שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים דיני עבודה הלנת שכר: איך נקבל פיצויים בגין עיכוב המשכורת?

הלנת שכר: איך נקבל פיצויים בגין עיכוב המשכורת?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 27/07/2014 | צפיות: 14347
 

קיבלתם את המשכורת באיחור? המעסיק ביקש לשלם לכם שכר רק בחודש הבא? המדריך להלנת שכר וקבלת פיצויים בעקבות ההלנה


קראו עוד בתחום

עיכוב בתשלום משכורת של עובדים נחשב לעבירה פלילית על פי החוק ומאפשר הטלת קנס כספי על המעסיק. הקנס יכול להגיע עד 35,000 שקל והמעסיק אף צפוי לעונש מאסר של חצי שנה.


בדרך כלל הלנת שכר נובעת מקשיים כלכליים של העסק, כאשר המעסיק מעדיף לשלם קודם את חובותיו לספקים וללקוחות, לפני שהוא משלם משכורות לעובדים. עם זאת, גם כשהעסק מצוי בחובות, המעסיק נדרש לשלם קודם כל לעובדיו.


מתי אפשר להגיש תביעה בגין הלנה?


עובד שלא קיבל שכר עד תשעה ימים מתאריך הקבוע בחוק, או המועד שנקבע בחוזה העבודה, יכול להגיש תביעה כנגד המעסיק בבית דין לעבודה בגין הלנת שכר.


מהו המועד הקבוע לתשלום שכר?


על פי חוק הגנת השכר, המועד לתשלום השכר הוא בסוף חודש העבודה, אשר ניתן ברוב המקרים עד העשרה לחודש שבא אחריו, אלא אם כן סוכם אחרת בין הצדדים.


מה משמעות פיצויי הלנת שכר?


מטרת הפיצויים היא לדאוג לזכויות העובדים שיקבלו בזמן את הגמול עבור עבודתם וגם להרתיע את המעסיקים מהאפשרות של תשלום באיחור. תשלום השכר צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של המעסיק, וקשיים כלכליים של העסק, אינם סיבה לעכב משכורות.


כיצד מחשבים את גובה הפיצויים?


עבור השבוע הראשון של הלנת השכר, העובד זכאי לפיצויים בסך חמישה אחוזים מסכום המשכורת. לכל זמן מעבר לשבוע הראשון הפיצוי יהיה בגובה עשרה אחוזים. בנוסף יש לחשב גם את הפרשי ההצמדה בתוספת של עשרים אחוזים על הסכום הכולל.


מתי חלה התיישנות על הלנת שכר?


הזכות לפיצויי הלנת שכר מתיישנת אם לא הוגשה תביעה לבית דין לעבודה תוך שנה מהיום בו השכר לא שולם, או תוך 60 ימים, מהיום בו קיבל העובד את השכר המולן.


התיישנות במקרה של הלנות חוזרות


אם המעסיק הלין את שכרו של העובד שלוש פעמים או יותר, בתקופה של 12 חודשים רצופים בתוך שלוש שנים רצופות, תקופת ההתיישנות להגשת התביעה הינה שלוש שנים, במקום שנה.


מהם פיצויי הלנת שכר מוגדלים?


בית הדין רשאי לחייב מעסיק לשלם לעובד פיצויי הלנת שכר מוגדלים, בהתאם לנסיבות המקרה. אם לדוגמה נמצא כי ההלנה לא בוצעה בתום לב והמעסיק נהג באטימות ובחוסר התחשבות, וכתוצאה מההלנה העובד נפגע באופן מוחשי ומהותי.


האם ניתן להפחית את פיצויי הלנת השכר?


בית הדין משקלל את הנסיבות בגינן הולן השכר. הוא בוחן בין היתר את הנזק שנגרם לעובד בשל האיחור, מה היקף הנזק שייגרם למעסיק בשל פסיקת הפיצויים, כיצד התשלום ישפיע על עובדים אחרים בעסק ועוד. במקרים מסוימים יכול לפסוק בית הדין פיצויים מופחתים.


מתי חל ביטול על פיצויי ההלנה?


במקרה שהשכר לא שולם בעקבות מחלוקת בין המעסיק לעובד, בנוגע לעניינים הקשורים לגובה המשכורת, או להמשך ההעסקה, יכול בית הדין לקבוע, כי לא חלה הלנת שכר ולפיכך העובד לא זכאי לפיצויים בגין זה. כמו כן, גם במקרה שהשכר לא שולם בזמן בשל טעות כנה, או בנסיבות שלמעסיק לא היתה שליטה עליהן, ניתן לבטל את הפיצויים.

 

יש לך שאלה?

פורום הלנת שכר - זכויות עובדים בפירוק או סגירת עסק / חברה


עובדים רבים מעדיפים לוותר על תשלום השכר במועד, בכדי להימנע מעימות עם הבוס, מחשש להרעה בתנאים ואפילו מהפחד לאבד את מקום עבודתם. ישנם כאלה שמגלים הזדהות עם המצב הכלכלי של העסק ומרחמים על המעסיק. חשוב לדעת כי הזכות לקבל שכר בזמן היא זכות בסיסית, שאסור בשום פנים ואופן לוותר עליה.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
פסיכולוגית שהועסקה על ידי פנימייה הודיעה על הריונה - וזמן קצר לאחר מכן קיבלה הודעה על ביטול הדרכות והפסקת עבודתה במשך חודשי הקיץ. בית הדין לעבודה קבע כי למעשה פוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים, וחייב את הפנימייה לפצות אותה
מאת: LawGuide | 13/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין