שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין הוצאה לפועל, חובות נפצע בזמן שרכבו עוקל בטעות, יפוצה על עוגמת נפש

נפצע בזמן שרכבו עוקל בטעות, יפוצה על עוגמת נפש

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 29/11/2015 | צפיות: 2258
 

בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו


קראו עוד בתחום

האם המדינה אחראית לנזקי גוף שנגרמו לבעל רכב, אשר נפל במדרגות ביתו כשהיה בסערת רגשות משום שרכבו עוקל שלא כדין? לפני שבוע (יום א') נדונה תביעתו בבית משפט השלום בתל אביב כנגד המדינה. טענתו כי נפצע משום שהמעקלים הקציבו לו דקה בלבד להציג בפניהם את האישורים ששילם את חובו לפני שהם מעמיסים את הרכב על גרר ונוסעים מהמקום לא הוכחה, ולכן בית המשפט קבע שאין קשר בין העיקול לבין הנפילה. עם זאת, מצא בית המשפט לפסוק לו פיצוי עבור עוגמת הנפש שהעיקול המוטעה גרם לו, והורה למדינה לשלם לו 5,000 שקלים, וכן 2,700 שקלים נוספים עבור הוצאות עורך דינו ואגרת בית המשפט.


לתובע, אדם בשנות ה-60 לחייו, היה עסק עצמאי בתחום חשמלאות הרכב. הוא קיבל הודעת חוב מרשויות מע"מ וכבר למחרת הסדיר את חובו, והעיקולים שהוטלו עליו בוטלו. למרות זאת, באותו לילה התעורר בבהלה למשמע אזעקת רכבו מופעלת. אז גילה שהרכב כבר הועמס על גרר, והתחוור לו שהוא מעוקל בגין החוב ששילם באותו יום.


בית המשפט: ייתכן שבעל הרכב באמת היה בלחץ, אך מכיוון שלא הוכיח כי המעקלים הקציבו לו דקה בלבד להציג בפניהם את האישור ששילם, אין קשר סיבתי בין העיקול לפציעתו


הוא הסביר למעקלים שחלה טעות והוא שילם את החוב, ופקיד הגבייה הבהיר לו שאם לא יציג אישורים להסדר החוב, הוא ייאלץ להמשיך בפעולת העיקול. לכן רץ לדירתו כדי להביא את האישורים, וכשהיה בדרכו חזרה התגלגל במדרגות ונפצע באגודל ידו הדומיננטית. אמנם בסופו של דבר גילו המעקלים שהחוב שולם ושחררו את הרכב, אך לטענת התובע הם הקציבו לו דקה בלבד להציג את המסמכים, ומשום שהיה בלחץ היסטרי נפל ונפצע.


כמו כן טען שהמדינה לא וידאה לפני ששלחה את המעקלים אם שילם את החוב או לא, ובכך נהגה ברשלנות, והוסיף שהמעקלים לא נתנו לו זמן מספק כדי להציג את האישורים, ביצעו את העיקול בלילה בניגוד לנהלים והשפילו אותו לעיני השכנים.


אין בסיס לטענה שהוקצבה לו דקה להציג את המסמכים, טענה הנתבעת, והיא פרי דמיונו בלבד ולא קשורה למציאות. מבחינתה, האחריות לנפילה מוטלת עליו בלבד, מאחר שהוא זה שבחר לרוץ במדרגות ולהסתכן בנפילה.


למעשה, כלל אין מחלוקת בין הצדדים על הנסיבות הבסיסיות של המקרה, פתח השופט את דבריו, והוסיף כי המדינה אכן מודה שחרף תשלום החוב על ידי התובע, נשלחו מעקלים לביתו בשל טעות או תקלה. אם לא די בכך, העיקול בוצע בשעת לילה בניגוד להוראות החוק המחייבות לבצע עיקולים באור יום. בכך התרשלה המדינה וגרמה לתובע עוגמת נפש מיותרת, שהייתה יכולה להימנע בקלות באמצעות בדיקה במחשבי מע"מ אם החוב שולם.

 

יש לך שאלה?

פורום גביית חובות | שיקים חוזרים
פורום עיקולים, הגבלת רישיון נהיגה ועיכוב יציאה מן הארץ


ואולם, כדי לקבוע שהמדינה אחראית לנפילה ולפציעה, היה התובע צריך להוכיח שאילולא הלחיצו אותו והקציבו לו זמן קצר הוא לא היה נופל, אך עדותו הייתה עדות יחיד ועמדה בניגוד לעדות המעקלים שציינו כי דווקא המתינו בסבלנות עד שיחזור עם המסמכים. ייתכן שהסיטואציה הלא נעימה אכן גרמה לתובע לחץ, ציין השופט במאמר מוסגר, אך דבר זה אינו מספיק כדי להקים את הקשר הסיבתי המתחייב. לאור זאת, נקבע שהוא יפוצה ב-5,000 שקלים על עוגמת הנפש, בתוספת 2,700 שקלים עבור הוצאותיו המשפטיות.


ת"א 27365-09-11
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא הוצאה לפועל, חובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל, חובות
המועצה המקומית ערערה בנגב נקטה בהליכי גבייה נגד תושב בגין חוב ארנונה. התושב טען כי עיקול חשבון הבנק שלו נעשה באופן פזיז ופוגעני, לכן דרש פיצויים בגין הוצאת לשון הרע
מאת: LawGuide | 26/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל