שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין דיני עבודה, זכויות עובדים סמכות בית דין למשמעת בבזק לפטר עובד בגין התנהגות בלתי הולמת

סמכות בית דין למשמעת בבזק לפטר עובד בגין התנהגות בלתי הולמת

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 29/03/2012 | צפיות: 2779

החברה הקימה מערך משמעת עצמאי הכולל בית דין למשמעת וועדות משמעת. מערך זה הוקם בכדי לפקח על "חריגה מנורמות התנהגות" בקרב עובדי החברה...


קראו עוד בתחום

סע (ב"ש) 61864-01-12

 

חברת בזק הינה חברת תקשורת גדולה וותיקה במשק הישראלי אשר מעסיקה אלפי עובדים. בשנת 2002, החברה הקימה מערך משמעת עצמאי הכולל בית דין למשמעת וועדות משמעת. מערך זה הוקם בכדי לפקח על "חריגה מנורמות התנהגות" בקרב עובדי החברה. עם הקמת מנגון המשמעת, החברה ערכה תקנון משמעת ונחתם הסכם קיבוצי לעגן תקנון זה (בין החברה, העובדים וההסתדרות).

 

להלן דוגמא למקרה בו עובד אשר פוטר מעבודתו בבזק בגין הרשעתו בבית דין למשמעת, הגיש תביעה לבית הדין לעבודה לבטל את פיטוריו. כמו כן, העובד הגיש בקשה לביטול זמני של הפיטורים עד למתן פסק דין בהליך העיקרי בעניינו.

 

המבקש במקרה דנן הועסק במשך כ-27 שנים בבזק בתפקיד של כבלר נחושת בחטיבת ההנדסה של החברה. עבודותו של התובע בוצעה כולה מחוץ לחצרי החברה, באזורי מגורים שונים, וזאת כאשר הוא לבוש בבגדי עבודה עליהם הודפס הלוגו של "בזק". בספטמבר 2011, בזק הגישה קובלנה לבית הדין למשמעת ובמסגרתה נטען כי במאי אותה השנה המבקש הטריד מינית קטינה, במסגרת עבודתו במצפה רמון. בקובלנה התבקשה הרשעתו של המבקש בהטרדה מינית והתנהגות בלתי הולמת, לפי תקנון החברה.

 

כעבור כשלושה חודשים, בית הדין למשמעת זיכה את המבקש מהעבירה של ההטרדה המינית אך הרשיע אותו בעבירה של "התנהגות בלתי הולמת". חרף זיכוי המבקש מההטרדה מינית, בית הדין למשמעת עמד על "חומרתם של הדברים" וקבע כי יש לפטר את העובד לאלתר. המבקש פנה לבית הדין לעבודה וביקש להחזירו לעבודה. לדבריו, היות והוא לא הורשע בהטרדה מינית, אלא "רק בהתנהגות בלתי הולמת", לא היה מקום לפטרו.

 

טענות בזק – התקנון מאפשר פיטורים, מדובר בעבירות חמורות

 

בזק טענה כי הפיטורים המיידיים היו מוצדקים בנסיבות העניין. החברה טענה כי הליכי המשמעת אשר הביאו לפיטורי המבקש היו הליכים המעוגנים בתקנון המשמעת שהינו הסכם קיבוצי הקובע את "נורמות ההתנהגות המצופות מעובדי החברה". החברה טענה כי סעיף 4 לתקנון זה מעניק לבית הדין למשמעת את הסמכות להורות על פיטורי עובד בגין עבירה חמורה, וסעיף 5 לתקנון קובע כי "התנהגות בלתי הולמת" עלולה להביא לפיטורים.

 

לגופו של עניין, לטענת החברה, דבריו של המבקש כנגד פיטוריו הועלו גם בפני בית הדין למשמעת. צוין כי בית הדין למשמעת דן בהם "בהרחבה" ודחה את טענותיו של המבקש "אחת לאחת". "מטרת הענישה במסגרת ההליך המשמעתי לא נועדה להעניש את העובדים אלא להגן על החברה", טענו בבזק, "ההליך המשמעתי נועד להגן על תקינות פעילותה של החברה ועל קיום נורמות התנהגות ראויות".
 

 

נטען כי שיקולים אלה הנחו את בית הדין למשמעת גם בעניינו של המבקש במקרה דנן. החברה הוסיפה כי התנהגותו של המבקש במקרה המדובר הייתה "התנהגות פסולה וחמורה" והוא קיבל הזדמנות מלאה להעלות את טענותיו בפני בית הדין המשמעתי. כמו כן, צוין כי המבקש היה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו במסגרת ההליך.

 

בית הדין לעבודה – ההחלטה לפטר את העובדה, סבירה

 

בית הדין לעבודה בחן את טענות הצדדים וקבע כי יש לדחות את הבקשה. "סעד זמני של מניעת פיטורים נועד לשמור על המצב הקיים ולמנוע נזק בלתי הפיך אשר עלול להיגרם למבקש אותו", נכתב בפסק הדין, "מטרתו הינה לשמר את מערכת הנסיבות הקיימת בכדי להבטיח את ביצועו של פסק דין סופי שיינתן אחריו בהליך העיקרי". בית הדין לעבודה ציין כי המחלוקת העיקרית בין הצדדים הייתה בנוגע לשאלה – האם ההחלטה בדבר פיטורי המבקש "חרגה מסמכות בית הדין למשמעת", אם לאו.

 

בית הדין מצא לנכון לבכר את עמדתה של החברה. נקבע כי עיון בהוראות תקנון המשמעת העלה שעבירה של "התנהגות בלתי הולמת" הוגדרה כ"עבירת משמעת חמורה". כמו כן, צוין כי סעיף 4 לתקנון קבע כי בית הדין למשמעת מוסמך לפטר עובדים בגין עבירה זו. בית הדין הדגיש פעם נוספת את היקף הביקורת של הערכאה המשפטית המוסמכת על פעילותם של בתי דין משמעתיים וועדות משמעת בעסק. מדובר אפוא בביקורת מוגבלת אשר תופעל במקרים של חוסר סבירות קיצוני, חריגה מכללי הצדק הטבעי או קיומם של שיקולים זרים. "במקרה דנן", נקבע בפסק הדין, "כמו גם במקרים אחרים, בית הדין לא ישב כערכאת ערעור על פסק דינו של בית הדין למשמעת אלא בחן האם מדובר בהחלטה שחרגה ממתחם הסבירות".

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
מוכרת שעבדה בפיצוציה במשך חמש שנים הוכיחה כי הופלתה בשכרה יחסית לעמיתיה הגברים, ואף לא קיבלה שכר עבור שעות נוספות כדין וזכויות נוספות המגיעות לה. היא תקבל פיצויים של כ-93 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 03/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
שוובר - קלביר משרד עו"דשוובר - קלביר משרד עו"דאזור הצפון053-9386787המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.
דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים