שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים מסחרי, חברות ועסקים תקנון חברה: אילו סעיפים חובה לכלול בתקנון חברה?

תקנון חברה: אילו סעיפים חובה לכלול בתקנון חברה?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 05/07/2016 | צפיות: 1450
 

תקנון חברה נועד להסדיר את מערכת היחסים העסקית והמשפטית בין השותפים השונים לפעילות החברה, ולקבוע את מסגרת הכללים של הפעילות העסקית


קראו עוד בתחום

תקנון חברה הוא חוזה שנחתם בין החברה לבעלי מניותיה, ובינם לבין עצמם, ובין נושאי המשרה והשותפים לפעילות החברה. מטרת התקנון היא להסדיר את מטרות הפעילות העסקית, דרכי ניהול החברה, ענייניה הפיננסים, מדיניות חלוקת רווחים ועוד.

 

על פי חוק החברות, תקנון החברה מהווה מסמך התאגדות שנדרש לכל חברה, ללא יוצא מן הכלל, אשר מחייב את הצדדים החתומים לפעול על פי סעיפיו. התקנון מחייב גם את בעלי המניות ונושאי המשרה שיצטרפו בעתיד לחברה.

 

התקנון מקבל תוקף משפטי מחייב במועד התאגדותה של החברה אצל רשם החברות, ומלבד התקנון בעלי מניות חותמים לרוב על הסכמים נוספים ביניהם כמו הסכם מייסדים. ההחלטות שהתקבלו בתקנון בעת הקמת החברה ברות השפעה על כל בעלי המניות, גם אם הן שנויות במחלוקת, והחלטה על שינוי בהוראות התקנון יכולה להתקבל אך ורק באסיפה הכללית.

 

טרם הפנייה לרשם החברות חשוב לנסח את התקנון כנדרש, ולהתייחס לתהליכי קבלת ההחלטות, אפשרויות הדילול, זכויות וחובות, באופן שישמור על האינטרסים של המייסדים גם בשלבים מתקדמים יותר של ניהול הפעילות העסקית או מכירת החברה.

 

פרמטרים שחובה לכלול בתקנון:

 

כתיבת התקנון מתבצעת בדרך כלל בסמוך למועד הקמת החברה, וקיימים ארבעה פרטים שחובה לכלול על פי החוק: שם החברה בהתאם למגבלות החוק, מטרות החברה, הון המניות הרשום ואופן הגבלת האחריות.

 

התקנון יכול לקבוע שהחברה תפעל למטרות מסוימות, כמו למשל בתחום המקרקעין, או לפעול בגמישות מרבית וללא הגבלה תקנונית, ולעסוק בכל עיסוק חוקי. הון מניות רשום מציין אם המניות הן בעלות ערך נקוב או ללא ערך נקוב, כאשר חברה לעולם אינה רשאית להקצות יותר מניות ממספרן.

 

בפרטים בדבר הגבלת אחריות יש להתייחס לשאלת סיווג האחריות של בעלי המניות, ולקבוע האם האחריות מוגבלת או שאינה מוגבלת, כלומר האם החברה היא בע"מ או לא. ברוב המקרים התקנון קובע כי אחריות בעלי המניות היא חברה בע"מ.

 

בנוסף ניתן לכלול בתקנון כל נושא שיראו בעלי המניות לנכון, הנוגע להם או לחברה, כמו אופן דרכי ניהול חברה, מספר הדירקטורים, מדיניות חלוקת רווחים ועוד.

 

לאחר שהתקבלה החלטה על הקמת החברה, יש להגיש לרשם החברות עותק של תקנון חתום בידי בעלי המניות שבו תצוין כמות המניות המוקצות לכל אחד מהם, והתקנון על כל סעיפיו יאומת על די עורך דין.


יש לך שאלה?

פורום דיני חוזים / הסכמים

 

כדי לנסח תקנון חברה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי, כדי לשמור על מלוא הזכויות והאינטרסים של בעלי המניות, אולם גם ניתן למצוא דוגמאות לתקנונים באינטרנט. חשוב להתייחס בניסוח מלבד לארבעת הפרטים ההכרחיים, לתנאים לחלוקת דיבידנד, לאופן ההצבעה באסיפה הכללית, למספר הדירקטורים, ולחלוקת סמכויות בין הדירקטוריון לאסיפה הכללית.

 

רצוי לקבוע בתקנון החברה מנגנונים לקבלת החלטות, תנאים לפירוק החברה ותנאים להעברת מניות. אם החברה לא כללה הוראות מסוג זה בתקנון, יחולו עליה הוראות ברירת המחדל של חוק החברות ודיני החברות בכלל. חשוב לבדוק היטב את התקנון לפני הגשתו לרשם החברות, מאחר שכל טעות ברישום תאלץ להמציא תקנון חדש.
 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מסחרי, חברות ועסקים
חדשות ופסקי דין בנושא מסחרי, חברות ועסקים
אגודת הסטודנטים שלחה לסטודנט מאות הודעות בתקופת לימודיו מבלי שנתן לכך הסכמתו, ואף המשיכה לשלוח לו הודעות גם לאחר שביקש כי תסיר אותו מרשימת התפוצה. בית המשפט חייב אותה בפיצויים בסכום של עשרת אלפים שקלים
מאת: LawGuide | 20/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


איל עופר, משרד עורכי דיןאיל עופר, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9370269משרד בוטיק העוסק במשפט המסחרי, איכות הסביבה והתנהלות מול הרשויות
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
קן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דקן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6112809משרדנו מעניק ייעוץ וטיפול במשפט מסחרי, דיני עבודה ודיני נזיקין.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
אגמי כהן סבג ושות` - משרד עו"דאגמי כהן סבג ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-7933110בראשות ראש יאח"ה לשעבר עוסק בפלילי, צווארון לבן, משפט מסחרי ומיסים
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר