שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים דיני עבודה עוגמת נפש בדיני עבודה - 50,000 שקלים פיצויים

עוגמת נפש בדיני עבודה - 50,000 שקלים פיצויים

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 11/04/2011 | צפיות: 17471

האם יפסקו פיצויים בגין עוגמת נפש במקום העבודה? כיצד מחשבים פיצויים אלו? מהו הסכום הממוצע לפסיקת פיצויים בעקבות עוגמת נפש?


קראו עוד בתחום

עובדים אשר מגישים תביעה כנגד מעסיקם לשעבר בבית הדין לעבודה, דורשים לא אחת גם פיצויי בגין עוגמת הנפש אשר נגרמה להם. בתי הדין לעבודה אינם פוסקים בכל מקרה פיצויים עבור ראש נזק זה. התפיסה הרווחת בבתי הדין לעבודה היא כי יחסי עבודה הינם יחסים מורכבים ורגשיים אשר גורמים לא אחת לחיכוכים, מתח וצער. קל וחומר כאשר עובד סבור שהוא פוטר שלא בצדק או בצורה בלתי הוגנת. במילים אחרות, פיטורים הינו מהלך הגורם לעובד עוגמת נפש, אך לא תמיד מדובר בעניין המזכה אותו בפיצויים.

 

יש לכם שאלה?

פורום זכויות עובדים

פורום בית הדין לעבודה

פורום פיצויי פיטורים


פיצויים בעקבות עוגמת נפש נפסקים בדרך כלל כאשר המעביד נהג כלפי העובד בחוסר תום לב (לדוגמא, אפליה או השפלה בלתי סבירה). פיצויים אלו הינם בעלי מטרה כפולה – האחת, לפצות את העובד בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו. השנייה, להיות פיצויים בעלי אופי מעין עונשי ומתריע כלפי מעסיקים.

 

דוגמא לפסק דין - כיצד קובעים פיצויים בגין עוגמת נפש?


בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נדרש לסוגיה זו במסגרת תביעתה של מורה במתנ"ס לפיצויים בגין פיטורים שלא כדין. המורה טענה כי היא פוטרה בבושת פנים לאחר 16 שנים וזאת בעקבות קביעה מגמתית ובלתי ראויה של ועדת השימוע שנערכה לה. לטענת המורה, במשך כל שנות עבודתה לא נשמעה כל טרוניה כלפי התנהלותה והיא אף קודמה וזכתה להערכה רבה. למשל, ארבע שנים לפני פיטוריה אף זכתה המורה בתואר "עובדת מצטיינת".

 

פיטוריה של המורה נעשו לאחר קבלת מסקנות ועדת שימוע שנערכה לה בעקבות ויכוח ועימות עם מנהל המתנ"ס. הצדדים היו חלוקים באופן משמעותי ובסיסי בנוגע להשתלשלות העניינים ביום המדובר. חרף הפער בגרסאותיהם של המורה והמנהל, החליטה ועדת השימוע לקבל את גרסתו של המנהל כלשונה וככתבה. הועדה אמנם לא פיטרה את העובדת, אך הכריחה אותה להתנצל וקבעה כי הערת אזהרה תירשם בתיקה האישי.

 

המורה סירבה לקבל את הדין וזאת משום שהיא לא הייתה מוכנה "להתנצל על דברים שלא עשתה". כמו כן, המורה התנגדה בכל תוקף לרישום הערת האזהרה בתיקה. בעקבות כך היא פוטרה מעבודתה על ידי המנהל וזאת כאשר היא מגלה שדלת משרדה ננעלה והמפתח הוחלף.


בית הדין לעבודה קבע כי החלטת ועדת השימוע הייתה בלתי סבירה וחד צדדית באופן מוחלט. השופטים מתחו ביקורת על התנהלות ועדת השימוע וקבעו כי הועדה לא עשתה בירור, ולו מינימאלי, על מנת לבחון את אמיתות הגרסאות שהוצגו בפניה. למעשה, הועדה קיבלה מראש את גרסת המנהל והדבר הביא בסופו של דבר להשפלתה של העובדת ופיטוריה.


בפסק הדין נכתב כי פיצויים עבור נזק בלתי ממוני כגון עוגמת נפש צריכים להתבסס על שיקולים הנוגעים לעוצמת הפגם שנפל בפיטורים ולהיבטים העונשיים והרתעתיים בהתחשב בכך שמדובר ביחסי העבודה. שיקולים אלו, נכתב בפסק הדין, נקבעים על פי הערכים המשתקפים מפסיקות בתי הדין לעבודה וביחס לנורמות העבודה הראויות בין מעביד לעובדו. כמו כן, השופטים ציינו כי אין מקום להגביל את סכום הפיצוי במקרה זה לסכום הנמוך המקובל בפסיקה (הנע בסביבות 30,000 שקלים בממוצע), ויש לפסוק עבור התובעת פיצוי בסך 50,000 שקלים.


סכום זה נקבע על בסיס קביעות עובדתיות שגויות אשר לא בוררו ולו בצורה המינימאלית וללא מתן זכות טיעון לתובעת באופן סביר. "מדובר במקרה של התנהלות חמורה שיש ליתן לה ביטוי הולם בפסיקתם של פיצויים בגין נזק שאינו ממוני", נכתב בפסק הדין, "על אחת כמה וכמה נכונים הדברים בשים לב לתקופת העבודה הממושכת של התובעת, שהועסקה בנתבעת תקופה של 16 שנה, בלא שהועלתה כל טענה או טרוניה ביחס לנועם הליכותיה".
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
פסיכולוגית שהועסקה על ידי פנימייה הודיעה על הריונה - וזמן קצר לאחר מכן קיבלה הודעה על ביטול הדרכות והפסקת עבודתה במשך חודשי הקיץ. בית הדין לעבודה קבע כי למעשה פוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים, וחייב את הפנימייה לפצות אותה
מאת: LawGuide | 13/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין