שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות מה זה BDI ומהם התנאים למחיקת רישום שלילי?

מה זה BDI ומהם התנאים למחיקת רישום שלילי?

 
מאת: שחר & שחר - משרד עורכי דין    053-9377930| פורסם ב: 31/08/2017 | צפיות: 2162
  • איזור: ירושלים והסביבה
  • כתובת: תל אביב: טוסקנימי 1. ירושלים: בזל 5.
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9377930

3.8 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 8)

רוצה שנחזור אליך?
אל שחר & שחר - משרד עורכי דין
 

רישום שלילי או חיובי הוא מידע פיננסי על אדם, חברה או בית עסק שתכליתו לשקף למקבל המידע האם אותו גורם נוהג לעמוד בהתחייבויותיו הפיננסיות או לא


קראו עוד בתחום

הדוגמה הנפוצה ביותר ל- BDI היא כאשר אדם פונה לבנק לקבלת הלוואה גדולה ונתקל בסירוב בנימוק שיש עליו רישום שלילי.

 

בשנת 2002 נחקק חוק שירות נתוני אשראי, תשס"ב – 2002, חוק המסדיר את הכללים בנוגע לקבלת או למסירת מידע פיננסי וכן כולל סנקציות למי שפעל בניגוד לחוק זה. החוק נכנס לתוקף בשנת 2004, ומאפשר לגוף הנותן אשראי (כגון בנקים) להיחשף למידע פיננסי נחוץ אודות הגורם המבקש אשראי ובכך להעריך את הסיכון מראש עוד טרם מתן האשראי.

 

חברה יכולה לעסוק באיסוף נתוני אשראי אך ורק אם ניתן לה רישיון לכך ממשרד המשפטים, בהתאם לחוק וגוף שבוחר לעסוק בתחום זה ללא רישיון צפוי לעמוד לדין פלילי. בישראל, החברה המוכרת ביותר העוסקת באיסוף נתוני אשראי הינה חברת BDI = Business Data Israel

 

יודגש כי רישום שלילי בהתאם לחוק זה הינו רישום פיננסי הכרחי מגופים מסוימים בהתאם למפורט בחוק ובתקנות מכוחו, ולא מדובר במידע פיננסי כללי כגון הוצאות, הכנסות, וודאי שלא מדובר במידע שאינו פיננסי, כגון מצב בריאותי.

 

על הגופים הבאים חלה החובה לדווח לחברות העוסקות באיסוף נתוני אשראי:

  • כונס הנכסים הרשמי
  • לשכות ההוצאה לפועל
  • תאגידים בנקאיים
  • חברות אשראי
  • בתי משפט
  • חברות מסחריות שונות בדגש על חברות סלולר, אינטרנט, ביטוח

גופים אחרים רשאים לדווח אולם אינם מחויבים. בדרך כלל מי שיבקש לקבל דו"ח רישום שלילי או חיובי הם התאגידים הבנקאיים וחברות הביטוח.

 

הנתונים שיפורטו ברישום שלילי הם כדלקמן:

 

תיקי הוצאה לפועל כנגד החייב (בתנאים מסוימים החל ממספר תיקים מינימאלי ובהתאם לסוגי התיקים), האם הוכרז החייב כעל "חייב מוגבל באמצעים", האם ללקוח יש חשבון מוגבל או מוגבל חמור, פשיטת רגל, מכתבי התראה שנשלחו מבנק או מחברת אשראי בטרם נקיטת הליכים משפטיים (גם זה בתנאים מסוימים ורק לאחר שעברה תקופה של 60 יום מיום מכתב ההתראה במהלכם לא הוסדר החוב), שקים שחוזרים בהתאם לחוק שקים ללא כיסוי וכן נתונים בדבר אי תשלום חובות ממקורות מוסמכים.

 

לכל סוג של נתון יש תוקף, כאשר מרבית הנתונים ימחקו באופן אוטומטי 5 שנים מיום רישומם, אך לא כולם, למשל נתון של הליך פשיטת רגל נמחק רק לאחר 7 שנים.

 

חשוב לדעת כי חברה העוסקת באיסוף נתוני אשראי מחויבת לאסוף ולספק מידע אך ורק בהתאם לחוק ובמידה שכן על מידע זה חל איסור פרסום ובמידה ותעשה שימוש במידע שלא בהתאם לחוק, חשופה לתביעת לשון הרע. בנוסף, במידה ותפעל במעשה או במחדל בניגוד לחוק זה הרי שביצעה עוולה נזיקית וחשופה לתביעה מכוח הוראות פקודת הנזיקין.

 

במידה ונתקלתם בסירוב למתן אשראי מגורם כזה או אחר בנימוק של רישום שלילי, מומלץ דבר ראשון לפנות לאותה חברה שממנה התקבל אותו הרישום ולבקש לקבל דו"ח לעיון (ולא דו"ח עצמי שהוא כללי יותר). אדם רשאי לקבל בחינם דו"ח עצמי אחת לשנה ודו"ח עיון בחינם אחת לחצי שנה. בכל דו"ח חייבים להיות מצוין תאריך מדויק שישקף את מועד הרישום ובדו"ח לעיון יהיה מפורט מיהו הגורם אשר סיפק את הנתון, בגין מה נרשם ולמי הועבר הרישום בחצי שנה האחרונה.

 

אדם שמוצא בדו"ח מידע שאינו נכון או אינו מדויק באותה חברה העוסקת באיסוף נתוני אשראי, באפשרותו להגיש לאותה החברה בקשה לתיקון ואותה החברה תיתן החלטה לאחר שקיבלה את תגובתו של אותו גורם שהעביר את המידע השנוי במחלוקת ובמידה ובהחלטתה תסרב לבצע את התיקון המתבקש באפשרותו של אותו אדם להגיש על כך ערעור לבית המשפט השלום, בתוך 45 יום. כמובן שלצורך תיקון מידע שגוי או פנייה לערכאות משפטיות אם בערעור ואם בתביעה מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד העוסק בתחום ובכך להגדיל באופן ניכר את סיכויי ההצלחה.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל שחר & שחר - משרד עורכי דין
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.