שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין נזקי גוף, תאונות האם פיצוץ של מטען חבלה נחשב לתאונת עבודה?

האם פיצוץ של מטען חבלה נחשב לתאונת עבודה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 11/08/2014 | צפיות: 1738
 

שיפוצניק שביקש להגיע לעבודתו באתר, נפצע כאשר התפוצץ מטען חבלה שהוצמד לרכבו בטעות. הוא פנה למוסד לביטוח לאומי בבקשה להכיר בפציעתו כבתאונת עבודה אך קיבל סירוב. מה קבע בית הדין הארצי בעניין?


קראו עוד בתחום

בית הדין הארצי לעבודה דחה בשבוע שעבר את ערעורו של שיפוצניק אשר נפגע ממטען חבלה שהוצמד לרכבו, וביקש להכיר בכך כפגיעה בעבודה, מאחר והיה בדרכו למקום עבודתו באותה העת. בית הדין קבע כי אמנם היה בדרכו לעבודה, אולם הפגיעה היתה קשורה בקשר ישיר לזהותו ולא לסיכוני הדרך, ועל כן דחה ערעורו.


לפי כתב התביעה שהוגש לבית הדין האזורי, במאי 2009, בשעה שבע בבוקר, טלפן אליו חברו וביקש ממנו לבוא לסייע לו בתיקון תקלה שאירעה ברכבו. המערער הסכים מיד לבוא לעזרתו. אולם, לאחר נסיעה קצרה של מטרים ספורים, התפוצץ מטען חבלה שהוצמד לרכבו.

 

כתוצאה מהפיצוץ, הוא נפצע קשה והובהל לבית החולים שם אושפז לתקופה ממושכת, ואף נאלץ לעבור תהליך שיקומי בבית חולים נוסף בחיפה. לאחר חקירת המשטרה בעניין, נראה כי ככל הנראה חלה טעות בזיהוי, בעקבות הדמיון הרב של הטנדר בו נהג לזה שהיה ברשותו של מושא הפגיעה.


לאור פציעתו, ניגש העובד למוסד לביטוח לאומי והגיש תביעה בגין פגיעה בעבודה, שכן לטענתו הוא היה בדרכו למקום העבודה באותה עת. הביטוח הלאומי סירב להכיר בפציעה, שכן לטענתם, הוא כלל לא היה בדרכו לעבודה אלא לבית חברו על מנת לסייע לו לתקן את רכבו, כפי שהוא בעצמו הצהיר.


לפיכך, הגיש העובד תביעתו לבית הדין האזורי, שם טען כי ממילא בית חברו נמצא בדרכו לעבודה, והוא לא נדרש לסטות מהדרך. התכנון היה כי יסייע לחברו אך ימשיך משם לעבודתו, ועל כן, החלטת הביטוח הלאומי אינה צודקת ועליו לקבל הכרה כמי שנפגע בדרכו לעבודה.

 

בית הדין האזורי דחה את התביעה, וקבע כי מעדותו עולה סתירה חמורה. כך למשל טען בתחילה כי למעשה התכוון להגיע קודם לעבודה במחסן, ואפילו להסתובב מעט ו"לסגור עסקאות", ורק מאוחר יותר להגיע לחברו. כמו כן, באותה עדות ציין כי טרם נסיעתו, הוא ביקש משותפו לדירה להכין קנקן תה או קפה, ותכנן לחזור לאחר שיסייע לחברו, לאסוף את הקנקן ולהסיע את שותפו לעבודה.


מנגד, טען בתצהירו כי הסיבה שמדובר בפגיעה בעבודה נעוצה בכך שהוא לא היה צריך לסטות מהדרך כלל, וביקש לעצור אצל חברו ואז להמשיך לעבודתו כרגיל.


הסתירה בין שתי הטענות, כמו גם עדותו של חברו אשר מסר כי המערער אמר לו שיגיע אליו תוך 10 דקות, הובילה את בית הדין להכריע כי הוא לא היה למעשה בדרכו לעבודה, ומטרת נסיעתו היתה לנסוע לחברו, ואז לחזור לביתו ולקחת את הקפה.


לבסוף, קבע בית הדין כי למרות שמטען החבלה הוצמד לרכבו ככל הנראה בשל טעות בזיהוי הטנדר, ולמרות שבמובן זה מדובר בסיכוני הדרך, שהרי הוא לא היה בדרכו לעבודה ועל כן תביעתו נדחית.


העובד לא קיבל את פסק הדין, וביקש להגיש ערעור על ההחלטה לבית הדין הארצי. לדבריו, למעשה לא היתה כל סתירה בין עדותו לבין תצהירו, כאשר בשתיהן טען כי הוא ביקש לנסוע ראשית למחסן הכלים, משם למקום העבודה ורק אז לחברו. לטענתו, מדובר באי הבנה ובטעות של בית הדין, ולולא טעות זו היה ודאי מקבל את ההכרה שייחל לה.


מנגד, טען המוסד לביטוח לאומי כי ממילא לא יכול המערער לקבל הכרה מאחר וגם אם רק ביקש ללכת לחברו בדרך לעבודה, שהרי לא מדובר בסטייה בדרך אשר מוכרת בחוק. לפי תנאי החוק, הסטייה המותרת הינה רק לצורכי תפילה או להבאת הילדים למוסד הלימודים או ממנו.


מטען חבלה אינו נכנס להגדרת סיכוני דרך


כמו כן, טען המוסד כי מטען החבלה אינו נכנס להגדרת "סיכוני הדרך" כקבוע בחוק, שכן המטען הוצמד לרכבו בשל טעות בזיהוי, וללא קשר לעבודתו, ועל כן יכלו להצמידו בכל שעות היממה, ולאו דווקא בעת יציאתו לעבודה.


בית הדין הארצי דחה את הערעור, אך מטעמים הפוכים לאלה של בית הדין האזורי. קביעת ביה"ד האזורי, אשר נתמכה על ידי הביטוח הלאומי באשר לדרך שהתכוון לעשות המערער באותו הבוקר נדחתה, ונקבע כי עלה בידי התביעה להוכיח כי למעשה הוא עומד בתנאים להחלת החוק, והוא אכן היה בדרכו לעבודה.


עוד קבע בית הדין הארצי כי ביה"ד האזורי אמנם צדק בהחלטתו אולם לא מהסיבות הנכונות, אלא בהיפוך מלא. כך קבעה השופטת כי למעשה בעוד המערער היה אכן בדרכו לעבודה, לא היה מדובר בסיכוני הדרך, כפי שנקבע בהחלטה הקודמת, שכן המפגעים אשר ביקשו לפגוע בבעל הטנדר, עשו זאת בשעות הלילה ללא קשר לצאתו מהעבודה, וכן היו יכולים לעשות זאת בכל זמן אחר.

 

יש לך שאלה? 

פורום ביטוח לאומי
פורום מימוש זכויות רפואיות כספיות


על כן, דחה בית דין הארצי את ערעורו של השיפוצניק, וקבע כי הפגיעה ממטען החבלה שהוצמד ככל הנראה בטעות לרכבו, אינו יכול לקבל הכרה כפגיעה בעבודה, וזאת משום שאינו עומד בכללי סיכוני הדרך.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף, תאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף, תאונות
עובד שנחשף לשמש באופן יומיומי במהלך יותר מ-40 שנות עבודתו בתעשייה האווירית, לקה במחלת עור בעקבות החשיפה המצטברת הממושכת לקרני השמש. המוסד לביטוח לאומי חויב להכיר בקשר שבין תנאי עבודתו למחלה
מאת: LawGuide | 17/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
דינה וולפרט משרד עורכי דיןדינה וולפרט משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101865התמחות בייצוג מול משרד הפנים- הגירה, אזרחות, בן זוג זר, איחוד משפחות