שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין הוצאה לפועל, חובות תביעת לשון הרע בגין הטלת עיקולים שלא כדין

תביעת לשון הרע בגין הטלת עיקולים שלא כדין

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 26/11/2015 | צפיות: 4886
 

המועצה המקומית ערערה בנגב נקטה בהליכי גבייה נגד תושב בגין חוב ארנונה. התושב טען כי עיקול חשבון הבנק שלו נעשה באופן פזיז ופוגעני, לכן דרש פיצויים בגין הוצאת לשון הרע


קראו עוד בתחום

תושב המועצה מקומית ערערה בנגב הגיש תביעה כספית בגין הוצאת לשון הרע נגד המועצה, בטענה כי הטילה עיקול שלא כדין על חשבון הבנק שלו בגין חוב ארנונה, העולה כדי הוצאת לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב. בית משפט השלום בבאר שבע קיבל בשבוע שעבר (יום א') את התביעה, וחייב את המועצה לפצות את התובע בסך של 4,500 שקלים.

 

על פי עובדות התביעה, התובע קיבל דרישה לתשלום ארנונה עבור חודשים מרץ עד אפריל 2014. באמצע חודש מאי גובה מס מסר לידיו התראה טרם נקיטת עיקול על חשבון הבנק, ולאחר כשבועיים הוטל העיקול. בתחילת חודש יוני התובע התייצב במשרדי המועצה ושילם את החוב לאחר שקיבל הנחה.

 

התובע טען שהוא עצמאי והמתין לשומה ממס הכנסה כדי לקבל הנחה בארנונה, ואף במשך שנים נהג לשלם את הארנונה רק לאחר שקיבל את שומת המס. במועד המצאת ההתראה התובע מסר לגובה שטרם קיבל פנייה לתשלום הארנונה, והודיע לו שהוא ממתין לשומת המס לצורך מתן הנחה, והגובה השיב כי עד להמצאת המסמכים לא יינקטו נגדו הליכים.

 

כמו כן, ימים ספורים לאחר המצאת ההתראה, התובע שוחח עם מנהל מחלקת הגבייה במועצה, אשר פירט על גבי טופס ההתראה את המסמכים שיש להמציא לצורך מתן הנחה, ובחלוף שבועיים התייצב התובע להסדרת החוב והציג את שומת המס עבור ההנחה.

 

התובע הוצג בפני פקידי הבנק כמי שהתחמק מתשלום חובותיו

 

לטענת התובע, עיקול חשבונו נעשה באופן פזיז ופוגעני, והליכי הגבייה נעשו שלא לפי המועדים שנקבעו לכך בדין, לכן הטלת העיקול מהווה לשון הרע. התובע דרש פיצוי כספי בסך של 76,000 שקלים, בגין הנזקים שנגרמו לו בעקבות העיקול. התובע טען כי שמו הטוב בבנק נפגע ועקב כך הוחלט להקטין את מסגרת האשראי שלו. עוד הוסיף כי הפסיד ימי עבודה בשל הפעולות שהיה צריך לנקוט לצורך ביטול העיקול. 

 

המועצה טענה כי יש לדחות את התביעה, מכיוון שהעיקול הוטל כדין, כדי לגבות את חובותיו של התובע, מאחר שהוא לא פרע במועד את תשלומי הארנונה, ואף הומצאה לו התראה, לכן לא ניתן לראות בהטלת העיקול פרסום פוגעני העולה לכדי הוצאת לשון הרע. הנתבעת ציינה כי התובע נהג לשלם את חיוביו באיחור ניכר לכן נאלצה, לא אחת, לנקוט כלפיו בהליכי גבייה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי אין לקבל את טענת התובע שלפיה נהג לשלם ארנונה רק לאחר שקיבל את שומת המס, וכי היה לו הסכם בעניין זה עם המועצה, וסבר כי הוא פיגר בתשלומי הארנונה, וגם החיובים משנים קודמות שולמו על ידו באיחור ניכר.

 

יש לך שאלה?

פורום לשון הרע
פורום עיקולים, הגבלת רישיון נהיגה ועיכוב יציאה מן הארץ

 

יחד עם זאת סבר כי המועצה נקטה בהליכי הגבייה טרם זמנם, והטילה את העיקול בטרם חלפו המועדים שנקבעו לכך בדין, דבר העולה כדי הוצאת לשון הרע. בית המשפט ציין כי לא פעם נקבע כי הטלת עיקול על חשבון בנק עשוי להוות פרסום לשון הרע, מכיוון שבעל החשבון מוצג בפני עובדי הבנק כאדם שהתחמק מתשלום חובותיו, ויש בכך כדי להשפילו ולפגוע בשמו הטוב בפני מי שנחשפו להטלת העיקול.

 

בית המשפט קבע כי התובע לא הציג ראיות ממשיות לצורך הוכחת טענותיו בדבר הנזקים שנגרמו לו. על כן פסק פיצויים על דרך האומדנה בסכום של 4,500 שקלים, בצירוף שכר טרחת עורך דין בסך 1,500 שקלים והוצאות משפט.

 

ת"א 35169-06-14
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא הוצאה לפועל, חובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל, חובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.