שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים נזקי גוף ותאונות פיצויים לנפגעי תאונת פגע וברח - מי משלם?

פיצויים לנפגעי תאונת פגע וברח - מי משלם?

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 05/07/2011 | צפיות: 7900
 

נפגעתם בתאונת פגע וברח? מי אמור לשלם לכם פיצויים? כיצד מנהלים תביעה זו?


קראו עוד בתחום

רוני לוי, תושב יפו בן 31, הוא נהג המשאית אשר דרס למוות ביום ראשון את בני הזוג חי-זיו שני וקריאף. חטאו של לוי לא הסתיים בנהיגתו הרשלנית אלא בעובדה כי האחרון נמלט מהמקום מבלי להעניק עזרה לפצועים. אביו, אשר הגיע עימו לתחנת המשטרה יום לאחר מכן, טען כי בנו נבהל ונחרד מתוצאות התאונה וברח מהמקום בשל לחץ נפשי חמור. מנגד, בני המשפחה מבקשים הטלת עונש מאסר כבד על נהג המשאית.

 

יש לכם שאלה?

פורום תאונות דרכים

פורום תאונות אופנוע

פורום אחוזי נכות

פורום תביעת ביטוח

 

תאונות פגע וברח הפכו למכת מדינה של ממש בשנים האחרונות. ישראלים רבים נפגעים מדי שנה בתאונות דרכים, ולא אחת הנהג הפוגע נמלט מהמקום מבלי להשאיר פרטים ואו להעניק עזרה לנפגעים. הסוגיה הבעייתית זוכה להתייחסות רבה בתקשורת והדיון הציבורי הגיע עד לפתחו של המחוקק. למשל, בכנסת עברה הבוקר, בקריאה ראשונה, הצעת חוק המציעה להחמיר בעונשיהם של נהגי פגע וברח ונוסעי רכבם. בניגוד למקרה של לוי, פעמים רבות זהותו של הנהג הפוגע איננה מתגלה לעולם והוא נמלט מהמקום מבלי שניתן להתחקות אחריו. כיצד אפוא יכולים נפגעי תאונות דרכים אלו, או בני משפחתם, לקבל פיצויים בעקבות האירוע כאשר זהות הנהג אינה ידועה?

 

קרנית, מהי?


במקרים בהם הנהג הפוגע נעלם ואין למוצאו, ישנן מספר השלכות הנוגעות לזכותם של הנפגעים לפיצויים. פיצויים בגין תאונת דרכים אמורים להיות משולמים לנפגעים על ידי חברת הביטוח אשר ביטחה את רכבם בביטוח חובה. כאשר מדובר בהולכי רגל או רוכבי אופניים, חברת הביטוח אשר תפצה אותם בגין התאונה הינה חברת הביטוח של הרכב הפוגע. במידה והרכב הפוגע נמלט מהמקום, ולא ניתן להחליף פרטים עם נהגו, יש להגיש את התביעה כנגד קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים. מדובר בתאגיד ממשלתי אשר מתפקד בתור חברת ביטוח.

 

תביעה המוגשת כנגד קרנית דורשת הוכחה ראשונית כי אכן מדובר בתאונת פגע וברח ונסיבות המקרה אינן מאפשרות התחקות אחר זהות הנוהג ברכב הפוגע ואו פרטי הרכב או חברת הביטוח הרלבנטית. נטל ההוכחה בעניין זה מוטל על כתפיו של הנפגע וזאת משום שלעיתים טוענת קרנית כי התובע נפגע בנסיבות אחרות ולא בתאונת פגע וברח. הדרך הטובה ביותר להרים נטל הוכחה זו הינה באמצעות הצגת עדויות התומכות בטענות התובע. לדוגמא, עדי ראיה, בוחנים משטרתיים, מסמכים רפואיים וכדומה.


איתור פרטי הנהג – מבחן השקידה הסבירה


לאחר שעמד הנפגע בנטל להוכיח את תאונת הדרכים, עליו לשכנע את בית המשפט כי לא ניתן היה להתחקות אחר פרטי הנהג הפוגע ואו רכבו. המבחן לעניין זה הינו מבחן ה"שקידה הסבירה". הלכה פסוקה היא כי נפגע אינו יכול להיפרע מקרנית במידה ויוכח כי הוא לא פעל באופן סביר על מנת להשיג את זהות חברת הביטוח, פרטי הנהג או פרטי הרכב האחראים לפצותו. למעשה, אי עמידה במבחן השקידה הסבירה יכול להיתפס כניסיון להעביר את האחריות לפיצוי מכתפיהם של האחראים הראשוניים לכתפי ברירת המחדל.


הדברים נאמרים ביתר שאת כאשר ברירת מחדל זו, קרנית, ממומנת מכספי הציבור. בית המשפט, בבואו לבחון את השקידה הסבירה מצידו של הנפגע, בוחן את נסיבות המקרה לגופו לרבות אופי התאונה, מצבו של הנפגע לאחר התאונה, השטח (לדוגמא, שדה ראיה, אור יום וכו'), הסברים אשר ניתנו על ידי הנפגע לגבי ניסיונות לאיתור הנהג הפוגע וכדומה. לעיתים, מצב נפשי קשה בו נמצא נפגע לאחר תאונת דרכים יכול להוות סיבה לאי יכולתו להבין את המאורע ולרשום את פרטיו הרלבנטיים של הנהג הפוגע.


לא נלקחו פרטי נהגת בשל דאגה למצבו של הנפגע

 

בע"א 002559/06 קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים נ' דנוך אחיאל, דחה בית המשפט את טענותיה של קרנית לגבי חבותה בפיצויים כלפי קטין בן 5 אשר נפגע בתאונת דרכים. במקרה דנן, הנהגת הפוגעת עצרה בסמוך לרכב ולא נמלטה מהמקום. עם זאת, הוריו של הקטין, אשר דאגו לבריאותו הפיסית של בנם, לא רשמו את פרטיה של הנהגת הפוגעת. כמו כן, הנהגת תוחקרה במקום על ידי משטרת ישראל וההורים הניחו כי פרטיה יירשמו על ידי השוטרים.

 

בסופו של היום, הפרטים לא נרשמו על ידי המשטרה, ולא נרשמו על ידי ההורים. בית המשפט קבע כי העובדה שזהות הנהגת אינה ידועה לא תיפגע בזכותו של הקטין לפיצויים. "גם אם שגתה אמו של הנפגע, או התרשלה באי רישום פרטי הרכב או פרטי הנהגת, אין מקום לשלול ממנה את עילת התביעה", נכתב בפסק הדין, "אין להתעלם מתחושותיה הסובייקטיביות באשר לחומרת פציעתו של בנה הקטן והתמקדותה במצבו על פי רישום פרטי הנהגת. יתרה מכך, הנהגת תוחקרה ע"י משטרת ישראל והיה זה סביר מצד ההורים להניח כי המשטרה תטפל בקבלת הפרטים הנדרשים".

 

דחיית תביעה בגין ניסיון להונות את קרנית

 

בת"א 8066-06 חמאד אבו-חמאד נ' קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים נדחתה תביעתו של נפגע בתאונת דרכים בגין הוכחת ניסיון להונות את קרנית. מדובר בתביעה אשר הוגשה על ידי רוכב אופנוע שנפגע כאשר אין לאופנועו ביטוח חובה תקף. בני משפחתו של התובע מיהרו להעלים את האופנוע מזירת האירוע והוגשה על ידי הנפגע תביעה כנגד קרנית בטענה כי התובע נפגע בהיותו הולך רגל. לאחר חקירת העדים בבית המשפט, ובחינת הראיות הרלבנטיות, דחה בית המשפט את התביעה. "כל העדויות הובילו אותי למסקנה כי התובע ידע שאין בידיו רישיון נהיגה וביטוח תקף, ועל כן הוא הורה לאחיו לסלק את האופנוע מהמקום לאחר התאונה", נכתב בפסק הדין. 

 

לסיכום, 

 

נזקי גוף אשר נגרמים לנפגעי תאונות דרכים עלולים להיות קשים ביותר. לעיתים, תאונות דרכים אלו מותירות בגופו של הנפגע נכויות צמיתות, פיסיות ונפשיות. במקרים חמורים, כפי שאירע במחלף יבנה ביום א' האחרון, תוצאותיה של התאונה הינן קטלניות. תאונות פגע וברח הינן תאונות אשר התביעה בגינן מסובכת ומורכבת. קרנית ידועה כ"חשדנית" והיות והיא ממומנת מכספי ציבור, בתי המשפט מכירים באינטרס שלה לבחון בדקדקנות תביעות המוגשות כנגדה. אי לכך, במידה ונפגעתם בתאונת פגע וברח, מומלץ לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי מטעם עורכי דין העוסקים בתחום זה.


 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
רכב פגע באדם שרכב על אופניו בקבוצת רכיבה, והמשיך בנסיעתו. עדת ראייה שהייתה במקום רשמה את פרטי הרכב, ורוכב האופניים הגיש תביעה כנגד בעלת הרכב וכנגד קרנית, הקרן המשלמת פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. הוא יפוצה בסכום של 209 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 22/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון