שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים דיני עבודה מהן זכויות עובדים זרים וחובת המעסיק?

מהן זכויות עובדים זרים וחובת המעסיק?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 26/04/2016 | צפיות: 1544
 

עובדים תמיד נתפסים כצד החלש ביחסי העבודה וכאשר מדובר בעובדים זרים – פער הכוחות גדל אף יותר, בשל אי ידיעת השפה ותלות חזקה יותר במעביד. לפיכך, הבטחת זכויותיהם של עובדים זרים היא בעלת חשיבות רבה


קראו עוד בתחום

בשנים האחרונות מגיעים עובדים זרים רבים לישראל, כדי לעסוק בעבודות שונות אשר הציבור הישראלי אינו מעוניין לעסוק בהן, כגון חקלאות, בניין וסיעוד. עובדים זרים מהווים את ציבור העובדים החלש ביותר ועל כן גם המועד ביותר לניצול על ידי מעבידים.

 

עובדים זרים זכאים לכל זכויות העובדים החלות לגבי עובדים ישראליים: הזכות לשכר מינימום, דמי חופשה, דמי מחלה, ימי מנוחה, שעות נוספות, דמי נסיעות, דמי הבראה, פנסיה וכיוצא באלה. בנוסף, קיימות זכויות ייחודיות לעובדים זרים, אשר מטרתן לשפר את מצבם של העובדים הזרים אל מול מעבידם לצורך מניעת ניצולם על ידי המעביד. 

 

זכויות ייחודיות לעובדים זרים

 

חוזה בכתב: מעביד המעסיק עובד זר חייב להתקשר עמו בחוזה בכתב, בשפה שהעובד מבין. על החוזה להכיל את תנאי העסקת העובד פרטי המעביד, פרטי העובד וכן פרטים נוספים המפורטים בחוק עובדים זרים.

 

זכות לביטוח רפואי: חלה חובה על המעביד להסדיר לעובד הזר שאותו הוא מעסיק ביטוח רפואי עבור כל תקופת העסקתו. על המעביד למסור לעובד את סיכום תנאי פוליסת ביטוח הביאות שרכש עבורו בשפה שאותה העובד מבין. סל הטיפולים אשר חובה שיכללו באותו ביטוח רפואי נקבע בצו עובדים זרים (איסור העסקה שלא כדין והבטחת תנאים הוגנים) (סל שירותי בריאות לעובד), התשס"א -2001. סל זה כולל בין היתר תרופות בסל הבריאות, אשפוזים ועוד. למעביד מותר לנכות הוצאות הביטוח הרפואי משכרו של העובד, עד תקרה מסוימת: גובה הניכוי המותר לא יעלה על 1/3 מהסכום ששילם המעסיק עבור הביטוח בפועל.

 

זכות לאספקת מגורים: מעביד עובד זר חייב לספק לו מגורים נאותים למשך כל תקופת העסקתו ועד שבעה ימים נוספים לאחר תום תקופת ההעסקה.

 

על המגורים אותם מספק המעביד לעובד הזר לעמוד בתנאים מסוימים:


• עליהם להיות נפרדים ממקום העבודה באופן ברור ומוחלט. כך למשל, המעסיק עובדים זרים בבניין אינו יכול להורות לעובדיו לישון בתוך הבניין שאותו הם בונים.


• הגישה אל המגורים צריכה להיות בטוחה.


• על המגורים לכלול מערכות הסקה ואוורור.


• כל עובד זכאי לשטח של 4 מ"ר לפחות וכן אין להלין יותר מ 6 עובדים בחדר.


• נדרש מטבח עם כיור עבור כל 8 עובדים, עם כלי אוכל, מקרר.


• נדרשים שירותים ומקלחות במרחק סביר עם גישה נוחה ומהירה כאשר לכל 8 עובדים מדרשת אסלה אחת, כיור רחצה אחד ומקלחת אחת.


• כל עובד זכאי לקבל כלי מיטה, ארון בגדים או תא נפרד עם מנגנון נעילה.


• אם במבנה ישנם יותר מ-6 עובדים יש לספק להם מכונת כביסה.


• על המגורים להכיל תאורה חשמלית נאותה וכן אמצעים לכיבוי שריפות.


המעביד רשאי לנכות משכר העובד את הוצאות המגורים וההוצאות הנלוות למגורים עד גבול מסוים. עבור המגורים, תקרת הסכום המותר לניכוי משתנה לפי המיקום הגיאוגרפי של המגורים, כאשר בתל אביב, כצפוי, התקרה היא הגבוהה ביותר. בגין הוצאות נלוות למגורים כמו ארנונה, גז, חשמל, מים וכדומה, ניתן לנכות משכרו של העובד באופן יחסי לצריכתו.


איסור על עיכוב דרכון: עיכוב דרכון של עובד זר בישראל בניגוד לרצונו הוא אסור ואף מהווה עבירה פלילית. זכותו של עובד זר לשאת את דרכונו ולא להעבירו לרשות מעבידו.


יש לך שאלה?

פורום ייעוץ למעסיקים בעבודה

 

זכויות העובדים אינן נתונות רק לעובדים זרים "חוקיים" אלא נתונות לכל עובד, ללא קשר למעמדו החוקי בישראל. הפרת זכויות עבודה של עובדים זרים עשויה לגרור עמה סנקציות לא קלות הכוללות קנס גבוה ואף מאסר.

 

חשיבות ההגנה על זכויות עובדים זרים באה לידי ביטוי בחוק, המספק לעובדים זרים שכבת הגנה נוספת מפני ניצולם על ידי מעבידיהם. עם זאת, בישראל עדיין רבים הם העובדים הזרים הנתונים לניצול. בהינתן סנקציות קשות בחוק בגין הפרת זכויות עובדים זרים, נדרשת אכיפה אפקטיבית יותר אשר תעצור ותמנע את ניצולם של העובדים הזרים בישראל.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
רות רפאלי, משרד עו"דרות רפאלי, משרד עו"דאזור השרון והסביבה053-8007615משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
קן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דקן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6112809משרדנו מעניק ייעוץ וטיפול במשפט מסחרי, דיני עבודה ודיני נזיקין.
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.