שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט אזרחי חויב ב-50,000 שקל על השמצת שכנו וערער למחוזי

חויב ב-50,000 שקל על השמצת שכנו וערער למחוזי

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 04/11/2013 | צפיות: 2077

לאחר שהואשם בהוצאת לשון הרע וחויב בתשלום של 50 אלף שקל לשכנו, פנה הנתבע למחוזי וערער על ההחלטה. מה קבע בית המשפט?


קראו עוד בתחום

בית המשפט המחוזי בחיפה דן בשבוע שעבר בערעורו של אדם שחויב לשלם פיצויים לשכנו בסך 50 אלף שקלים לאחר שהוציא את דיבתו והטריד אותו. בית המשפט קיבל באופן חלקי את ערעורו ושינה את גזר הדין שניתן על ידי בית משפט השלום.


לפי כתב התביעה שהוגש לבימ"ש השלום בחיפה, תבע השכן את הנתבע בגין הוצאת לשון הרע לאחר שטען כי הוא ממרר את חייו, מתנכל לו, ופוגע בשמו הטוב. הנתבע לא הכחיש את הטענות, אך טען שעשה זאת מאחר והתובע ניכס לעצמו שטחים מתוך הרכוש המשותף בבניין, ואף לא שילם מיסי ועד. עוד טען כלפיו הנתבע כי הוא בעצמו הגיב לפרובוקציות שנעשו כלפיו על ידי התובע ומשפחתו, וכי התובע הקליט אותו בסתר.


בימ"ש השלום: הנתבע מתנכל לתובע גם בתוך כתלי בית המשפט


הנתבע ייצג את עצמו בבית משפט השלום, ושופטת בימ"ש השלום ציינה בפסק הדין כי גם בכותלי בית המשפט התנכל הנתבע אל התובע, קילל אותו, כינה אותו "אייכמן" פעמים רבות והרים את קולו. עוד ציינה השופטת כי היא נאלצה להפסיק את חקירתו של התובע בידי הנתבע מאחר ונראה היה כי הנתבע מנצל את החקירה בבית המשפט להתנצחות נוספת ביניהם, ולהעלבה ולהשפלה של התובע.


התובע, סיפר בתביעתו על השמצות חוזרות ונשנות מצד הנתבע, על כך שכתב מכתבים רבים ושלח אותם לשתי משפחות נוספות בבניין כשהוא מאשים אותו בהטרדה, משמיץ אותו, וטען כי הוא איים על חייו, ושהוא ומשפחתו מבצעים עבירות פליליות ומשתייכים לארגוני פשע. כמו כן, טען התובע, כי הנתבע פרסם הודעה, תלה אותה בלוח המודעות בבניין ואף שלח אותה לחברת המעליות בבניין. בהודעה טען כי התובע ומשפחתו הם בעייתיים, וכי אינם משלמים מיסים עבור אחזקת המעלית.


התובע אף הקליט את הנתבע כשהוא צועק עליו ומקלל אותו. בתגובה, טען המערער כי הוא עשה את כל הדברים הללו כתגובה למעשיו של המשיב, וכי כל הדברים שכתב ושאמר עליו הינם אמת לאמיתה, ולכן לא ניתן להאשימו בהוצאת לשון הרע.


שופטת בית משפט השלום, קיבלה את התביעה וציינה כי לא עלה בידי הנתבע להוכיח כי התובע השתלט על שטחים משותפים או שאינו משלם מיסי ועד. עוד קבעה השופטת, כי לא מדובר בהאזנות סתר מאחר והתובע צילם את הנתבע באופן גלוי ונראה לעין מבלי כל ניסיון להסתיר את המצלמה.


כמו כן, קבעה השופטת כי אכן מדובר בהוצאת לשון הרע, וכי הנתבע מרר את חייו של התובע מבלי יכולת להוכיח ולו פרט יחיד מכל טענותיו הקשות כלפיו. לפיכך, חייבה השופטת את הנתבע בתשלום פיצויים לתובע בסך 50 אלף שקלים, וכן בתשלום הוצאות בית משפט בסך 5,000 ושכר טרחת עו"ד בסך 10,000 שקלים.


המערער: העונש מוגזם ואינו מידתי 


לאחר פסק דין פנה הנתבע והגיש ערעורו לבית המשפט המחוזי. גם כאן ללא ייצוג משפטי, טען המערער כי כל טענותיו כלפי המשיב הם אמת, וכי לא מדובר בהוצאת לשון הרע. עוד טען המערער כי לדעתו השופטת התרשמה ממנו כבר בהתחלה כאדם בעייתי מאחר והוא הרים את קולו לאורך כל מהלך המשפט. לטענתו, טעתה השופטת בהתרשמותה מאחר ודיבורו הצעקני נובע מהעובדה כי שמיעתו נפגעה במהלך שירותו הצבאי.


עוד טען המערער כי בניגוד לקביעת השופטת, מדובר בהקלטות סתר אסורות שבוצעו על ידי המשיב, שהרי בזמן ההקלטה המערער שהה בביתו, ועל כן מדובר בהאזנה אסורה לכל הדעות. לבסוף, טען כי מדובר בסכום שאינו פרופורציונלי, וחורג בהרבה מסכומי פיצויים הניתנים בפסקי דין דומים.


מנגד, טען המשיב כי צדק בית המשפט בפסק דינו, וכי קבע פיצוי הולם ליחס המזלזל והמשפיל שקיבל מהמערער. לטענתו, אין מקום לסלחנות מצד בית המשפט בעיקר לאור התנהגותו הפוגעת של המערער, שנמשכה אף בכותלי בית המשפט.


המחוזי: מדובר בפרסום פוגעני אך בהיקף מצומצם


לאחר שמיעת הצדדים ובחינה חוזרת של הראיות, החליט שופט בית המשפט המחוזי לקבל באופן חלקי את הערעור. בנימוקים להחלטתו, ציין כי הוא מצא שמדובר בפרסומים פוגעניים, וכי גם אם סבר המערער כי דבריו אמת, וביקש להוכיח את המשיב, הוא לא פעל בדרך נכונה. כמו כן, ציין השופט כי מה שנראה כ"אמת" בעיני המערער בכל מקרה אינה אמת שניתן לפרסם, שהרי ה"אמת" היתה שזורה בכינויי גנאי מרובים ומעליבים, אשר לא הוכיחו את צדקתו אלא רק השמיצו ופגעו בשמו הטוב של המשיב.


עוד התייחס השופט לטענת האזנת הסתר, וקבע כי צדקה השופטת שלא קיבלה את הטענה, שהרי מדובר בהקלטה של צעקות שצעק המערער ממרפסת ביתו על עבר הרחוב, כשהוא משמיץ ומקלל את המשיב.


יחד עם זאת, כאשר פנה השופט לבחינת מידתיות העונש, קבע כי הוא אינו מידתי וגבוה בהרבה מהנהוג במקרים מסוג זה. לפיו, למרות שמדובר בלשון הרע ובפרסום פוגעני, עדיין מדובר בפרסום מצומצם בין שכנים והסביבה הקרובה, והיקפו אינו לא כזה המזמן קנס חמור כל כך.

 

יש לך שאלה? 

פורום תביעה אזרחית | תביעה משפטית
פורום ייצוג משפטי בכתב תביעה וכתב הגנה
פורום סכסוכי שכנים


לפיכך, קבע השופט, כי סכום הפיצוי יעמוד על 12 אלף שקלים בלבד, והוצאות המשפט יכללו גם את שכר טרחת עורך הדין ויעמדו בסך הכל על סכום של 5,000 שקלים בלבד.  


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט אזרחי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט אזרחי
במסגרת תביעות הדדיות שהגישו שכנים מאותה קומה בבניין, הם טענו זה כנגד זה כי הוטרדו על ידי הצד השני, תוך איומים, מטרד ופגיעה בפרטיות. לאחר שהתגלה כי זוג השכנים כינו את שכנתם רוסיה מסריחה, רוסיה מכוערת ועוד, הם חויבו בפיצויים של 60 אלף שקלים עקב לשון הרע
מאת: LawGuide | 02/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.