שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין הוצאה לפועל, חובות שימשה `אשת קש` לעסקי אביה, תשיב חוב הלוואה שלקח

שימשה `אשת קש` לעסקי אביה, תשיב חוב הלוואה שלקח

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 01/09/2015 | צפיות: 1952
 

חברת המשפחה שנתנה הלוואה לאב וקיבלה ממנו צ'קים מחשבון הבנק של בתו לצורך ביטחון, תבעה את הבת לפירעון הצ'קים אחרי שלא קיבלה את כספה בחזרה. בית המשפט חייב את הבת לשלם את החוב, לא לפני שנזף בה על שניסתה להציג עצמה כקורבן מרמה של אביה אף שעזרה לו לאורך כל הדרך לחמוק מנושים


קראו עוד בתחום

בשבוע שעבר (יום ב') דן בית משפט השלום בתל אביב בתביעה לפירעון צ'קים שניתנו כערובה להלוואה אשר לא הושבה. ההלוואה ניתנה על ידי התובעת לאביה של הנתבעת, אשר השתמש בחשבונה של בתו לצורך מתן הצ'קים. הבת התנגדה לפירעון החוב וטענה כי אביה הוליך אותה שולל והשתמש בשמה ללא רשות, אך במהלך הדיונים התגלה שהיא שימשה אשת קש של אביה שנכנס להליך כינוס נכסים ועזרה לו להתחמק מלשלם את חובותיו לנושים. בית המשפט חייב אותה בהחזר החוב בסך של 90 אלף שקלים, וכדי להוקיע את התנהגותה הצורמת והבעייתית חייב אותה בתשלום 20 אלף שקלים נוספים עבור שכר טרחה והוצאות המשפט.


התובעת שהייתה חברה קרובה של המשפחה טענה שהסכימה לתת להם את ההלוואה בתור טובה אנושית וחברית, לאחר שהמשפחה נקלעה לבעיות כלכליות חמורות והייתה זקוקה לעזרה כספית. המשפחה לא עמדה בתשלומים החודשיים להחזר ההלוואה, אך התובעת התחשבה בה משום היחסים החבריים והקרובים.


מאוחר יותר הסכימה לחדש את ההלוואה תמורת מסירת שני הצ'קים של הנתבעת. היא הבהירה כי אמנם התנהלה מול האב והאם, אך הנתבעת הייתה מודעת והסכימה לכל המהלכים שסוכמו. היא האשימה את הבת בתרמית שתכננה עם הוריה כדי לקבל את ההלוואה, והדגישה כי לא ייתכן שלא ידעה על הפעילות הענפה של אביה בחשבון הבנק שממנו נמשכו הצ'קים.


הנתבעת המשיכה לבקר את הוריה בקביעות וישבה לצדם בדיונים למרות האשמתם בפלילים והגשת תלונה נגדם


הבת העובדת בבנק הצהירה מנגד כי גילתה בתדהמה על הולכת השולל של אביה ואמה, אשר זייפה את חתימתה על הצ'קים בשמה וללא רשותה, והדגישה שנפלה קורבן למעשי ההונאה והעוקץ שלהם ואף הגישה נגד אמה תלונה במשטרה. עוד אמרה שהתובעת ידעה היטב שהצ'קים מזויפים מאחר שזויפו מול עיניה, וצירפה תצהיר של אמה שהודתה בזיוף הצ'קים ובמסירתם לתובעת, שהייתה חברתה הטובה שנים רבות.


במהלך שמיעת הראיות והעדויות התגלו עובדות שהצביעו על התנהלות תמוהה של הנתבעת אשר נוגדת את השכל הישר. התמונה שביקשה לצייר של צעירה תמימה שהוריה השתמשו בפנקס הצ'קים שלה ללא ידיעתה, ואף התלונה במשטרה שהגישה, דווקא הגבירו את סימני השאלה לגבי מהימנות גרסתה והחלישו אותה.


התברר שלמרות הדברים הקשים אשר אמרה על הוריה והאשמתם בעבירות פליליות היא נוהגת להתארח אצלם בקביעות, ישבה לצדם בדיונים ולא ביררה מה קרה עם התלונה שהגישה. האם מעולם לא נחקרה במשטרה על זיוף. כמו כן התגלה שהעמידה את חשבונה לרשות הוריה מאז שאביה החל בהליך כינוס נכסים, ושהאב ניהל באמצעותו את עסקו בזמן שהיה בכינוס ונדרש לשלם חובות לנושיו.

 

יש לך שאלה?

פורום כונס | כינוס נכסים הפטר
פורום גביית חובות | שיקים חוזרים


השופט קיבל את התביעה וחייב את הבת להשיב לתובעת סכום של 30 אלף שקלים. כמו כן הוא ביקש להטיל עליה תשלום הוצאות משפט גבוה לאור התנהלותה הצורמת במשפט, בקובעו כי עזרה הניתנת להורים היא ערך ראוי ומוסרי, אך לא כזו שנועדה לסייע להם להתחמק מתשלום חובות בטענות סרק ותוך ניצול לרעה וריקון מתוכן של הליך כינוס הנכסים. לפיכך חייב אותה בתשלום הוצאות משפט בסך של 20 אלף שקלים.


ת"א 44254-10-13
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא הוצאה לפועל, חובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל, חובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי