שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין משפחה- גירושין, צוואה הפרת הבטחת נישואין: צעירה שהתחרטה חויבה בפיצוי

הפרת הבטחת נישואין: צעירה שהתחרטה חויבה בפיצוי

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 02/02/2016 | צפיות: 2858
 

הצעירה שהתארסה בגיל 19 והתחרטה לאחר מסיבת האירוסין וכשבועיים לפני מועד החתונה, תפצה את ארוסה ב-60 אלף שקלים בגין נזקים ממוניים ולא ממוניים


קראו עוד בתחום

שני הצדדים שייכים לזרם החרדי. מכרה משותפת הכירה ביניהם כשהתובע היה בן 24 ולנתבעת מלאו 19 שנים, וכעבור מספר חודשים הם החליטו להתחתן. בסופו של דבר הצעירה התחרטה והודיעה לתובע שאינה מתכוונת להינשא לו. הוא הגיש נגדה תביעה בגין הפרת הבטחת הנישואין, וביום ד', לאחר שהוכיח את טענותיו, התקבלה תביעתו בבית משפט השלום בירושלים. משום שהבטחת נישואין היא כמו חוזה, נקבע בבית המשפט כי הצעירה צריכה לפצות את התובע בסכום של 60 אלף שקלים עקב הפרת החוזה, וכמו כן היא חויבה ב-15 אלף שקלים נוספים עבור הוצאות המשפט, לרבות זימון עדים.


מסיבת האירוסין כבר הייתה מאחוריהם, והשניים החלו בהכנות לקראת החתונה. הם הזמינו אולם, הדפיסו הזמנות, ביצעו בדיקה גנטית, רכשו חדר שינה ומכשירי חשמל לבית, והכלה המיועדת הגיעה למפגש אצל מדריכת כלות. רוב ההוצאות לקראת החתונה שולמו על ידי החתן המיועד.


האם מדובר בניצול לרעה של בחורה תמימה וצעירה על ידי גבר מנוסה, או שההיפך הוא הנכון?


בינתיים הם המשיכו לשוחח בפייסבוק, והתובע צירף לכתב התביעה את הצהרות האהבה שלהם אחד כלפי השני. ואולם, זמן קצר לפני התאריך המיועד הודיעה לו כלתו שאינה מעוניינת להינשא לו. היא אף לא הגיעה למדריכת הכלות, וכעבור שלושה ימין הודיעה לו סופית ובצורה מוחלטת ומפורשת שאינה רוצה להמשיך עם החתונה.


אין ספק שהחלטתה של הצעירה אינה קלה אך לגיטימית, פתחה השופטת את דבריה, אך למרות זאת במקרה זה יפה הייתה שעה אחת קודם. היא ניסתה לתרץ את החלטתה באלימות פיזית מצד בעלה לעתיד, אך לא הציגה כל ראיה לכך, וההתכתבויות בין השניים שבהן כינתה את התובע חתן שלי וחתיך שלי שכנעו את השופטת אחרת.


טענה נוספת שהעלתה הייתה כי התובע ניצל לרעה את תמימותה וגילה צעיר, אך השופטת הבהירה חד משמעית כי אם אכן היה ניצול, היא הייתה זו שניצלה את החתן. לא מדובר בנערה רכה ותמה, קבעה השופטת, אלא בצעירה קלת דעת ובבחור מאוהב. ביקורת חריפה הוטחה על תצהירה השקרי של הנתבעת, שעמד בניגוד גמור לעדויות של מדריכת הכלות וההודעות בפייסבוק, ועל כן נקבע באופן שלא יכול להשתמע לשתי פנים כי היא הפרה את הבטחתה להתחתן מבלי שהתובע היה קשור להחלטה זו.


אמנם לא ניתן לאכוף על אדם להתחתן, אך הפרת הבטחת הנישואין משולה להפרת חוזה מחייב. לתובע נגרם נזק ממשי מאותה הפרה בעקבות ביטול אולם האירועים וחוזה השכירות עבור הדירה, והשופטת העמידה את סך הנזק הממוני על 53 אלף שקלים.


מאז ביטול החתונה כל אחד מהצדדים כבר המשיך בחייו, נישא והביא ילד, כך שטענת התובע על הפגיעה האפשרית בסיכוייו להתחתן לא התממשה. ללא ספק נגרמה לו עוגמת נפש רבה, אך עם זאת הזכירה השופטת כי צריך גם לדעת להותיר את הפגיעה בעבר ולהתקדם בחיים. על כן הסכום שפסקה עבור הנזק הלא ממוני שעמד על 7,000 שקלים לא בא לפצות על עוגמת הנפש, אלא מהווה אישור לעצם העובדה שנפגע.

 

יש לך שאלה?

פורום גישור משפחתי | גירושין בהסכמה - הכנה לגירושין
פורום בית משפט לענייני משפחה


הסך הכולל של הפיצויים בגין הפרת הבטחת הנישואין נקבע על 60 אלף שקלים, ונוסף על כך הנתבעת חויבה בהוצאות המשפטיות ובשכר טרחת עורך דינו של התובע בסכום של 15 אלף שקלים.


ת"א 28082-09-12
 


עודכן ב: 02/02/2016
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה- גירושין, צוואה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה- גירושין, צוואה
בני זוג גרושים אשר הציגו גרסאות סותרות בבית הדין הרבני, הסכימו לבצע בדיקת פוליגרף ולהתחייב לתוצאותיה בכל הנוגע לזכאותה של האישה לקבל את כתובתה. הבעל סירב למסור את תוצאות הבדיקה - וחויב בתשלום הכתובה
מאת: LawGuide | 14/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור השרון והסביבה053-7931319עוסקת בלשון הרע, הטרדה מינית ,דיני עבודה וחוזים יחס אישי לכל אורך הטיפול.
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
אייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאייל אשכנזי משרד עורכי דין ונוטריוןאזור המרכז053-9428996עוסק מזה 17 שנים בתחום המקרקעין, משפחה, הוצל"פ וליווי חברות