שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין הוצאה לפועל, חובות שימשה `אשת קש` לעסקי אביה, תשיב חוב הלוואה שלקח

שימשה `אשת קש` לעסקי אביה, תשיב חוב הלוואה שלקח

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 01/09/2015 | צפיות: 2343
 

חברת המשפחה שנתנה הלוואה לאב וקיבלה ממנו צ'קים מחשבון הבנק של בתו לצורך ביטחון, תבעה את הבת לפירעון הצ'קים אחרי שלא קיבלה את כספה בחזרה. בית המשפט חייב את הבת לשלם את החוב, לא לפני שנזף בה על שניסתה להציג עצמה כקורבן מרמה של אביה אף שעזרה לו לאורך כל הדרך לחמוק מנושים


קראו עוד בתחום

בשבוע שעבר (יום ב') דן בית משפט השלום בתל אביב בתביעה לפירעון צ'קים שניתנו כערובה להלוואה אשר לא הושבה. ההלוואה ניתנה על ידי התובעת לאביה של הנתבעת, אשר השתמש בחשבונה של בתו לצורך מתן הצ'קים. הבת התנגדה לפירעון החוב וטענה כי אביה הוליך אותה שולל והשתמש בשמה ללא רשות, אך במהלך הדיונים התגלה שהיא שימשה אשת קש של אביה שנכנס להליך כינוס נכסים ועזרה לו להתחמק מלשלם את חובותיו לנושים. בית המשפט חייב אותה בהחזר החוב בסך של 90 אלף שקלים, וכדי להוקיע את התנהגותה הצורמת והבעייתית חייב אותה בתשלום 20 אלף שקלים נוספים עבור שכר טרחה והוצאות המשפט.


התובעת שהייתה חברה קרובה של המשפחה טענה שהסכימה לתת להם את ההלוואה בתור טובה אנושית וחברית, לאחר שהמשפחה נקלעה לבעיות כלכליות חמורות והייתה זקוקה לעזרה כספית. המשפחה לא עמדה בתשלומים החודשיים להחזר ההלוואה, אך התובעת התחשבה בה משום היחסים החבריים והקרובים.


מאוחר יותר הסכימה לחדש את ההלוואה תמורת מסירת שני הצ'קים של הנתבעת. היא הבהירה כי אמנם התנהלה מול האב והאם, אך הנתבעת הייתה מודעת והסכימה לכל המהלכים שסוכמו. היא האשימה את הבת בתרמית שתכננה עם הוריה כדי לקבל את ההלוואה, והדגישה כי לא ייתכן שלא ידעה על הפעילות הענפה של אביה בחשבון הבנק שממנו נמשכו הצ'קים.


הנתבעת המשיכה לבקר את הוריה בקביעות וישבה לצדם בדיונים למרות האשמתם בפלילים והגשת תלונה נגדם


הבת העובדת בבנק הצהירה מנגד כי גילתה בתדהמה על הולכת השולל של אביה ואמה, אשר זייפה את חתימתה על הצ'קים בשמה וללא רשותה, והדגישה שנפלה קורבן למעשי ההונאה והעוקץ שלהם ואף הגישה נגד אמה תלונה במשטרה. עוד אמרה שהתובעת ידעה היטב שהצ'קים מזויפים מאחר שזויפו מול עיניה, וצירפה תצהיר של אמה שהודתה בזיוף הצ'קים ובמסירתם לתובעת, שהייתה חברתה הטובה שנים רבות.


במהלך שמיעת הראיות והעדויות התגלו עובדות שהצביעו על התנהלות תמוהה של הנתבעת אשר נוגדת את השכל הישר. התמונה שביקשה לצייר של צעירה תמימה שהוריה השתמשו בפנקס הצ'קים שלה ללא ידיעתה, ואף התלונה במשטרה שהגישה, דווקא הגבירו את סימני השאלה לגבי מהימנות גרסתה והחלישו אותה.


התברר שלמרות הדברים הקשים אשר אמרה על הוריה והאשמתם בעבירות פליליות היא נוהגת להתארח אצלם בקביעות, ישבה לצדם בדיונים ולא ביררה מה קרה עם התלונה שהגישה. האם מעולם לא נחקרה במשטרה על זיוף. כמו כן התגלה שהעמידה את חשבונה לרשות הוריה מאז שאביה החל בהליך כינוס נכסים, ושהאב ניהל באמצעותו את עסקו בזמן שהיה בכינוס ונדרש לשלם חובות לנושיו.

 

יש לך שאלה?

פורום גביית חובות | שיקים חוזרים
פורום כונס | כינוס נכסים הפטר


השופט קיבל את התביעה וחייב את הבת להשיב לתובעת סכום של 30 אלף שקלים. כמו כן הוא ביקש להטיל עליה תשלום הוצאות משפט גבוה לאור התנהלותה הצורמת במשפט, בקובעו כי עזרה הניתנת להורים היא ערך ראוי ומוסרי, אך לא כזו שנועדה לסייע להם להתחמק מתשלום חובות בטענות סרק ותוך ניצול לרעה וריקון מתוכן של הליך כינוס הנכסים. לפיכך חייב אותה בתשלום הוצאות משפט בסך של 20 אלף שקלים.


ת"א 44254-10-13
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל, חובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל, חובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
יחיאלי, יומטוביאן ושות`יחיאלי, יומטוביאן ושות`אזור המרכז053-9386719המשרד עוסק במקרקעין, הוצאה לפועל, פשיטות רגל וזכויות רפואיות.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד גידי אייזנשטייןעו"ד גידי אייזנשטייןאזור השרון והסביבה053-6112791עוסק בדיני עבודה, דיני מיסים, מיסוי מקרקעין, הוצל"פ ייעוץ כלכלי ומסחרי
עו"ד תומר ברביעו"ד תומר ברביאזור המרכז053-6112792עוסק מזה שנים במקרקעין, ליטיגציה אזרחית, דיני חברות, עבודה, והוצאה לפועל
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דאזור המרכז053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.