שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים דיני עבודה מהו גישור בדיני עבודה ומהם יתרונותיו?

מהו גישור בדיני עבודה ומהם יתרונותיו?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 29/03/2016 | צפיות: 2475
 

איך מתנהל הליך גישור ביחסי עבודה, והאם ההליך עדיף מתביעה משפטית בבית הדין לעבודה?


קראו עוד בתחום

באופן טבעי, אנו מבלים את מרבית שעות היום במקום העבודה, ומלבד העבודה עצמה אנו יוצרים קשרים עם העובדים האחרים ומנהלים יחסי עבודה עם המעסיק. מטבע הדברים, במקום שבו אנו מבלים כל כך הרבה שעות נוצרים גם חיכוכים וסכסוכים, ולעתים המחלוקות נובעות מתנאי ההעסקה או מהיחסים בין העובד והמעסיק.


בין עובד ומעסיק קיים ניגוד אינטרסים נצחי, המהווה כר פורה לסכסוכים ומחלוקות. אך לא כל סכסוך עבודה חייב להגיע להכרעתו של בית הדין לעבודה. גישור בין הצדדים המסוכסכים יכול לעזור לפתור את המצב, תוך שמירה על האינטרסים של הצדדים. כמו כן, מאחר שבהליך הגישור מדברים על תחושות ורגשות ולא רק על הגדרות משפטיות כאלו ואחרות, במקרים מסוימים בסופו של הגישור מצליחים הצדדים להמשיך ולנהל יחסי עבודה תקינים זה עם זה.


במקרים רבים כאשר נוצרים סכסוכי עבודה, נדרשת הכרעה נסיבתית לגבי העובדות, למשל האם התקיימו יחסי עובד מעביד, האם חלה הרעת תנאים או האם העובד התפטר או פוטר. בעניינים אלו הליך הגישור מאפשר לשני הצדדים להעלות את תחושותיהם ולהציע הגדרה אחרת למצב שנוצר שאינה חד משמעית לכאן או לכאן.


אמנם רוב סכסוכי העבודה נפתרים בדרך זו או אחרת תוך זמן קצר, אך לעתים המצב עלול להסלים ולסכן את המשך פעילותו התקינה של העסק עד לסכנה להמשך קיומו. הליך הגישור יכול לסייע להימנע ממצבים כאלה.


כיצד מתבצע גישור הנוגע לדיני עבודה?


בתחילת ההליך תתקיים ישיבה משותפת בין הצדדים המסוכסכים שאותה ינהל המגשר. תפקידו של המגשר במהלך הפגישה הראשונה וביתר הפגישות שיגיעו אחריה הוא לנצח על הדיון ולכוון אותו לכיוון הסכמה משותפת של הצדדים עדי שהסוגיה תיפתר באופן מלא ויעיל. המגשר יקבע לפי הערכתו המקצועית את מספר הפגישות, וכמו כן הוא יוכל להזמין למפגשים גורמים נוספים, כמובן אם הצדדים יסכימו לכך.


הליך הגישור מותאם לנסיבות הסכסוך ולמהותו, ומסיבה זו ייתכנו מקרים שבהם פגישה אחת תספיק כדי להגיע לפתרון ולהסכמה משותפת, ובמקרים אחרים יידרשו מספר פגישות ואף מפגשים של כל צד בנפרד עם המגשר. מכל מקום המגשר אינו יכול לחייב מי מהצדדים בפעולה מסוימת אלא רק להציע פתרונות, וזאת בניגוד להליך בוררות שבו הבורר יכול לכפות על הצדדים תכתיבים.


אחרי שהגישור מגיע אל סופו והצדדים הצליחו להגיע להסכמות משותפות, ניתן להביא את ההסכם לאישורו של בית הדין, והדבר נחוץ בייחוד במקרים שהוגשה כבר פנייה לערכאה המשפטית על ידי מי מהצדדים. בית הדין יאשר את הסכם הגישור, ומרגע זה להסכם יהיה תוקף משפטי מחייב כמו פסק דין, על כל ההשלכות הנובעות מכך.


יתרונות הגישור בתחום יחסי העבודה


כל עובד שחש כי נפגעו זכויותיו יכול וצריך לפנות לבית הדין לעבודה. דיני העבודה בישראל הם מהמפורטים ומהחשובים שבחוקי המדינה, משום שמטרתם להגן על העובדים ולשמור על זכויותיהם. למרות זאת, תביעה בבית הדין פוגעת ברוב המקרים בפעילותו השוטפת של העסק ומקשה על ההתנהלות היומיומית בסביבת העבודה.

 

יש לך שאלה?

פורום יחסי עובד מעביד ( מעסיק ) - התעללות, התעמרות והשפלת עובדים בעבודה


מסיבה זו, כל עוד הצדדים מעוניינים שניהם לשמור על הישרדותו של מקום העבודה, יש חשיבות רבה לנסות הליך גישור לפני פנייה לערכאה המשפטית לצורך יישוב המחלוקת. הליך הגישור קצר ופשוט יותר מהליך מקביל המתנהל בבית הדין, וניתן לשמור באמצעותו על יחסי עבודה תקינים, במהלכו ואף לאחר סיומו.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
פסיכולוגית שהועסקה על ידי פנימייה הודיעה על הריונה - וזמן קצר לאחר מכן קיבלה הודעה על ביטול הדרכות והפסקת עבודתה במשך חודשי הקיץ. בית הדין לעבודה קבע כי למעשה פוטרה בניגוד לחוק עבודת נשים, וחייב את הפנימייה לפצות אותה
מאת: LawGuide | 13/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.