שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות 60 אלף שקל לעובד חדש שנפצע באצבעו

60 אלף שקל לעובד חדש שנפצע באצבעו

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 20/03/2014 | צפיות: 1963

אחרי שבועיים בלבד במפעל, נפצע עובד חדש באצבע ונאלץ לעבור ניתוח שהותיר אותה קטועה חלקית. העובד האשים את המפעל ברשלנות ואחריות לתאונה


קראו עוד בתחום

לאחר שבועיים בלבד בעבודתו החדשה, נפצע התובע באצבעו ותבע את המעסיק. בית משפט השלום ברמלה פסק לטובתו, וחייב את בעל המפעל בפיצויים של כ-60 אלף שקל.


בדצמבר 2008, נדרש התובע במסגרת עבודתו החדשה במפעל מתכת, לחתוך פחי אלומיניום. לצורך החיתוך נעזר התובע במכונה לחיתוך פחים, הכניס את רצועת הפח כאשר הוא לא מוריד את אביזר המיגון, שאמור להגן על ידיו במהלך החיתוך.


כתוצאה מכך, נתקעה אצבעו של התובע במכונה, ונגרם לו חתך עמוק. התובע הובהל לבית החולים שם טופל ועבר ניתוח פלסטי, כאשר אצבעו נותרה קטועה חלקית ומעוותת במעט, עם צלקת רגישה לכאב.


התובע לא ידע שעליו להוריד סורג ששימש כאמצעי מיגון 


לאחר התאונה, הגיש התובע תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף נגד בעל המפעל. לדבריו, הוא עבד במפעל כשבועיים טרם התאונה, ולא ידע שהוא אמור להוריד מטה את הסורג כדי להגן על ידיו, ומעסיקו לא הסביר לו זאת ולו פעם אחת, אחרת בוודאי היה נוהג כך. 

 

התובע אף הביא חוות דעת רפואית של מומחה מטעמו אשר קבע לו 10% נכות בגין התאונה. לטענת המומחה, אצבעו של התובע נותרה מעוותת וקטועה, ונמצא כי הינה חלשה ביחס לאחרות. עוד טען הרופא, כי הפגיעה באצבע גורמת לתובע נכות תפקודית ועל כן הוא נדרש לפיצוי.


בעל המפעל הכחיש את טענות התובע, וטען כי הוראות הבטיחות ניתנו לתובע מספר פעמים. לטענתו, היה על התובע לזכור את שהוסבר לו ולהשתמש במכונה כראוי. משלא עשה כן, אין לו אלא להלין על עצמו בלבד, ואין מקום כלל להפיל את האשמה על המפעל.


גם הנתבע הגיש לביהמ"ש חוות דעת מומחה מטעמו, אשר קבע כי הנזק שנגרם לתובע הינו מזערי ובוודאי שאינו מקיים נכות תפקודית. לדבריו, הצלקת אינה רגישה, האצבע נעה באופן חופשי ולא נראה כי ישנו נזק מהותי לגידים או לעצמות. כמו כן, ציין המומחה כי התובע נפגע ביד שמאל ולא בידו הדומיננטית.


לאור הפער בין חוות הדעת, מינה השופט מומחה מטעמו אשר קבע נכות זמנית של 100% לתובע למשך שלושה חודשים, ונכות צמיתה של 5% בלבד. לטענתו, ישנו עיוות אשר יש לתת עליו את הדעת וכן קטיעה חלקית, רגישות צלקתית וחולשה.

 

ביהמ"ש: האחריות מוטלת על כתפי המפעל בלבד 


לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע השופט כי האחריות הבלעדית לתאונה מוטלת על כתפי הנתבע וכן לאור העובדה כי התובע היה עובד חדש ולא מיומן אין מקום להטיל עליו אשם תורם. בנימוקיו להחלטתו, טען השופט כי על הנתבע היה ליצור מנגנון שעוצר את המכונה עד להורדת אמצעי המיגון, ובכך לבטל לחלוטין כל סיכון למקרים מעין אלו.

 

יש לך שאלה? 

פורום תאונת עבודה
פורום אחוזי נכות


לדבריו, כל עוד המכונה מאפשרת הכנסה של כף היד ובכך מסכנת את העובד, היא אינה נחשבת מוגנת, על אף האפשרות להוריד סורג שאמור להגן מפציעה. על המפעל מוטלת האחריות לדאוג לכל עובדיו, גם על עובד רשלן וגם על עובד חדש ולא מיומן כמו במקרה זה, ועל כן היה עליו להבטיח בכל דרך כי המכונה לא תהווה סכנה.


לפי כל אלה, פסק השופט לטובת התובע, קבע לו נכות בשיעור של 5% וחייב את המפעל בתשלום פיצויים בסך 62,500 שקלים, כאשר לאחר הניכוי לביטוח לאומי הסכום שנותר בידי התובע עמד על 38,152 שקלים. בנוסף, חויב המפעל בשכר טרחת עו"ד בסך 9,000 שקלים והוצאות המשפט.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
אחות בבית חולים שנפגעה בשתי תאונות עבודה, כאשר החליקה על רצפה רטובה במקום עבודתה, פנתה אל בית המשפט המחוזי בירושלים ודרשה לקבל פיצויים מהמעסיק בגין נזקיה
מאת: LawGuide | 07/01/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
אופיר בן משה, עורכי דיןאופיר בן משה, עורכי דיןאזור המרכז053-9428924המשרד עוסק בתחום הנזיקין תוך התמקדות בתחום הרשלנות הרפואית
בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
עו"ד כרמי בוסתנאיעו"ד כרמי בוסתנאיאזור המרכז053-9428475עוסק בתחום הנזיקין על כל רבדיו ומייצג את הנפגע בכל ערכאות המשפטיות
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
גל גורודיסקי, עו"דגל גורודיסקי, עו"דאזור המרכז053-9428496ניסיון של 22 שנים בדיני עבודה, נזיקין וביטוח לאומי, רשלנות רפואית ומסחרי.