שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפחה וירושה גישור מהו"ת: הליך קדם גישור ליישוב סכסוכים מחוץ לבית המשפט

גישור מהו"ת: הליך קדם גישור ליישוב סכסוכים מחוץ לבית המשפט

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 05/07/2016 | צפיות: 5457
 

הליך מהו"ת, או בשמו המלא "מידע, היכרות ותיאום", הוא הליך שיזם משרד המשפטים במטרה להוריד את העומס מבתי המשפט ולהגדיל את השימוש בגישור לצורך יישוב מחלוקות. מה כוללת פגישת מהו"ת ובאילו מקרים יחויבו הצדדים להתייצב להליך קדם גישור?


קראו עוד בתחום

בתי המשפט בישראל עמוסים לעייפה בתיקים. כפי שיודע כל אדם שמעורב בהליכים משפטיים כאלו ואחרים, העומס הרב גורם לתיקים המובאים לדיון בבתי המשפט, אפילו הפשוטים שבהם, להסתיים רק כעבור חודשים ארוכים ולעתים אף לאחר שנים.


בניסיון לייעל את השיטה, לזרז את סיום הטיפול בתיקים ולהפחית בעומס על בתי המשפט, יזם משרד המשפטים תוכנית ניסיונית המכונה מהו"ת, שבמסגרתה מופנים הצדדים לסכסוך להליך קדם גישור חובה במטרה לברר אם אפשר להימנע מניהול ההליך בכותלי בית המשפט, ובמקום זאת להמשיך בהליך גישור עד ליישוב הסכסוך.


תקנות סדר הדין האזרחי מעגנות את התוכנית להפניה לגישור דרך בית המשפט, ולפיה בתיקים אזרחיים המנוהלים בבית משפט השלום בארץ, יידרשו בעלי הדין להגיע למפגש עם מגשר. פגישת מהו"ת תתקיים לפני ישיבת קדם משפט, וללא התייצבות בפגישת המהו"ת לא יתנהל קדם משפט.


מה כולל הליך מהו"ת?


תחילה חשוב להדגיש כי הליך מהו"ת אינו הליך גישור אלא הליך קדם גישור, אשר בו שני הצדדים המצויים במחלוקת נפגשים בניסיון להגיע להסכמות לצורך פתרון המחלוקת לפני שזו תהפוך לקרב משפטי.


מדובר בישיבה שבה מתייצבים שני הצדדים בנוכחות גורם שלישי, כדי לבחון האם בכלל יש סיכוי להיכנס להליך גישור מוצלח לפני שממשיכים לנהל את התיק בכותלי בית המשפט.


משנת 2008, בעקבות החלטת משרד המשפטים, הצדדים מחויבים להתייצב בישיבת מהו"ת, ואם לא יתייצבו ייאלצו לשלם הוצאות משפטיות. ההליך מנוהל באמצעות רשימה סגורה של מגשרים שהוסמכו לכך על ידי בית המשפט, לאחר שנבחרו לשמש מגשרים במכרז.


מהי פגישת מהו"ת?


פגישת מהו"ת מורכבת משלושה שלבים, ונמשכת בערך 90 דקות. תחילה, בשלב ה"מידע", מציידים את הצדדים במידע ובהסברים על ניהול הליך גישור, השלבים שבהליך גישור והדרכים שבהן ניתן להגיע להסכמות במסגרת גישור.


בשלב השני, שלב ה"היכרות", נערכת היכרות רשמית בין המגשר שנבחר ממאגר המגשרים ובין הצדדים, אשר יתחילו להתמקד בנושאים העיקריים שסביבם חל הסכסוך. בשלב האחרון יחליטו הצדדים האם יש פוטנציאל להגיע להסכמות במסגרת גישור, וימשיכו לתכנן את ניהול הפגישות עד חתימה על הסכם.


בעלי הדין נדרשים להתייצב בעצמם לישיבת המהו"ת, אולם הם יכולים להגיע בליווי מייצגם. היעדרות מפגישת מהו"ת תגרור חיוב בהוצאות הצד שהגיע לפגישה ובהוצאות המגשר עצמו, וכן בית המשפט יכול לחייב את בעל הדין שלא התייצב לפגישה בהוצאות ההליך. כמו כן ייקבע מועד חדש לפגישת מהו"ת נוספת.


באילו מקרים יחויבו בעלי הדין להגיע להליך מהו"ת?


באופן עקרוני, תיקים שיופנו להליך מהות על ידי בתי המשפט הם תיקים אזרחיים שהוגשו לבתי משפט השלום ברחבי הארץ, אשר הסכום המגולם בהם גבוה מ-50 אלף שקלים. עם זאת, תיקים הקשורים לסדר דין מקוצר או הדנים בתאונות דרכים לא יופנו להליך מהו"ת.

 

יש לך שאלה?

פורום גישור משפחתי | גירושין בהסכמה - הכנה לגירושין


פגישת מהו"ת ראשונית מתבצעת ללא עלות, אולם אם יחליטו הצדדים באמצעות המגשר להמשיך בהליך זה ולנסות לפתור את הסכסוך במסגרת גישור, הליך הגישור עצמו כרוך בעלות של כמה מאות שקלים, סכום זול יותר מניהול הליכים בבתי המשפט. המגשר שליווה את הצדדים בהליך המהו"ת ימשיך ללוותם גם בהליך הגישור עצמו.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
בני זוג גרושים אשר הציגו גרסאות סותרות בבית הדין הרבני, הסכימו לבצע בדיקת פוליגרף ולהתחייב לתוצאותיה בכל הנוגע לזכאותה של האישה לקבל את כתובתה. הבעל סירב למסור את תוצאות הבדיקה - וחויב בתשלום הכתובה
מאת: LawGuide | 14/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.