרעה לידי בית המשפט לענייני משפחה.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
האישה הראשונה ניהלה עם המנוח משק בית משותף במשך ארבעה עשורים, ואילו האישה השנייה ירשה את עיזבונו כאלמנתו לאחר שלוש שנות נישואין. בית המשפט קבע ששתי הנשים יחלקו ביניהן את הזכויות הפנסיוניות שהותיר אחריו
מאת: LawGuide | 31/08/2017
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


תמר בן אלי, משרד עו"ד תמר בן אלי, משרד עו"ד אזור המרכז053-6130153עו"ד בן אלי עוסקת מזה שנים בתחום דיני המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריוןאזור השרון והסביבה053-7101189מחיקת חובות, צוואה, ירושה, מקרקעין, דיני מושבים, הוצאה לפועל
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות
עו"ד גילה פרין עו"ד גילה פרין אזור השרון והסביבה053-9377933נסיון עשיר במקרקעין-נדל"ן במושבים ובמגזר העירוני, צוואות וירושות, עיזבונות והסכמים
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור השרון והסביבה053-7931319לשון הרע, הטרדה מינית, דיני עבודה וחוזים. יחס אישי לכל אורך הטיפול.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים