שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פורומים משפטיים פורום קניין רוחני איסור על הקלטת הסברי המנחים בסדנה

איסור על הקלטת הסברי המנחים בסדנה

אופירה7/5/2014 14:15
שלום רב. התעוררה שאלה בסדנא של גוף ציבורי גדול העורך אותה. אני משתמשת עשרות שנים בהקלטה חלקית (רק של נושא שמוסבר על הלוח ע"י המנחה. אין אני מקליטה את דברי המשתתפים בסדנא, וצורת ההקלטה שלי גלויה, כך שכל אחד יכול לראות שההקלטה מופעלת רק כשהמנחה מסבירה נושא. אני רוצה כמובן להתחשב ברצון מי שמתנגדת ולא הייתי רוצה לפגוע ברגשות איש מהנוכחים, אך נאמר לי שגם אם אשאל, ואסביר שזו הקלטה חלקית רק של הסברים של המנחה, ויסכימו הנוכחים - אסור לי להקליט בשלב זה. הממונה על המנחה, יעצה לי או לעזוב את הסדנא (היא בתחילתה) או לבקש שהמנחה תחזור על ההסבר שוב, כדי שאספיק להבין ולכתוב. ואני חשה לא בנוח, לעצור את הקבוצה.. ולהאט את הקצב. למרות שכל אחד ממשתתפי הסדנא..מבין ... בקצב אחר כמובן.... ולי גם הזכות לקבל הסבר נוסף... על נושא שהוסבר על הלוח. לשאלתי: איך היית נוהגת לו אדם עיוור היה בסדנא? "הוא לא היה משתתף. לא היו מקבלים אותו".. היתה התשובה. ואני - כמו עיוור, בנושא הקושי לעקוב אחר ההסברים. באופן טבעי, בסדנא כזו, אנשים מספרים מנסיונם האישי בתהליך ההתמודדות. וכמובן שהדברים לא מוקלטים. אפשר ליצור דמיון בין הלקות שלי לבין אדם עיוור, שמתקשה וזקוק להקלטה. הצעתי, לשאול את הנוכחים, אם הם מסכימים, שאקליט רק קטעים של הסברי הדיאטנית. ושאפילו יניחו לי פתק בעילום שם על הכסא במידה והם מתנגדים. מנהלת הסדנאות הורתה לי לא להקליט בשלב זה, ושהתייעצה עם המחלקה המשפטית של הגוף הגדול שעורך את הסדנא - ושאסור לי להקליט. המניע כדבריה, הוא חשש שבעתיד מישהו ממשתתפי הסדנא יתבע את הגוף הגדול, על כי היתה הקלטה במפגש. חייבת לציין בצער, שבמשך עשרות שנים, וגם בסדנאות באוניברסיטה ובגופים פרטיים וציבוריים אחרים -מעולם לא אסרו עלי את ההקלטה. ההיפך: עשו את המירב כדי לסייע לי להתמודד עם הקושי בלמידה, ואפילו דאגו להשיג לי מכשירי הקלטה משוכללים. מאחר ומישהו מהסדנא ביקשה מהמנחה שלא אקליט (היא לא פנתה אלי ולכן לא יכולתי לספר לה שאני רוצה להקליט רק הסבר על הלוח ולא את התנהלות ההאנשים) - הרי שהיתה פנייה של המנחה לממונה עליה, - שאסרה עלי להקליט כלל, ואמרה שזה אסור מבחינה משפטית. זו הדרך היחידה שאני יכולה להבין את הנושאים שיוסברו . - בהקלטת קטעים רלוונטים. משפטן אמר לי, שאם אני מקליטה רק הסברים, ולא את הדינמיקה וההשתתפות של המשתתפים - מותר לי. ומצד שני, הממונה התייעצה עם המחלקה המשפטית של הגוף שעורך את הסדנא ואומרת שאסור. איפה התשובה המדוייקת המשפטית? מעליב אותי לעזור את הסדנא בגלל מגבלה נוירולוגית שלקיתי בה. ושבעצם לא נגרם נזק לאיש מהמשתתפים, בגלל שאינני מקליטה אותם. יש לי תחושה, שהם פשוט פוחדים להתמודד עם משהו, שהוא לא חד וחלק כתוב על הקיר..... ושדרושה רגישות ורצון לעזור לאחת כמוני. (שלמדתי בהצטיינות באוניברסיטה בעזרת הקלטות). אני מבינה אותם. ויש לי רצון להתחשב במשתתפי הסדנא, אך רציתי לפחות לשאול אותם, אם הם לא מתנגדים. גם בועדות רפואיות, אין בעיה להקליט. וחבל לי מאד שפעם ראשונה, אחרי עשרות שנים, שתמיד סייעו לי - אני נתקלת באיסור כזה . תודה.
עוד שאלות שנשאלו בנושא קניין רוחני:
המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר.
(פרסום ממומן)