שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים נזקי גוף ותאונות זכויות דור שני לניצולי שואה - מהן?

זכויות דור שני לניצולי שואה - מהן?

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 07/03/2013 | צפיות: 36097

האם בני הדור השני של ניצולי השואה זכאים לזכויות כלשהן מממשלת ישראל או ממשלות זרות?


קראו עוד בתחום

מאות אלפי ניצולי השואה החיים היום בישראל מתמודדים מדי יום לא רק עם העבר הקשה אלא גם עם ההווה שאיננו פשוט. בעוד כחודש מהיום, בכח' בניסן, יצוין בישראל יום הזיכרון לשואה ולגבורה. כצפוי, העיסוק התקשורתי בניצולי השואה ובזכויותיהם יגבר ככל שיתקרב מועד זה. להלן מאמר קצר העוסק בזכויות ניצולי השואה, אך גם בזכויותיהם של בני הדור השני.

 

יש לכם שאלה?

פורום זכויות ניצולי שואה


רבים אינם יודעים זאת, אך גם בני הדור השני לשואה יכולים להיות זכאים לזכויות מסוימות. כמו כן, בשנים האחרונות, חלו מספר הרחבות לטובת ניצולי השואה המגדילות באופן משמעותי את הסיוע המגיע להם. ראשית, עלינו להבין מהי ההגדרה הרשמית למושג "ניצול שואה". ובכן, ניצול שואה הוא כל מי שהיה בזמן מלחמת העולם השנייה בארץ תחת כיבוש גרמני או תחת כיבוש של אחת מבנות בריתו של הרייך השלישי.


הגדרה נוספת נוגעת למי שנאלץ לברוח מאימת הכיבוש הנאצי בתקופת המלחמה או מי שהיה עובר כאשר אמו ההרה סבלה מרדיפותיהם של הצורר הנאצי ועוזריו. חשוב להדגיש כי ישנם מספר גופים העוסקים בזכויות ניצולי שואה, וכל גוף מגדיר את המונח הנ"ל באופן מעט שונה. אי לכך, בעת פנייה לקבלת זכויות מגוף מסוים, חשוב לבחון את ההגדרה הספציפית של הגוף המדובר.


מה מממשלת ישראל?


מבחינת ממשלת ישראל, ניצולי שואה זכאים לזכויות מהרשות לזכויות ניצולי השואה אשר פועלת במשרד האוצר. ישנם שני חוקים המנחים רשות זו. הראשון, חוק נכי רדיפות נאצים, והשני, חוק ההטבות לניצולי שואה נזקקים. החוק הראשון כולל תשלום אישי חודשי לניצול השואה, בהתאם לאחוזי נכות, ומימונו מגיע מכספים אשר הועברו לישראל מממשלת גרמניה בשנות ה-50 של המאה הקודמת. חוק נכי רדיפות נאצים הינו החוק המרכזי מבחינתם של ניצולי השואה והוא חל על ניצולים שעלו ארצה עד אוקטובר 1953.


החוק השני, חוק ההטבות לניצולי שואה נזקקים, הינו חוק חדש יחסית אשר מתוקצב על ידי ממשלת ישראל. עם זאת, חוק זה חל על בסיס שורה של קריטריונים כגון שהות במחנה או בגטו וקבלה בעבר של תגמול חד פעמי בגובה 7,500 אירו לניצולי מחנות (מקרן "זיכרון אחריות ועתיד" אשר הפסיקה את פעילותה בשנת 2007). חוק ההטבות הרחיב את מעגל ניצולי השואה והביא לכך שאלפי ניצולים החלו לזכות בתשלום חודשי קבוע.
עם זאת, הרשות לזכויות ניצולי השואה פירשה באופן מחמיר יחסית את הוראותיו של חוק ההטבות ובכך נדחקו ממנו יהודים יוצאי צפון קווקז או ניצולי שואה שהתקשו להוכיח את מלוא קיומם של תנאי הסף. חשוב להדגיש כי ניצול שואה אשר הרשות דחתה את פנייתו, יכול לפנות להגשת ערר לוועדת העררים בתוך 30 ימים מקבלת הודעת הדחייה.


מה מקבלים ממשלת גרמניה?


ישנן ארבע דרכים לקבל פיצויים ישירות מממשלת גרמניה. ראשית, קרן הסיוע של ועידת התביעות משלמת פיצוי חד פעמי לניצולי שואה אשר גרו בגוש הקומוניסטי והיגרו למערב או חיו בצפון אפריקה וסבלו מנחת זורעו של הכיבוש הגרמני. פיצוי זה עומד על כ-2,500 אירו והוא מנת חלקם של מי שלא קיבל פיצוי מעולם. גם ניצולי שואה אשר עומדים בקריטריונים אחרים, ובעבר בקשותיהם לזכויות אחרות נדחו, יכולים לבקש את תשלום המענק החד פעמי מממשלת גרמניה.


דרך נוספת הינה "הרנטה". מדובר בגמלה חודשית בגובה של כ-300 אירו המשולמת לניצולי שואה ששהו במהלך המלחמה במחנה ריכוז, מחנה השמדה, גטו מוכר או בשטח גרמני כבוש תחת זהות בדויה או במסתור. שהות זו צריכה להיות במשך שנה לפחות. עם זאת, במידה וניצול השואה הינו בן 75 ומעלה, הוא יכול להוכיח שהות במחנה, בגטו או במסתור במשך שלושה חודשים "בלבד".


ממשלת גרמניה משלמת לניצולים מסוימים גם רנטה סוציאלית. מדובר בניצולי שואה אשר עבדו בגטו מרצון. במקרים אלה, המוסד לביטוח סוציאלי בגרמניה משלם לניצולי השואה תשלומים חודשיים במסגרת קצבת זקנה. מדובר גם כאן בכמה מאות אירו בחודש. פיצוי זה הינו מנת חלקם של מי שנולדו עד שנת 1938 ואשר עבדו בשכר ולא בכפייה בגטו מוכר וסגור. חשוב להדגיש כי זכאות זו איננה זהה לזכות אשר קיימת לניצולים שעבדו עבודות פרך בגטו. פיצוי נוסף המשולם על ידי ממשלת גרמניה הינו פיצוי חד פעמי בשיעור של 2,000 אירו בגין עבודה בגטו שלא בכפייה.


במידה וניצול שואה מקבל תשלומים מהאוצר הישראלי, הוא איננו זכאי לתשלום מקביל מממשלת גרמניה. עם זאת, תשלום חד פעמי מהממשלה הגרמנית איננו מבטל את זכותו של הניצול לתשלומים שוטפים ממדינת ישראל.


האם גם הדור השני?


זכויותיהם של ניצולי השואה הן זכויות אישיות. דהיינו, לא ניתן להעביר אותן לאחר. הזכות הינה מנת חלקו של ניצול השואה החל מיום הגשתה של התביעה ועד לאחרית ימים. מבחינת ניצולי שואה צרפתיים, ממשלת צרפת משלמת גם לבני הדור השני סכום חד פעמי בסך 27,000 אירו או תשלום חודשי בשיעור של 468 אירו כאשר אחד ההורים נספה במחנות הגרמניים. בני ניצולים הולנדים יכולים להיות זכאים לתשלום בגין טיפול נפשי מממשלת הולנד.


כאן המקום להדגיש כי גם בני הדור השני הינם בעלי זכויות מסוימות מבחינת החוקים השונים (הישראליים והגרמניים). למשל, במידה וניצול השואה הלך לעולמו, יורשיו יכולים להמשיך בהליכי מימוש זכויותיו. עם זאת, לא ניתן להגיש תביעות בשם נפטר שאיננו בחיים.
 


עודכן ב: 07/03/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים
מאת: LawGuide | 11/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.