שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מנהלי, עתירות, בג"צ דחיית ערעור על תוצאות הבחירות לראשות המועצה המקומית שעב

דחיית ערעור על תוצאות הבחירות לראשות המועצה המקומית שעב

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 20/02/2009 | צפיות: 3414
רוצה שנחזור אליך?
 

דחיית ערעור על תוצאות הבחירות לראשות המועצה המקומית שעב


קראו עוד בתחום

הזכות לבחור ולהיבחר היא אחת מזכויות היסוד בדמוקרטיה ומאפשרת לציבור כולו לקחת חלק בהליך הפוליטי. אי לכך, משטר דמוקרטי תקין מעניק חשיבות יתרה לטוהר הבחירות ומקום בו יש חשש לזיופים או שוחד בחירות, ינקטו סנקציות קשות לרבות ביטול תוצאות הבחירות. ביטוי לכך ניתן לראות בפסק הדין דנא.


יש לכם שאלה?
פורום פלילי
פורום כתב אישום
פורום רישום פלילי


במקרה זה, הוגש לבית המשפט ערעור על תוצאות בחירות לראשות המועצה המקומית שעב. המערער כיהן במשך חמש שנים כראש המועצה ובבחירות נשוא הערעור, הפסיד. הזוכה בבחירות אלו היה המשיב 1, ונספרו לטובתו 1637 קולות. לעומת זאת, לטובת המערער נספרו 1619 קולות בוחרים. כלומר, פער של 18 קולות.


לטענת המערער, בבחירות בוצעו עבירות שונות ועל כן היה ראוי לבטל את התוצאות ולערוך בחירות חדשות. לחלופין, בית המשפט התבקש להורות על כך שהמערער הוא שזכה בבחירות. העבירות אליהן המערער התייחס היו שוחד בחירות שבוצע בדרך של העברת תשלום כספי, הבטחת עבודה וחלוקת מחשבים למצביעי המשיב. בנוסף, נטען שההצבעות בקלפיות זויפו כך שאנשים הצביעו בשמם של אחרים ובמקומם. מנגד, המשיב ביקש לדחות את הערעור.


טענות המערער - לא הוכחו


לאחר שמיעת העדים וסקירת הראיות, השופט החליט לדחות את הערעור. הוא קבע שהעדים שהופיעו בפניו, ועדי המערער בפרט, היו בלתי אמינים וניכר היה שעדותם הייתה חלק ממסע הבחירות. כלומר, העדים ניסו לשכנע את בית המשפט שהצדק היה עם המועמד בו הם תמכו, ולא סייעו בחשיפת האמת. לא זו אף זו, נקבע שהעדים מטעם המערער התאמצו לשכנע את בית המשפט שהם נטלו שוחד וזייפו את התוצאות במטרה להביא לפסלות תוצאות הבחירות.


כמו כן, נפסק שחלוקת המחשבים לתושבי המועצה המקומית נעשתה שנה לפני מועד הבחירות ולא מספר ימים קודם לכן, כטענת המערער. על כן, נקבע שערעורו של המערער נגע בחוסר ניקיון כפיים שהצדיק את דחייתו. יתרה מזאת, חלוקת המחשבים נעשתה על ידי עמותה שהמשיב לא היה מעורב בה, ללא כל קשר לבחירות. לכן, לא היה מדובר בשוחד בחירות אסור.


השופט הוסיף וקבע שיתר טענותיו של המערער לא הוכחו – הן הטענה בדבר שיטת הצבעה פסולה והן הטענה בדבר תשלום כסף והבטחת טובות הנאה לבוחרים תמורת תמיכתם במשיב. אי לכך, הערעור נדחה והמערער חויב לשלם למשיב, הזוכה בבחירות לראשות המועצה, את הוצאותיו.

 

פתיחה בחקירה משטרתית


לבסוף, השופט קבע שהיה מקום לפתוח בחקירה פלילית של ממלאי התפקידים והמצביעים שהעידו שפעלו בניגוד לחוק. אמנם, עדויות אלו נמצאו לא אמינות על ידי השופט אך הודגש שהיה ראוי לחקור את העדים על עצם מתן העדות כשלעצמה והאם בכך היה על מנת לתמוך בבעלי הדין, או שמא היה מדובר בעדות שקר אסורה.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
ועדת הערר חייבה את המנהל לענייני חשמל, אשר החליט שלא לתת לעורר רישיון חשמלאי, להפוך את החלטתו ולהעניק לו את הרישיון שביקש, ואף לשלם לו פיצויים. זאת מכיוון שנקבע כי ההחלטה הייתה שרירותית ובניגוד לכללי המנהל הציבורי
מאת: LawGuide | 21/10/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
ליפקין את ליפקיןליפקין את ליפקיןאזור המרכז053-9428824דיני משפחה, נישואי תערובת, אשרות ומשרד הפנים