שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין תעבורה ורכב סיוע להפקרה של נפגע בתאונה, מה הדין?

סיוע להפקרה של נפגע בתאונה, מה הדין?

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 16/05/2010 | צפיות: 4695

קירבתו של הנוסע לנהג נותנת בידו כוח להשפיע על הנהג. נוכחותם של המערערים ושתיקתם העידה על סיועם לו.


קראו עוד בתחום

עפ3626/01 ויצמן נ' מ


ביום המקרה נסע רכב מסוג קדילאק על כביש החוף בדרכו מדרום לצפון. ברכב ישבו שני זוגות, ואלה הם: בנהג ברכב ויקטור זרגריאן, בעל הרכב, וישבה לידו חברתו אורנה גלילה, נערה כבת שבע-עשרה. במושב האחורי ישבו שלומי ויצמן, בחור כבן עשרים-וחמש, וחברתו קרן, בחורה כבת עשרים-ושלוש.

 

הארבעה היו בדרכם צפונה על כביש החוף. ויקטור נוהג ברכב בפראות ובמהירות מופרזת. בסמוך למחלף נתניה עומדת בשולי הדרך ניידת משטרה ולידה השוטר אריאל מורי המאותת לרכב לעצור בצד הדרך.

 

כל הארבעה רואים את השוטר מאותת לרכב ומבינים הם כי ויקטור נדרש לעצור את הרכב בשל נהיגתו הפרועה. אלא שהרכב אינו עוצר כפי שנדרש, וויקטור מתמרן את הרכב בכוונה להתחמק מן השוטר. תוך כדי כך חובט הרכב בשוטר חבטה נוראה, וכפי שהסתבר לאחר-מכן הייתה זו חבטה קטלנית.

 

אף לא אחד מן הארבעה אינו מעלה בקול רם ולו הרהור שמא יעצרו את הרכב ויושיטו עזרה לשוטר הפגוע. על יסוד מסכת עובדות זו שנקבעה הרשיע בית-משפט השלום את שלומי, את אורנה ואת קרן – אלה השלושה שנסעו עם ויקטור ברכב – בעבירה של סיוע לעבירה של הפקרה לאחר פגיעה ובעבירה של אי-דיווח כן הורשע שלומי בעבירה של סיוע לשיבוש מהלכי משפט בית-המשפט קבע כי יסודותיה של עבירה זו נתקיימו גם באורנה ובקרן, אלא שלאחר הגשת תסקיר מבחן בעניינן זכו אלו השתיים ויצאו בלא הרשעה. הערעור נסוב סביב עבירות של הפקרה אחרי פגיעה ואי דיווח.


האם יש להרשיע את הנאשמים בעבירה של סיוע להפקרת הנפגע?


1. באין חובה מפורשת בדין – חובה המוטלת על אדם שאפיונו נקבע בדין – לא ייחוב אדם בשל מחדל שחדל, יהא המחדל רע ומכוער ככל שיהא.


2. שליטת החדל על ההתרחשות העבריינית מצומצמת מזו של העושה הפעיל. מחויבותו לתוצאה ונחישותו לגרום לה פחותה. ענישת המחדל פוגעת במידה רבה יותר בחירות הפעולה של הפרט, שכן היא מכתיבה התנהגות מסוימת (בעוד ענישת העשייה מותירה מקום למרחב בלתי מוגבל של התנהגויות); היא כרוכה בקושי להגדיר במדויק את היקף האיסור (הנובע מן הקושי להגדיר את ההיקף הרצוי של ההגנה על הסולידריות החברתית), ועל כן יש להזהיר כראוי בטרם ענישה.


3. פליליותו של מחדל מותנית, מבחינה אובייקטיבית, בקיום חובה לפי דין, שהופרה באותו מחדל, אך דרישה זו באה על סיפוקה המלא כשהיא מקוימת במישור הביצוע העיקרי.

 

עמידת הביצוע העיקרי בתנאי הפליליות, מקרינה גם על פליליותה של התנהגות פאסיבית מסייעת, ודי בפעולה זו, עקיפה, ללא כל צורך בחובות חוקיות ספציפיות, נוספות ונפרדות, שלא לסייע במחדל, מלבד החובה הנובעת מעצם האיסור על סיוע לדבר עבירה, גם במחדל.


4. עבירת הסיוע על דרך של מחדל – ככל עבירת סיוע – אין היא עבירה העומדת על רגליה-שלה. עבירה נגזרת היא. תולה היא עצמה על עבירה מושלמת – עבירת מעשה או עבירת-מחדל – ובאין עבירה ר.אשָׁה אין עבירת סיוע.


5. נוסעים ברכב – שלא כנוהג ברכב – אינם נושאים בחובת עֲשֵ.ה אך באשר הנוהג ברכב חייב עצמו במחדל ובעבירה של הפקרה אחרי פגיעה. חובת עֲשֵ.ה החלה על נוסעים ברכב – ככל שעשויים הם לחוב בחובת עשה – אינה נגררת כמו-מעצמה אחרי חובת העֲשֵ.ה של הנוהג. חובתם של הנוסעים חובה תלוית-נסיבות היא.


6. במקרה דנן, נוכחותם של המערערים בחברתו של ויקטור העידה על סיועם לו – על היותם משענת לו, על תמיכתם בו – בדרך של מחדל, ויהיו מי שיאמרו כי סיועם של המערערים לויקטור היה על דרך של מעשה. נוכחותם של השלושה לא הייתה אך נוכחות של אפס-מעשה.

 

המערערים שלפנינו שבו וכרכו עצמם במעשיו ובמחדליו של ויקטור – לאחר התאונה ועד שנפרדו לבתיהם וכך במפגש המשותף על חוף הים למחרת היום. אכן, תכלית חֲבִירָתָם של המערערים לויקטור היה בה כדי לסייע לו במחדל אי-הדיווח וחיזקה את רוחו כל העת בהסתרת האמת מן הרשויות.


לסיכום,

 

קירבתו של הנוסע לנהג נותנת בידו כוח להשפיע על הנהג. נוכחותם של המערערים ושתיקתם העידה על סיועם לו.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא תעבורה ורכב
בית המשפט לתעבורה הרשיע נהג אופנוע בנסיעה במהירות שאינה תואמת את תנאי הדרך, מה שגרם לכך שאיבד שליטה בסיבוב, סטה מהנתיב, התנגש במעקה הבטיחות ונזרק מהאופנוע. מהם העונשים שהוטלו עליו?
מאת: LawGuide | 15/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות