שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט מסחרי, עסקים, חברות תביעה כספית נגד גלריה עקב הפרת חוזה אמן

תביעה כספית נגד גלריה עקב הפרת חוזה אמן

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 15/01/2015 | צפיות: 1608
 

גלריה לאמנות בחיפה הפרה חוזה שנחתם עם אמנית, מאחר והתערוכה הוצגה במתחם אחר מזה שנקבע מראש, ועבודתה נמכרה ללא תיאום עמה


קראו עוד בתחום

אמנית חתמה על חוזה עם גלריה לאמנות בחיפה, ושילמה סך של 5,800 שקלים, עבור הצגת יצירותיה ועבור יחסי ציבור לפרסום התערוכה, אולם בפועל הציורים הוצגו במתחם קטן מזה שסוכם, והפרסום בוצע רק לאחר שהתערוכה הסתיימה.

 

האמנית דרשה פיצויים בסך של 130,000 שקלים בגין הפרת חוזה ופגיעה בזכויות יוצרים בשל מכירת תמונה ללא ידיעתה. בית משפט השלום בחדרה קיבל בשבוע שעבר (יום ה') את התביעה באופן חלקי, וחייב את הגלריה בסך של 18,900 שקלים.

 

לטענת התובעת, הובטח לה כי הציורים שלה יוצגו במתחם החדש והמרווח של הגלריה, ולקראת השקת התערוכה הגלריה תכין עבורה פוסטר, ותפרסם את האירוע על גבי חצי עמוד בכתב עת יוקרתי לאמנות, אך ההבטחות הפרו על ידי הגלריה.

 

עוד הוסיפה כי אחת מעבודותיה, המוערכת בשוויי של 3,000 שקלים, נמכרה ללא ידיעתה ולא הסכמתה במחיר של 1,500 שקלים בלבד, והיא לא קיבלה שום תמורה, אפילו לא חלקית עבור המכירה. האמנית ציינה כי התמונה הוצגה בתערוכות קודמות, כשלצידה נקוב מחיר של 3,000 שקלים, לכן טענה כי זכויותיה כיוצרת נפגעו, ודרשה בנוסף פיצוי בגין עגמת הנפש שנגרמה לה.

 

הנהלת הגלריה טענה כי מעולם לא התחייבה להציג את התמונות דווקא במתחם הגדול והחדש ומיקום התערוכה נתון לשיקול דעתו של אוצר התערוכה, לכן ההחלטה על הצגתן במתחם הקטן נעשתה משיקולים מקצועיים, בכדי להציג את העבודות באופן הטוב ביותר.

 

עוד נטען כי האמנית הסכימה שהתמונות יוצאו למכירה, על פי מחיר שייקבע על ידי אוצר התערוכה, ואף סוכם על עמלה בסך של 30%, לכן יש לנכות את העמלה מכל סכום שייקבע לזכות התובעת עבור התמונה שנמכרה.

 

במהלך החקירה הנגדית הודתה האמנית כי הציגה את תמונותיה בתערוכה מתוך כוונה למכור אותן ועניין המכירה סוכם עמה מראש, על כן נקבע כי אינה זכאית לפיצוי כלשהו על עצם מכירת התמונה.

 

אוצר התערוכה אינו רשאי לקבוע את מחיר היצירה מבלי לתאם עם האמן

 

בית המשפט דחה את טענת הגלריה, לפיה רק אוצר התערוכה קובע את מחיר התמונות, והוא ראשי למכור אותן במחיר הנראה לו סביר, מבלי לתאם זאת עם האמן היוצר, ולקבל את הסכמתו.

 

במקרה זה, האוצר לא יידע את האמנית בדבר מחיר התמונה, לכן היא זכאית לקבל עבור מכירתה סכום של 3,000 שקלים, בניכוי 30% עמלה על פי ההסכם בין הצדדים, בסך של 2,100 שקלים.

 

עוד נקבע כי ההסכם הופר, מאחר ועל גבי הקבלה נרשם מפורשות כי התערוכה תוצג במתחם החדש, ובסופו של דבר, התמונות הוצגו במתחם הישן והקטן והפרסום במגזין לאמנות נעשה רק לאחר שהתערוכה הסתיימה, לפיכך התובעת זכאית לקבל חזרה את הסכום ששילמה עבור הצגת העבודות בסך של 5,800 שקלים.


יש לך שאלה?

פורום חוזה אמן | חוזה ריאליטי
פורום זכויות יוצרים במוזיקה ואמנות

 

בנסיבות אלה חייב בית המשפט את הגלריה לשלם לתובעת סך של 18,900 שקלים, בגין השבת הסכום ששולם מראש, עלות מכירת התמונה ופיצוי בגין עגמת נפש והוצאות משפט.

 

ת"א 31654-05-14
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט מסחרי, עסקים, חברות
חדשות ופסקי דין בנושא משפט מסחרי, עסקים, חברות
בפשיטה שביצעה המשטרה במחסנו של מוכר ספרים וציוד משרדי באום אל פאחם, התגלו עותקים מזויפים של חמישה ספרי לימוד בשפה הערבית. הוא יפצה את העמותה שהוציאה לאור את הספרים עקב הפרת זכויות יוצרים
מאת: LawGuide | 02/10/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות מקרקעין והסכמי מכר, דיני עבודה, משפט מסחרי ולשון הרע.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד גידי אייזנשטייןעו"ד גידי אייזנשטייןאזור השרון והסביבה053-6112791עוסק בדיני עבודה, דיני מיסים, מיסוי מקרקעין, הוצל"פ ייעוץ כלכלי ומסחרי
אשר אביטן - משרד עו"דאשר אביטן - משרד עו"דירושלים והסביבה053-6130835דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, תאונות דרכים ועבודה וביטוח לאומי
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין