שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות תאונת עבודה: מאות אלפי שקלים לפועל שאגודליו נקטעו

תאונת עבודה: מאות אלפי שקלים לפועל שאגודליו נקטעו

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 14/07/2014 | צפיות: 1245
 

מפעיל מכבש שאגודליו נקטעו בשתי תאונות עבודה שונות יפוצה בכ-325 אלף שקל. המעסיקים: הפועל הציג עצמו כמומחה ונהג ברשלנות


קראו עוד בתחום


בית משפט השלום בתל אביב קבע בשבוע שעבר (יום ראשון) כי עובד שנפגע באגודליו בשתי תאונות עבודה שונות זכאי לפיצוי של מאות אלפי שקלים. המעבידים טענו כי נקטו באמצעי הבטיחות הנדרשים, אך לא הצליחו להוכיח זאת בבית המשפט.


פועל כבן 52 נפגע בשני אגודלי ידיו, בשתי תאונות עבודה בזמנים שונים. התאונה הראשונה אירעה בעת שדרך בטעות על דוושת הפעלה של מכבש והתאונה השנייה, בעת ששלח את ידו כדי להוציא מהמכבש לוח מעובד. בשני המקרים הובהל הפועל לבית החולים לצורך השלמת הקטיעה ולאחר מכן עבר טיפולי שיקום.


בא כוחו של הפועל טען, כי בשני מקומות העבודה בהם נפצע, לא ניתנה לו סביבת עבודה הולמת ולא הדרכה מתאימה בנוגע לעבודה, לרבות הוראות בטיחות. לגבי התאונה השנייה הוסיף וטען, כי רק לאחר התאונה החלו שאר הפועלים במפעל לעבוד באמצעות ציוד מגן. לטענתו, על המעביד קיימת חובה למנוע סיכונים אשר עלולים לפגוע בעובדים, וכי רשלנות המעסיקים היא שהובילה להתרחשות בשני המקרים.


המעסיקים טענו כי הפועל היה מודע לסכנה


המעסיקים טענו מצדם, כי לא התרשלו ולא הפרו חובה כלשהי כלפי הפועל. לטענתם, העובד היה מודע לסכנות הכרוכות בשימוש במכבש ונהג בחוסר זהירות וברשלנות. בנוסף, המעסיק השני טען כי התובע הציג את עצמו כמומחה למכבשים ואף אישר בעדותו כי היה מודע לכך שהכנסת ידיים למכבש היא אסורה ומסוכנת.


השופט קבע, כי לאור העבודה שהנזק נגרם כתוצאה מהפעלת מכונות הידועות כמסוכנות שהיו בשליטת המעסיקים, הם אלה שצריכים להוכיח העדר התרשלות מצדם בנסיבות העניין. הוא ציין, כי כל מעביד חייב לנקוט בשיטת עבודה בטוחה אשר תמנע סיכון לא סביר מהעובדים. חובת זהירות זו, טומנת בחובה גם את הדאגה לשיטת למתן הדרכה נאותה לעובדים לגבי אופן ביצוע העבודה. על המעביד לקחת בחשבון, שפועלים עלולים להיות בלתי זהירים בעבודתם, ועליו להזהירם מפני הסיכונים השונים וכן לקיים פיקוח נאות, כדי לוודא שכללי הזהירות הנדרשים אכן ננקטים.


הפועל לא ידע עברית, ההדרכה הועברה באמצעות תנועות ידיים


בהמשך לכך, הצביע השופט על כך, שהדרכת הבטיחות במקום העבודה הראשון הייתה בעת שהפועל היה עולה חדש מרוסיה, ובקושי ידע עברית. לכן, טענת המעסיק לפיה הועברה לו הדרכה מקיפה הופרכה ולמעשה, נראה שהדרכה זו התבססה בעיקר על תנועות ידיים. כמו כן ציין, כי המעסיקים לא הצליחו להביא סימוכין לטענות, לפיהן מומחי בטיחות נהגו לבקר בתדירות גבוהה במפעל ובחרו שלא להציג עדים שיתמכו בגרסתם.


השופט נטה להקל עם הפועל בקביעת שיעורי אשמתו שלו בתאונות, וזאת בהמשך למגמה כללית של הפסיקה לבוא לקראת העובד במקרים דומים. כך, קבע אשם תורם בשיעור של 25 אחוז במקרה הראשון ו-15 אחוז בלבד במקרה השני.

 

יש לך שאלה?

פורום מפגע בטיחותי בעבודה, כשל בטיחותי וחקירת תאונות בעבודה
פורום אובדן כושר עבודה


השופט פסק לטובת הפועל פיצויים בגין הפסד שכר עבודה, הפסד השתכרות עתידית, הוצאות רפואיות לעבר ולעתיד, הוצאות נסיעה, וכן עבור הכאב והסבל שנגרמו לו. לאחר ניכוי אחוזי האשם התורם, חויבו הנתבעות לפצות את הפועל בסכום מצטבר של כ-325 אלף שקל, וכן יישאו במשותף בהוצאות המשפט.


ת"א 28121-03-10

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
חמש שנים לאחר שאחיו הגדול התאבד באמצעות נשקו האישי בזמן שירותו הצבאי, התגייס האח הצעיר והוצב באותה גזרה שבה שירת אחיו. הוא שוחרר מהשירות הצבאי על רקע נפשי, וביקש מקצין התגמולים להכיר בפגיעה הנפשית שנגרמה לו בעקבות תנאי השירות
מאת: LawGuide | 07/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
יניר הראל ושות`יניר הראל ושות`אזור המרכז053-6112830בעל 20 שנות ניסיון בתביעות ביטוח, אובדן כושר עבודה וביטוח סיעודי
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה