שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מנהלי, עתירות, בג"צ עתירה בה מבקשת העותרת לבטל החלטה של ועדת משנה

עתירה בה מבקשת העותרת לבטל החלטה של ועדת משנה

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 02/03/2008 | צפיות: 2170
רוצה שנחזור אליך?
 

עתירה בה מבקשת העותרת לבטל החלטה של ועדת משנה


קראו עוד בתחום

בתי המשפט לעניינים מנהליים דנים בנושאים שבין הפרט לבין רשות מנהלית. כך לדוגמא, לבתי משפט אלו מוגשות עתירות מנהליות, ערעורים מנהליים, וכן תובענות מנהליות. המקרה שלפנינו מהווה דוגמא לעתירה מנהלית כנגד החלטה של רשות מנהלית. המקרה מדגיש את בדרישות הנוקשות שמציב בית המשפט כנגד מי שפותח בהליך מסוג זה.

 

יש לכם שאלה?

פורום מקרקעין

פורום פלילי

פורום מיסוי מקרקעין

 

העותרת הגישה בקשה לביטול החלטה של וועדת המשנה של המשיבה הראשונה, אשר דחתה בקשה של העותרת לאישור בנייה בלתי חוקית. בית המשפט הכריע כי דין העתירה להידחות, תוך העלאתם של מספר נימוקים להחלטה זו.


תחילה, השופט ציין את השיהוי בהגשת הבקשה. תקנה 3 לתקנות בתי משפט לענינים מינהליים (סדרי דין), התשס"א-2000, קובעת שיש להגיש עתירה מנהלית תוך ארבעים וחמישה ימים מיום קבלת ההחלטה כנגדה מבקשים לעתור. במקרה זה, העתירה לא הוגשה במועד וגם לא הוגשה בקשה להארכת המועד להגשת העתירה.


שנית, השופט הסתמך בהחלטתו על הרקע להגשת העתירה, שהיה ניסיון להכשיר בנייה לא חוקית אשר ביצעה העותרת בביתה תוך סטייה מהיתרי הבנייה. כנגד בנייה זו הוגש כתב אישום כנגד העותרת, במסגרתו הורשעה ונגזר עליה להרוס את המבנה הבלתי חוקי אותו ביקשה להכשיר במסגרת העתירה. מכיוון שכך, השופט קבע כי העתירה הוגשה בחוסר ניקיון כפיים ובחוסר תום לב. השופט הזכיר כי תנאי מקדים לכך שבית המשפט לעניינים מנהליים יתערב בהחלטה של רשות מנהלית הוא שהעותר כנגד אותה רשות יהיה נקי כפיים ויוכיח כי פעל במסגרת החוק כדי להגשים את הנושא שלעניינו הוא עתר. משאין כך הדבר, השופט קבע שדי בכך כדי לדחות את העתירה על הסף.


שלישית, השופט ציין כי ההחלטה של וועדת המשנה אשר דנה בפניית העותרת התקבלה לאור שיקולים תכנוניים טהורים אשר הכווינו את מדיניות הוועדה. בנוסף, לא סביר כי מדיניות זו תיאכף רק על מי שפנו לבקשת היתר בטרם הבנייה, תוך מתן יתרון למי שבנה באופן לא חוקי, דוגמת העותרת. כלומר, השופט קבע שבהחלטת וועדת המשנה לא נפל פגם, ולכן לא היה מקום להתערבות בית המשפט לעניינים מנהליים בהחלטה. נוסף לכך, השופט מצא שלא נפל פגם בהליך הדיון בפני וועדת המשנה בעניינה של העותרת, ולא נפגעו זכויותיה הדיוניות והמהותיות. לסיכום, לאור כל האמור לעיל, בית המשפט דחה את העתירה.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
ועדת הערר חייבה את המנהל לענייני חשמל, אשר החליט שלא לתת לעורר רישיון חשמלאי, להפוך את החלטתו ולהעניק לו את הרישיון שביקש, ואף לשלם לו פיצויים. זאת מכיוון שנקבע כי ההחלטה הייתה שרירותית ובניגוד לכללי המנהל הציבורי
מאת: LawGuide | 21/10/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
ליפקין את ליפקיןליפקין את ליפקיןאזור המרכז053-9428824דיני משפחה, נישואי תערובת, אשרות ומשרד הפנים