שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות שטר חוב בהוצאה לפועל: כך תיזהרו מטעויות

שטר חוב בהוצאה לפועל: כך תיזהרו מטעויות

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 22/02/2016 | צפיות: 18271
 

שטר חוב נפוץ בעיקר בהסכמי שכירות ומהווה התחייבות כספית בין שוכר למשכיר. ניתן לממש את השטר בהוצאה לפועל, אם השוכר לא שילם דמי שכירות או גרם נזקים לנכס


קראו עוד בתחום

שטר חוב בהוצאה לפועל הוא מסמך כספי המהווה התחייבות בכתב בין שני צדדים: החייב שהוא עושה השטר, והנושה שהוא האוחז בשטר, ולהם יכולים להתווסף צדדים נוספים כמו ערבים. במסגרת ההתחייבות עושה השטר מתחייב לשלם סכום כסף לאוחז בו. הסכום צריך להיות משולם ללא תנאים לפי הקבוע בשטר ומועד הפירעון של יכול להיות במועד המסירה, או בכל תאריך אחר מוסכם מראש.

 

אחד היתרונות המרכזיים של עריכת שטר חוב, הוא שהשטר מאפשר אכיפה יעילה ומהירה של סכום החוב מול לשכת ההוצאה לפועל, זאת במקרה שהחייב לא עומד בתשלום החוב או התדרדר למצב של חדלות פירעון. נגד עושה השטר ניתן לנקוט בהליכי הוצאה לפועל לאלתר ופירעון שטר חוב מתבצע בקלות וביעילות. הליך זה חוסך לאוחז בשטר זמן יקר, והוא אינו צריך להגיש תביעה כספית בבית משפט ולהתנהל מול הערכאות משפטיות ועיכובים שונים.

 

שטר חוב בחוזה שכירות

 

שטר חוב הוא אחד מהבטוחות המקובלות במסגרת חוזה שכירות, לשם הבטחות התחייבויות השוכר כלפי בעל הנכס. במסגרת שטר חוב השוכר מתחייב כלפי המשכיר לשלם את הסכום הקבוע בשטר מיד עם הדרישה הראשונה. שטר חוב מכונה גם שטר ביטחון והוא מגן על המשכיר מפני נזקים לנכס, אי תשלום חשבונות, אי עמידה בדמי שכירות ועוד. במקרה שהשוכר אינו עומד בתנאי ההסכם, המשכיר המחזיק בשטר חוב יכול לפעול מיד בהליכי הוצאה לפועל נגד שוכר.

 

שטר חוב מאפשר לבעל הנכס לפנות להוצאה לפועל ללא צורך בהגשת תביעה כספית. אם השוכר אינו מגיב לפתיחת התיק תוך 20 ימים, ניתן לנקוט נגדו בהליכי גבייה שונים במסגרת הליכי הוצאה לפועל .בנוסף השטר מאפשר לאוחז בו להרחיב גם את מעגל הגופים והאנשים שמהם הוא יכול להיפרע. אם השטר נרשם בכפוף לערבים יכול האוחז לפעול גם נגדם, ומאחר שמדובר בחוב שיש לו ערבים כצד שלישי, יכולת הפירעון העתידית גבוהה משמעותית.


מימוש שטר חוב מותנה ביכולת הכספית של השוכר והערבים

 

חסרונו של שטר חוב בחוזה שכירות, לעומת ערבות בנקאית ופיקדון כספי הוא שמימוש השטר מותנה ביכולתם הכספית של השוכר והערבים, ואפשרות גביית החוב תלויה בכספים ובנכסים שיש להם וניתנים למימוש. אולם כאשר השוכר והערבים הם בעלי נכסים ומשכורות קבועות, שטר חוב נחשב לבטוחה ראויה. כמו כן, ניתן לקבוע סכום גבוה יותר משאפשר לקבוע בערבות בנקאית או פיקדון, ובסופו של דבר יכול המשכיר לגבות את מלוא החוב בגין הנזק שנגרם לו.

 

ניתן לגבות את החוב רק על בסיס השטר המקורי

 

בעת חתימה על שטר חוב חשוב לבצע בדיקות מקדימות אשר עשויות להשפיע על יכולת הפירעון בעתיד במידת הצורך. ניתן לכלול בשטר אפשרות לפנות באופן ישיר לבנק כדי לבצע גבייה ישירה מחשבון הבנק של עושה השטר. כמו כן, יש להקפיד על חתימת שני ערבים אשר עורבים לפירעון הסכום. שטר חוב יכול לכלול סעיף אשר במסגרתו אין חובה להציג את השטר לפני החייב טרם הפירעון, ובנוסף קיימת אפשרות להעביר את השטר לגוף שלישי אשר יסייע בגבייתו.

 

יש לך שאלה?

פורום גביית חובות | שיקים חוזרים

 

מימוש שטר חוב מוגבל לגובה החוב הממשי ולא לסכום הנרשם בשטר ויכול להיעשות במסגרת הליכי הוצאה לפועל רק על בסיס השטר המקורי. על כן לא ניתן לפנות לערכאות המשפטיות על סמך אחיזה בצילום או העתק בלבד והנושה נדרש להוכיח את האותנטיות של המסמך.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
יחיאלי, יומטוביאן ושות`יחיאלי, יומטוביאן ושות`אזור המרכז053-9386719המשרד עוסק במקרקעין, הוצאה לפועל, פשיטות רגל וזכויות רפואיות.
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב