שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפט פלילי החזיק סמים לצריכה עצמית כסיוע להפרעת קשב וריכוז

החזיק סמים לצריכה עצמית כסיוע להפרעת קשב וריכוז

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 29/06/2015 | צפיות: 1760
 

צעיר שנתפס עם כמות חשיש הגדולה פי שלושה מהכמות המוגדרת בחוק כצריכה עצמית, הצליח לשכנע את בית המשפט שהם נועדו לשימוש עצמי בלבד כהתמודדות עם הפרעת הקשב והריכוז שהוא סובל ממנה. מה העונש שהוטל עליו?


קראו עוד בתחום

צעיר כבן 23 אשר הורשע על פי הודאתו בהחזקת חשיש לצריכה עצמית, ביקש מבית המשפט בהסתמכו על המלצת שירות המבחן לבטל את ההרשעה ולהסתפק בעונש שיקומי, כדי לא לפגוע בעתידו. בשבוע שעבר (יום ב') קבע בית משפט השלום ברחובות כי במקרה הזה לא ניתן להימנע מהרשעתו של הצעיר, אך התחשב בגילו הצעיר ובהודאתו, והטיל עליו חצי שנת מאסר על תנאי, קנס בסך 1,500 שקלים ופסילה על תנאי של רישיון הנהיגה לארבעה חודשים.


הצעיר נתפס כשבכיסו חשיש במשקל כ-50 גרם, וברכבו נמצא עוד גרם של הסם. בטיעוניה לעונש עתרה התביעה להשאיר את ההרשעה על כנה בטענה שלא מדובר במקרה חריג שבו אפשר להימנע מהרשעה, והדגישה כי כמות הסמים שנתפסו אצל הנאשם היא פי שלושה ממה שמגדיר החוק ככמות המשמשת לצריכה עצמית.


היא ציינה שיש להגן על החברה מנזקי הסמים ולהעניש בהתאם את העוברים על פקודת הסמים, והוסיפה כי אם הצעיר אכן יורשע עתידו לא ייפגע מכך באופן קונקרטי.


הצעיר עצמו הדגיש כי הסמים שנתפסו אצלו נועדו לשימוש עצמי בלבד, כפי שנאמר בכתב האישום. הוא טען שהחל להשתמש בסמים אחרי שהשתחרר מהצבא על רקע חברתי, וכעת הוא מבין שעשה מעשה אסור ומביע חרטה ובושה על מעשיו.


בית המשפט: המקרה הזה אינו יוצא דופן ואינו מצדיק הימנעות מהרשעה


הוא פירט שבכוונתו להשלים בגרויות וללמוד וטרינריה, וביקש להתחשב בכך שכל עתידו עוד לפניו, וכדי לא לפגוע בעתיד זה עתר להימנע מהרשעתו. לטעמו, הוא עבר הליך שיקומי, התנקה מסמים ולא ביצע עבירות נוספות מאז שנתפס, ולכן יש מקום להתחשב בו בגזירת העונש.


על פי תסקיר שירות המבחן, הצעיר הביע חרטה ולקח אחריות מלאה על מעשיו. מדובר באדם המתפקד בצורה תקינה בכל מישורי החיים, אשר מאז שביצע את העבירה ניתק קשרים בעייתיים והשקיע את זמנו ומרצו בלימודים ובעבודה.


קצין המבחן העריך כי השימוש בסמים קלים עזר לנאשם עם הפרעות קשב וריכוז שהוא סובל מהן, וכיום הוא חולל שינוי בחייו ומסתייע בתמיכת משפחתו. בדיקות השתן שמסר התגלו נקיות מסם, ולאור כל זאת המליץ קצין המבחן להסתפק בעונש שיקומי של שירות לתועלת הציבור, ולהימנע מהרשעה כדי לא לפגוע בעתידו.


השופטת הסכימה עם שירות המבחן כי אמנם מדובר בבחור צעיר שלא עבר עבירות קודמות, אשר כל עתידו עוד לפניו, אך הזכירה כי הימנעות מהרשעה של מי שהוכח כי עבר עבירה היא קביעה חריגה שמתבצעת רק במקרים יוצאי דופן.

 

יש לך שאלה?

פורום רישום פלילי
פורום סמים


היא הזכירה שכמות הסמים אשר החזיק הצעיר אינה כמות מזערית, וכי שירות המבחן רואה לנגד עיניו אך ורק את שיקולי הנאשם, בעוד בית המשפט אמון גם על האינטרסים הציבוריים. עניינו של הצעיר לטעמה אינו יוצא דופן כך שאפשר להימנע מהרשעתו, אך עם זאת בגזירת העונש היא התחשבה בעברו הנקי ובגילו הצעיר.


אשר על כן הוטלו על הנאשם שישה חודשי מאסר על תנאי, קנס בסך 1,500 שקלים ופסילת הרישיון על תנאי לתקופה של ארבעה חודשים.


ת"פ 15693-05-14
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות