שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מנהלי, עתירות, בג"צ קבלת ערר על החלטת בית הדין למשמורת שוהים, שקבע כי העוררים אינם קטינים

קבלת ערר על החלטת בית הדין למשמורת שוהים, שקבע כי העוררים אינם קטינים

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 24/02/2008 | צפיות: 2021
רוצה שנחזור אליך?
 

קבלת ערר על החלטת בית הדין למשמורת שוהים, שקבע כי העוררים אינם קטינים


קראו עוד בתחום

נושא השוהים הבלתי חוקיים היא סוגיה מוכרת בישראל, וזאת במיוחד בשנים האחרונות. למען הטיפול בסוגיה זו, נחקק תיקון מספר 9 לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב - 1952. לפי התיקון, עד להרחקתו של השוהה הבלתי חוקי עליו להישאר במשמורת, אשר בדרך כלל נערכת בבתי כליאה ברחבי הארץ. במקרים אלו, השוהים הבלתי חוקיים מובחנים, בין היתר, על פי גילם, כאשר יש בתי כליאה לקטינים ובתי כליאה לבגירים. מה קורה כאשר שוהה בלתי חוקי טוען כי הוא קטין אך מסרב שיערכו עליו בדיקות רפואיות? הפרשה הנידונה עסקה בכך.

 

יש לך שאלה?

פורום תביעה אזרחית

פורום ויזה לישראל | אזרחות ישראלית


שלושת העוררים בהליך זה היו מהגרים לא חוקיים מאריתראה ומגינאה. בית הדין למשמורת שוהים קבע בעניינם כי הם בגירים. לכן, הם הועברו ממתקן כליאה של קטינים למתקן כליאה של בגירים. העוררים טענו כי בית הדין קבע את גילם על בסיס בדיקת צילום שורש כף היד, בדיקה אשר לא הספיקה על מנת להוכיח כי לא היו קטינים. יש לציין כי העוררים סירבו לבדיקות גופניות נוספות, היות ודובר בבדיקות הבוחנות את איברי המין שלהם. שניים מן העוררים היו זכרים, אשר סירבו לבדיקה על ידי רופאה אישה, והעוררת השלישית הייתה אישה אשר סירבה להיבדק על ידי רופאה מטעמי דת.


בית הדין קבע כי היות והעוררים לא שיתפו פעולה בדבר ביצוע הבדיקות הרפואיות, הם לא הצליחו להרים את הנטל בדבר היותם קטינים. המערערים ערערו בהליך זה על החלטה זו של בית הדין.


הכרעה


בית המשפט קבע כי באופן עקרוני נכון הוא שסירוב לביצוע בדיקה לאימות גיל מונעת מהטוענים להיותם קטינים להוכיח את גילם האמיתי. בעניין זה, השופט ציין כי "ככלל, מי שמונע הבאת ראיה בפני הגורם השיפוטי או המנהלי, ניתן לראות בכך כחזקה שהראיה, הנמצאת בשליטתו, אינה תומכת בגירסתו. בהתאם, וככל שניתנים התנאים המאפשרים לטוען לקטינות להביא את הראיות התומכות בקטינותו, ולענין זה לאפשר את בדיקתו הגופנית, והוא מסרב, פועל הדבר לרעתו. בדרך כלל ניתן לראות בסירוב לביצוע בדיקה רפואית כאמור משום חוסר תום לב, חוסר שיתוף פעולה ואף רצון להתחמק מנסיון אמיתי לברר את הגיל. ואולם, אם הסירוב לביצוע בדיקה הוא מטעם סביר וענייני, וניתן לספק את הראיה בדרך אחרת, כי אז לטעמי התוצאה של הסירוב לעבור בדיקה אינה צריכה להוביל, בהכרח, אל התוצאה אליה הגיע בית הדין".

 

בית המשפט - סירוב העוררים מוצדק


במקרה זה, נקבע כי לא היה ניתן להתעלם מהטעמים לסירוב עריכת הבדיקה הרפואית בעניינם של העוררים, שכן "שניים מהעוררים הם גברים, ולטענתם, מטעמים הקשורים בתרבותם ומסורתם, אין הם מוכנים להיבדק אצל רופאה וטעם זה שעניינו צנעת הפרט, מוכר בשיטתנו המשפטית כזכות ברת הגנה. בנסיבות אלו, היה על בית הדין למשמורת ליתן תוקף לזכות לשמירה על צנעת הפרט, באופן שבו יאפשר לעוררים להיבדק על-ידי רופא בן מינם".

 

בדומה לכך, בית המשפט קבע בנוגע לעוררת כי "היה מקום לערוך עמה בירור, כדי לבדוק אפשרות של בדיקה על-ידי גורם רפואי שיהיה מקובל עליה מבחינה דתית, ורק במצב של סירוב גורף להיבדק אצל כל גורם, ניתן היה להסיק את המסקנות אליו הגיע בית הדין".


לעניין רמת הוודאות הנדרשת בהליך "קביעת קטינותו של כלוא במסגרת מנהלית", בית המשפט קבע כי נטל ההוכחה היה צריך להיות דומה לנטל ההוכחה בהליך הפלילי, מעבר לספק סביר. בעניין זה, בדיקת שורש כף היד סיפקה וודאות בשיעור של 75% בלבד מבחינה מדעית. לפיכך, בית המשפט ביטל את החלטת בית הדין, היות והפגמים בהחלטתו ירדו לשורש העניין, וקבע כי יש לערוך דיון נוסף בתוך 15 ימים מיום החלטה זו.


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מנהלי, עתירות, בג"צ
ועדת הערר חייבה את המנהל לענייני חשמל, אשר החליט שלא לתת לעורר רישיון חשמלאי, להפוך את החלטתו ולהעניק לו את הרישיון שביקש, ואף לשלם לו פיצויים. זאת מכיוון שנקבע כי ההחלטה הייתה שרירותית ובניגוד לכללי המנהל הציבורי
מאת: LawGuide | 21/10/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
ליפקין את ליפקיןליפקין את ליפקיןאזור המרכז053-9428824דיני משפחה, נישואי תערובת, אשרות ומשרד הפנים