שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מסחרי, עסקים, חברות תביעה כספית נגד גלריה עקב הפרת חוזה אמן

תביעה כספית נגד גלריה עקב הפרת חוזה אמן

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 15/01/2015 | צפיות: 2143
 

גלריה לאמנות בחיפה הפרה חוזה שנחתם עם אמנית, מאחר והתערוכה הוצגה במתחם אחר מזה שנקבע מראש, ועבודתה נמכרה ללא תיאום עמה


קראו עוד בתחום

אמנית חתמה על חוזה עם גלריה לאמנות בחיפה, ושילמה סך של 5,800 שקלים, עבור הצגת יצירותיה ועבור יחסי ציבור לפרסום התערוכה, אולם בפועל הציורים הוצגו במתחם קטן מזה שסוכם, והפרסום בוצע רק לאחר שהתערוכה הסתיימה.

 

האמנית דרשה פיצויים בסך של 130,000 שקלים בגין הפרת חוזה ופגיעה בזכויות יוצרים בשל מכירת תמונה ללא ידיעתה. בית משפט השלום בחדרה קיבל בשבוע שעבר (יום ה') את התביעה באופן חלקי, וחייב את הגלריה בסך של 18,900 שקלים.

 

לטענת התובעת, הובטח לה כי הציורים שלה יוצגו במתחם החדש והמרווח של הגלריה, ולקראת השקת התערוכה הגלריה תכין עבורה פוסטר, ותפרסם את האירוע על גבי חצי עמוד בכתב עת יוקרתי לאמנות, אך ההבטחות הפרו על ידי הגלריה.

 

עוד הוסיפה כי אחת מעבודותיה, המוערכת בשוויי של 3,000 שקלים, נמכרה ללא ידיעתה ולא הסכמתה במחיר של 1,500 שקלים בלבד, והיא לא קיבלה שום תמורה, אפילו לא חלקית עבור המכירה. האמנית ציינה כי התמונה הוצגה בתערוכות קודמות, כשלצידה נקוב מחיר של 3,000 שקלים, לכן טענה כי זכויותיה כיוצרת נפגעו, ודרשה בנוסף פיצוי בגין עגמת הנפש שנגרמה לה.

 

הנהלת הגלריה טענה כי מעולם לא התחייבה להציג את התמונות דווקא במתחם הגדול והחדש ומיקום התערוכה נתון לשיקול דעתו של אוצר התערוכה, לכן ההחלטה על הצגתן במתחם הקטן נעשתה משיקולים מקצועיים, בכדי להציג את העבודות באופן הטוב ביותר.

 

עוד נטען כי האמנית הסכימה שהתמונות יוצאו למכירה, על פי מחיר שייקבע על ידי אוצר התערוכה, ואף סוכם על עמלה בסך של 30%, לכן יש לנכות את העמלה מכל סכום שייקבע לזכות התובעת עבור התמונה שנמכרה.

 

במהלך החקירה הנגדית הודתה האמנית כי הציגה את תמונותיה בתערוכה מתוך כוונה למכור אותן ועניין המכירה סוכם עמה מראש, על כן נקבע כי אינה זכאית לפיצוי כלשהו על עצם מכירת התמונה.

 

אוצר התערוכה אינו רשאי לקבוע את מחיר היצירה מבלי לתאם עם האמן

 

בית המשפט דחה את טענת הגלריה, לפיה רק אוצר התערוכה קובע את מחיר התמונות, והוא ראשי למכור אותן במחיר הנראה לו סביר, מבלי לתאם זאת עם האמן היוצר, ולקבל את הסכמתו.

 

במקרה זה, האוצר לא יידע את האמנית בדבר מחיר התמונה, לכן היא זכאית לקבל עבור מכירתה סכום של 3,000 שקלים, בניכוי 30% עמלה על פי ההסכם בין הצדדים, בסך של 2,100 שקלים.

 

עוד נקבע כי ההסכם הופר, מאחר ועל גבי הקבלה נרשם מפורשות כי התערוכה תוצג במתחם החדש, ובסופו של דבר, התמונות הוצגו במתחם הישן והקטן והפרסום במגזין לאמנות נעשה רק לאחר שהתערוכה הסתיימה, לפיכך התובעת זכאית לקבל חזרה את הסכום ששילמה עבור הצגת העבודות בסך של 5,800 שקלים.


יש לך שאלה?

פורום זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות
פורום חוזה אמן | חוזה ריאליטי

 

בנסיבות אלה חייב בית המשפט את הגלריה לשלם לתובעת סך של 18,900 שקלים, בגין השבת הסכום ששולם מראש, עלות מכירת התמונה ופיצוי בגין עגמת נפש והוצאות משפט.

 

ת"א 31654-05-14
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט מסחרי, עסקים, חברות
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מסחרי, עסקים, חברות
בעלי פטנט המקבע שלבים בתריסי אלומיניום באמצעות קפיץ, הגיש תביעה כנגד בעל עסק אשר יצר חיקוי של המוצר ומכר אותו. בית המשפט הוציא כנגד בעל העסק צו מניעה, וחייב אותו בפיצויים עקב הפרת הפטנט
מאת: LawGuide | 07/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין