שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין דיני עבודה, זכויות עובדים מוסך שלא הסכים להעסיק עובדת אתיופית ישלם פיצויים

מוסך שלא הסכים להעסיק עובדת אתיופית ישלם פיצויים

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 27/01/2016 | צפיות: 2098
 

אשתו של אחד מבעלי המוסך הודיעה באופן חד משמעי שאינה מוכנה להעסיק עובדת אתיופית, בנוכחותה ובקול רם. מדובר באפליה בוטה בשל מוצא המנוגדת לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה, ועל כן המוסך ישלם לה פיצוי של 50 אלף שקלים


קראו עוד בתחום

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קבע פיצוי בסך של 50 אלף שקלים בגין מקרה חמור של אפליית אישה ממוצא אתיופי, שהגיעה לעבוד במוסך כעובדת ניקיון מטעם חברת מרבד הקסמים המספקת שירותי כוח אדם לניקיון, ושמעה מאשת בעל המקום כי אינה מוכנה שתעבוד אצלה עובדת אתיופית. סכום הפיצוי הגבוה נקבע בבית הדין לפני מספר ימים (יום א') בשל חומרת המקרה, ונוסף על כך ישלם המוסך את הוצאות שכר טרחת עורך דינה של התובעת בסכום של 7,500 שקלים.


הנתבעת היא חברה המפעילה מוסך להתקנת מזגנים לכלי רכב בחיפה, בבעלותם של שני אחים. במשך כשנה עבדה עבורם עובדת מטעם חברת הניקיון שנאלצה לעזוב מסיבות אישיות, ועל כן לאחר עזיבתה הגיע למקום מנהל העבודה של מרבד הקסמים בליווי התובעת, כדי להסביר לה על מקום העבודה שאליו שובצה ולהדריך אותה לגבי העבודה שהיא צריכה לבצע.


אשת בעל המוסך אמרה לחברת הניקיון שעובדות אתיופיות אינן נקיות, בזמן שהתובעת נכחה במקום


במהלך אותו סיור, אשתו של אחד הבעלים אשר עבדה במקום והייתה אחראית על הקשר עם חברת מרבד הקסמים, פנתה אל מנהל העבודה והודיעה לו בקול רם ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים כי אינה מסכימה להעסיק עובדת אתיופית. התובעת ששמעה את דבריה נפגעה מאוד ופרצה בבכי, ואז היא והמנהל עזבו את המקום תוך שהוא מנסה להרגיעה. המנהל דיווח על מה שקרה למנכ"ל חברת הניקיון באופן מידי.


בשיחה טלפונית בין המנכ"ל לאשת בעל המוסך היא חזרה גם בפניו על דבריה הפוגעניים ונימקה את סירובה להעסיק את התובעת בכך שמדובר באנשים לא נקיים. בתום השיחה היא הודיעה לו שהיא מפסיקה לעבוד עם החברה. השיחה הוקלטה והוגשה כראיה לבית הדין.


בבית הדין העיד מנהל העבודה וסיפר שהיה מאוד נבוך מאותו אירוע שבו היה נוכח להשפלתה של התובעת רק בשל מוצאה. התובעת עצמה העידה שהפסיקה לעבוד במרבד הקסמים מאז שקיללו אותה באותו אירוע מצער. היא הגיעה לארץ רק לפני כחמש שנים והעידה על תחושת העלבון העזה שחוותה מדבריה של אשת המעסיק.


מטעם ההגנה העיד גיסה של האישה שסירבה לעבוד עם התובעת, וטען כי היא בסך הכול פקידה ואין לייחס לדבריה כל משמעות או סמכות כאשת קשר או כמעסיקה. לדבריו, הוא נזף בה על דבריה אך לטעמו חברת הניקיון הטרידה אותה ומשכה אותה בלשונה כדי לחלץ ממנה דברים לגבי מוצאה של העובדת.


מההקלטות עלה בבירור כי אותה פקידה היא זו שקבעה אם לקבל את התובעת לעבודה או לא. התבטאותה החמורה שנאמרה בנוכחות התובעת הראתה בבירור כי יש לה דעה קדומה באשר ליוצאי העדה האתיופית, והיא נקטה מדיניות מכוונת ומפלה רק על סמך מוצאה של התובעת.

 

יש לך שאלה?

פורום בית דין לעבודה ופיטורין שלא כדין
פורום שוויון הזדמנויות, אפליה ושימוע לפני פיטורין


אמירתה שעובדות אתיופיות אינן נקיות בזמן שהתובעת נוכחת במקום הראתה על זלזול מוחלט כלפי התובעת וחוסר אכפתיות למידת השלכתה על רגשותיה. בית הדין העדיף את גרסת התביעה שהייתה מגובה בהקלטות ובעדים על פני עדותו של בעל המוסך שהייתה חמקמקה. על כן נקבע כי מדובר באפליה בשל מוצא, ולאור חומרת המקרה הטיל בית הדין על הנתבעת לשלם פיצוי בסך של 50 אלף שקלים, לצד שכר טרחה עבור עורך דינה בסכום של 7,500 שקלים.


סע"ש 37213-08-13
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
רות רפאלי, משרד עו"דרות רפאלי, משרד עו"דאזור השרון והסביבה053-8007615משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.
בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור המרכז053-7931319עוסקת בלשון הרע, הטרדה מינית ,דיני עבודה וחוזים יחס אישי לכל אורך הטיפול.