שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין תביעות ביטוח, נזקי רכוש שיטת מצליח בחברת ביטוח - פסיקת הוצאות משפט משמעותיות

שיטת מצליח בחברת ביטוח - פסיקת הוצאות משפט משמעותיות

 
מאת: מערכת Lawguide| פורסם ב: 28/11/2012 | צפיות: 6003

כיצד מתמודדים עם חברת ביטוח כאשר זו מבקשת לנקוט בשיטת מצליח? האם כדאי לפנות לבית המשפט?


קראו עוד בתחום

מבוטחים רבים המגישים תביעת ביטוח בעקבות אירוע מסוים מרגישים כי חברת הביטוח נוקטת כלפיהם בשיטת מצליח. דהיינו, החברה מבקשת להתחמק מתשלום חובה כלפי הניזוק וזאת למרות שכמעט ואין מחלוקת אודות חובתה הנ"ל. לדוגמא, חברת ביטוח אשר מערימה קשיים על מבוטח אשר טוען לאירוע ביטוחי שאין כל ספק שהתרחש.

 

יש לכם שאלה?

פורום תביעת ביטוח


פנייה לבית המשפט תוכל בהחלט לפתור את הבעיה ולהביא את חברת הביטוח לשאת בתשלומים. לעיתים, התנהלותה של חברת הביטוח תוגדר על ידי בית המשפט כ"חוסר תום לב". במקרים כגון דא, ייתכן והמבוטח יוכל לעתור גם לפיצויים נוספים והוצאות משפט מוגברות. להלן דוגמא למקרה כאמור.


בית המשפט השלום בחיפה פסק לאחרונה פיצויים עבור רוכב אופנוע שנפגע בתאונת דרכים. רוכב האופנוע הגיש תביעה כנגד נהג הרכב הפוגע וחברת הביטוח שלו. חברת הביטוח הכחישה את חבותה וניסתה לייחס את מלוא האחריות לתאונה לרוכב האופנוע. בית המשפט השלום דחה מכל וכל את טענותיה ופסק כי היא תשלם למבוטח את הסכום הנתבע. יתרה מכך, השופט, איל דורון, חייב את חברת הביטוח גם בהוצאות משפט משמעותיות בסך 20,000 שקלים, זאת כאשר התביעה הוגשה על סך של כ-16,000 שקלים בלבד. משמע, הנתבעת חויבה בהוצאות משפט הגבוהות יותר מסך התביעה, וזאת בשל התנהלותה חסרת תום הלב.


שיטת מצליח, האמנם?


כאמור, מדובר בתביעה שעסקה בתאונת דרכים. בית המשפט קבע כי גרסתה של חברת הביטוח לא הייתה עקבית, וזאת גם נוכח עדותו המהימנה של התובע שזכתה לתמיכתם של שני עדים ושל תיק חקירת המשטרה. השופט קבע כי לא היה ספק שהרכב אשר בוטח על ידי הנתבעת היה האשם בתאונה. הנהג וחברת הביטוח ניסו לייחס לתובע אשם תורם. דהיינו, להביא את בית המשפט לקבוע כי התובע היה אשם, באופן מלא או חלקי, לקרות האירוע. חברת הביטוח "נתלתה" בכך שהתובע "הודה" שהוא לא האט למרות שהוא ראה את רכבו של הנהג המעורב מאותת לכיוון נסיעתו. עם זאת, בית המשפט קבע כי רוכב האופנוע לא התרשל בנסיעתו וזאת משום שזכות הקדימה הייתה נתונה לו ולו בלבד.


בית המשפט דחה את טענת חברת הביטוח בנוגע לאשם תורם - הן על הסף והן לגופם של דברים. בפסק הדין נמתחה ביקורת חריפה על התנהלות הנתבעת בתיק. דורון קבע כי התביעה במקרה דנן לא הייתה צריכה כלל להגיע לערכאה המשפטית ו"אחריותו של הנתבע לתאונה הייתה ברורה כשמש כבר למן תחילת ההליך". נקבע כי גרסתם של הנתבעים הייתה "לא-אמת" וחברת הביטוח ביקשה לנהל בחוסר תום לב הליך משפטי חסר סיכוי שמטרתו להביא את התובע לוותר על זכויותיו החוקיות. השופט אף הגדיר את ההתנהלות הנ"ל באופן מפורש כ"שיטת מצליח".


לסיכום,


פעמים רבות, כאשר מוגשות כנגד חברות ביטוח תביעות צד ג', המבטחת מנסה להפחית את סכום הפיצויים המשולם לתובע על בסיס טענות כגון "אשם תורם". ואכן, לא אחת ניתן לצקת תוכן של ממש בטענות אלה. עם זאת, במקרים בהם התובע יודע בוודאות שהוא איננו אשם במקרה, מומלץ שלא "לוותר" לחברת הביטוח. לעיתים, ניהול הליך משפטי חרף החשש מפני כוחה של חברת הביטוח יכול להסתיים באופן ראוי מבחינתו של הנפגע.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא תביעות ביטוח, נזקי רכוש
חדשות ופסקי דין בנושא תביעות ביטוח, נזקי רכוש
שני נהגים שהיו מעורבים בתאונת דרכים בצומת פורדיס טענו כל אחד כי נכנסו לצומת בחסות האור הירוק והסירו אחריותם על קרות התאונה ונזקי הרכב
מאת: LawGuide | 20/01/2016
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות