שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות האם תאונת דרכים או שמא תאונה במתכוון? נוסעת נפלה מרכב נוסע

האם תאונת דרכים או שמא תאונה במתכוון? נוסעת נפלה מרכב נוסע

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 14/10/2012 | צפיות: 3523

האם פיצויים בגין תאונת דרכים או שמא מדובר ב"תאונה במתכוון"? נוסעת נפלה מרכב נוסע...


קראו עוד בתחום

אירוע של תאונת דרכים מוגדר בסעיף 1 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בהגדרה מצוין כי אירוע שהתרחש במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או רכושו של אדם, אינו נחשב כתאונת דרכים לפי החוק. מכאן עולה כי במידה וחברת ביטוח כלשהי מצליחה להוכיח שתאונת הדרכים התרחשה במתכוון, הרי מי שנפגע בתאונה זו אינו זכאי לקבל פיצויים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים.

 

יש לכם שאלה?

פורום תאונות דרכים

פורום תאונות אופנוע

פורום תביעות ביטוח


התובעת במקרה זה נסעה ברכב שהיה מבוטח אצל הנתבעת. בשלב מסוים במהלך הנסיעה, נפתחה הדלת השמאלית אחורית של הרכב והתובעת התגלגלה על הכביש. הנפילה גרמה לה חבלות קשות. הוא הובהלה לבית החולים כאשר היא מונשמת. התובעת תבעה את חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים.


לטענתה, היא "נרדמה במהלך הנסיעה והיא לא זוכרת את הנסיבות המדויקות שהובילו לנפילה". התובעת טענה כי היא לא פתחה במכוון את הדלת והיא לא ידעה להסביר איך היא מצאה עצמה מחוץ לרכב. חברת הביטוח כפרה בחבותה לשלם לתובעת פיצויים. לטענתה, לא ייתכן כי הדלת נפתחה מעצמה ויש לקבל את אחת משתי הגרסאות - התובעת קפצה ביוזמתה או שחברה לחיים שישב לידה דחף אותה אל מחוץ לרכב. יש לציין כי במידה ואחת משתי החלופות של חברת הביטוח מתקבלת, הייתה נשמטת זכותה של התובעת לתגמולים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים, וזאת משום שלא ניתן פיצוי על תאונה שנגרמה באופן מכוון.


הראיות שעמדו בפני בית המשפט


בית המשפט ציין כי גרסתה של התובעת הייתה אמינה בעיניו. התובעת טענה כי היא חזרה ממסיבה, נרדמה על ההגה, והתעוררה רק לאחר הנפילה. בפסק הדין הודגש כי התובעת הציגה גרסה עקבית אשר נמסרה גם בחקירת המשטרה וגם בבית המשפט. כמו כן, התובעת גם העידה שהיא ובן זוגה לא רבו במהלך הנסיעה או במהלך הבילוי המשותף. בית המשפט ציין כי הוא בחר לאמץ את גרסת התובעת ולקבוע כי היא לא פתחה את הדלת ולא קפצה ממנה במכוון, וזאת בהסתמך על העדויות והראיות שהוצגו במהלך המשפט.


בפני בית המשפט הופיע חוקר המשטרה אשר חקר את התובעת בבית החולים ביום למחרת התאונה. הוא נחקר בקשר לכך שביום למחרת ובמהלך החקירה, התובעת ביקשה להפסיק את החקירה ולהתייעץ עם עורך דין. בית המשפט ציין כי חברת הביטוח ייחסה חשיבות רבה לאמירה זו, אך לטעמו לא היה מקום לעשות כן. "סביר מאוד שביום למחרת הפציעה הקשה, התובעת לא תחוש בטוב. כמו כן, סביר להניח שלא ידעה מה מטרת החקירה ולכן ביקשה להתייעץ עם עורך דין. אין לומר כי דבר זה מצביע על כך שגרסתה שקרית", נקבע בפסק הדין.


העד היחיד אשר ראה את הנפילה היה אדם שנסע ברכב וישב במושב הקדמי ליד הנהג. עד זה הסביר כי במהלך הנסיעה הוא שמע לפתע משב רוח, הסתובב וראה את הדלת פתוחה ואת התובעת נופלת. לטענתו, הוא צעק לנהג ש"היא קפצה". בית המשפט ציין כי עצם השימוש במילה קפצה, לא הצביע על "קפיצה". חברת הביטוח הסתמכה רבות על כך שמהרישומים בדו"חות החקירה ובמסמכים הרפואיים היה כתוב "קפצה". עם זאת, בית המשפט קבע כי הדבר נבע מכך שהעד שראה את ההתרחשות השתמש בביטוי זה באופן אינסטינקטיבי. הדברים לא נאמרו על מנת לקבוע עובדה כי התובעת קפצה בכוחות עצמה מהרכב.


מטעם חברת הביטוח העידו שני מומחים, שטענו כי הדלת לא יכולה להיפתח מעצמה. למרות זאת, בית המשפט ציין כי אחד המומחים לא בדק האם קיימת אפשרות שהדלת תפתח כאשר מראש היא לא נטרקה כמו שצריך. גם העד המומחה השני ציין כי על מנת לפתוח את הדלת, ניתן לעשות זאת בקלות על ידי אצבע אחת. לסיכום עדותם, בית המשפט מציין כי שני המומחים לא יכלו לשלול כי הדלת נפתחה עקב כך שהיא לא נסגרה בצורה מושלמת מלכתחילה. לסיכום, בית המשפט מגיע למסקנה כי לא מדובר בתאונה מכוונת, ולכן התאונה שהתרחשה הינה בהגדרתה תאונת דרכים, ומקימה זכות פיצוי לתובעת.
 


עודכן ב: 14/10/2012

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
רופא וחבריו טיילו בקלנועיות באגמון החולה, אך במהלך הירידה מכלי הרכב נפל הרופא ושבר את ידו. חברת הביטוח חויבה לפצות אותו כנפגע תאונת דרכים בסכום של 412 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 21/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..