שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות צהבת בעקבות תנאי תברואה ירודים בעבודה בחו"ל - האם תאונת עבודה?

צהבת בעקבות תנאי תברואה ירודים בעבודה בחו"ל - האם תאונת עבודה?

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 03/08/2011 | צפיות: 2393

האם שהייה במסגרת העבודה במדינת עולם שלישי, והתפרצות מחלת הצהבת, מהוות ביחד תאונת עבודה?


קראו עוד בתחום

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי קובע כי תאונה אשר אירעה תוך כדי ועקב עבודתו של עובד, אצל מעבידו או מי מטעמו, הינה תאונת עבודה. תאונה לעניין זה צריכה להיות אירוע פתאומי אשר ניתן לאתרו בזמן ומקום. נטל ההוכחה בעניין התקיימות האירוע התאונתי, כאשר ישנה מחלוקת בין הביטוח הלאומי לבין המבוטח, מוטל על כתפיו של העובד. דהיינו, עליו להצביע על אירוע מסוים, התחום בזמן ובמקום ספציפיים, אשר גרם לנזק שנגרם לו או הביא להתפרצותה של המחלה ממנה הוא סובל. האם עובד אשר נשלח לעבודה בעולם השלישי, וחלה במחלת הצהבת, זכאי להיות מוכר כנפגע עבודה וזאת בשל שהייתו בתנאים תברואתיים קשים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה.

 

יש לכם שאלה?

פורום תאונות עבודה

פורום ועדה רפואית

פורום אחוזי נכות

 

מדובר בתביעתו של עובד בחברת הספנות "צים" אשר טען כי תנאי התברואה באיראן, אסיה, ואפריקה, לשם נשלח במסגרת עבודתו, גרמו לו לחלות במחלת הצהבת. לטענתו, מדובר בתאונת עבודה ועל כן הוא זכאי לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי. עם זאת, התובע לא השכיל להצביע על אירוע תאונתי פתאומי וטען כי שורה של אירועים אשר התרחשו במהלך עבודתו גרמו למחלת הצהבת בה לקה. בית הדין קבע כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהתובע לא הרים נטל ההוכחה שהונח על כתפיו.

 

בית הדין האזורי, בפסק דין מנומק ומפורט, קבע כי דין טענותיו של התובע להידחות. בפסק הדין נכתב כי לא ניתן לקבל את התביעה וזאת משום שהמבוטח לא הצביע על אירוע בו לטענתו נדבק בנגיף, אלא ייחס את הידבקותו לשלל גורמים אשר נבעו – לשיטתו – "מתנאי התברואה הירודים באזורים בהם שהה". בפסק הדין נכתב כי חשיפה ממושכת לתנאי תברואה ירודים במהלך שליחות מטעם מקום העבודה, אינה תאונה משלא מדובר באירוע פתאומי שניתן לאתרו במימד הזמן והמקום.

 

התובע ניסה לטעון כי הוא יודע מתי נדבק בצהבת – בעת שעבר טיפולי שיניים באתיופיה וגאנה. בית הדין דחה טענה זו. בפסק הדין נקבע כי התובע לא הוכיח ולו תשתית ראייתית ראשונית לקיומו של אירוע ההדבקה. לא זו אף זו, נקבע כי גם אם התובע היה מוכיח כי הוא חלה בצהבת בעקבות טיפולי השיניים, ספק אם ניתן היה להכיר באירוע כתאונת עבודה. במצב זה, היה על התובע להוכיח כי טיפולי השיניים היו פעולה הנילוות לעבודה. העובדה שהטיפולים נעשו באתיופיה ולא בישראל, אינם קושרים אותם בהכרח עם עבודתו של התובע.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
עובד שנחשף לשמש באופן יומיומי במהלך יותר מ-40 שנות עבודתו בתעשייה האווירית, לקה במחלת עור בעקבות החשיפה המצטברת הממושכת לקרני השמש. המוסד לביטוח לאומי חויב להכיר בקשר שבין תנאי עבודתו למחלה
מאת: LawGuide | 17/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח