שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין הוצאה לפועל, חובות תביעה נגד עיריית חיפה: הטילה עיקול ללא התראה

תביעה נגד עיריית חיפה: הטילה עיקול ללא התראה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 02/09/2015 | צפיות: 2928
 

במסגרת הליכי גביית קנס שהוטל בגין עבירת חניה, שלחה העירייה לתובע הודעות התראה מבלי לציין בכתובת את מלוא הפרטים הרלוונטיים. המכתבים מעולם לא הגיעו אליו והוא גילה לראשונה על החוב רק כאשר חשבונו עוקל. העירייה תפצה אותו בשל התנהלותה הרשלנית


קראו עוד בתחום

האם הטלת עיקול על ידי עירייה בגין דוח חניה שלא שולם, מבלי שבעל החשבון המעוקל קיבל התראה על כך, מהווה לשון הרע או התנהלות רשלנית של העירייה? ביום ה' דן בית משפט השלום בתביעה כנגד עיריית חיפה, וקבע שהעירייה הפרה את חובת הזהירות המוטלת עליה והתרשלה כשלא וידאה כראוי כי התובע יקבל התראה לפני שהטילה את העיקול. הוא חייב אותה לפצות את התובע על הטרחה ועוגמת הנפש שגרמה לו בסכום של 4,000 שקלים, בתוספת הוצאות המשפט בסך של 2,750 שקלים.


התובע ביצע עבירת חניה לכאורה ברחוב יפו בעיר, ולטענתו לא ידע על העבירה והקנס שהוטל עליו עד שחלפו שלוש שנים ממועד העבירה, כאשר סניף הבנק שלו הודיע לו על עיקול החשבון במסגרת אכיפת החיוב בתשלום הקנס. הוא דרש מהעירייה להסיר באופן מיידי את העיקול, אך היא סירבה והפנתה אותו להודעות ההתראה ששלחה אליו בדואר רשום.


לטענת התובע, התנהלות העירייה הייתה רשלנית מאחר שהוא לא קיבל מעולם הודעה על חיובו בקנס, גרמה לו נזק והיוותה לשון הרע. הוא הבהיר שביישוב שבו הוא גר מתגוררים אנשים נוספים עם שם זהה, ולכן מכתבים שנשלחים מבלי לציין מספר תא דואר מוחזרים לשולח.


גם אם העירייה עיקלה את החשבון כדין, אין זה אומר שלא הייתה צריכה לפעול בזהירות המתבקשת לפני הטלת העיקול


העירייה ביקשה לדחות את תביעתו. היא טענה שמכל מקום אין בהטלת עיקול משום לשון הרע כאשר מדובר בנקיטת הליכי גבייה על קנס שלא שולם, וכן טענה שלא נפל פגם בהתנהלותה ודחתה מכל וכל את הטענה שנהגה ברשלנות.


לדברי העירייה, היא שלחה לתובע הודעות על תשלום הקנס בדואר רשום מייד לאחר שביצע את העבירה וכן שנה לאחר מכן. המכתבים הרשומים הוחזרו והיא העבירה את הטיפול לחברת גבייה ששלחה אף היא לתובע מכתבי התראה. כל המכתבים נשלחו לכתובתו הרשומה במשרד הפנים.


במקרה זה הסוגיות שנדרשו להכרעה היו האם מוצדק לראות בעצם הטלת העיקול לשון הרע, והאם העירייה התנהלה כראוי או שמא נהגה ברשלנות וגרמה לתובע נזקים. אמנם קיימים מקרים שבהם נקיטת הליכי גבייה מהווה לשון הרע, אך עם זאת, השופט קבע כי כאשר העירייה נוקטת הליך זה בגין חוב שלא חלה עליו התיישנות, אין הצדקה להחשיב את עצם הטלת העיקול כפרסום לשון הרע.


אך דחיית התביעה בנוגע לעילת לשון הרע לא הובילה לדחיית התביעה כולה. לדברי השופט, גם אם העירייה הטילה את העיקול כדין, היה עליה לפעול בזהירות המתבקשת והראויה בטרם הטלת העיקול.

 

יש לך שאלה?

פורום עיקולים, הגבלת רישיון נהיגה ועיכוב יציאה מן הארץ
פורום הסדר חוב | מחיקת חובות


זכותו של כל אדם שננקטים נגדו הליכי גבייה להיות מיודע על ההליכים לפני שהעיקול מוטל. בנסיבות המקרה, הודעות ההתראה נשלחו לתובע והושבו לשולח עקב אי ציון מספר תא הדואר שלו, אף שהמספר מעודכן בכל מרשם רלוונטי. לפיכך קבע השופט כי העירייה ששלחה את מכתבי ההתראה ללא ציון כל הפרטים הרלוונטיים נהגה ברשלנות. בפסיקת הפיצוי הראוי הוא התחשב בכך שהפיצוי מוטל על קופה ציבורית של רשות מקומית אשר מיועדת לרווחת הציבור, ובהתאם חייב את העירייה בתשלום פיצוי בסך 4,000 שקלים בצירוף הוצאות המשפט בסך 2,750 שקלים.


תא"מ 20365-10-13
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל, חובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל, חובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד גידי אייזנשטייןעו"ד גידי אייזנשטייןאזור השרון והסביבה053-6112791עוסק בדיני עבודה, דיני מיסים, מיסוי מקרקעין, הוצל"פ ייעוץ כלכלי ומסחרי
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד תומר ברביעו"ד תומר ברביאזור המרכז053-6112792עוסק מזה שנים במקרקעין, ליטיגציה אזרחית, דיני חברות, עבודה, והוצאה לפועל
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
יחיאלי, יומטוביאן ושות`יחיאלי, יומטוביאן ושות`אזור המרכז053-9386719המשרד עוסק במקרקעין, הוצאה לפועל, פשיטות רגל וזכויות רפואיות.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים