שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים הוצאה לפועל וחובות הגבלות בהוצאה לפועל על חייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו

הגבלות בהוצאה לפועל על חייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 15/09/2016 | צפיות: 2103
 

חייב שנפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל ולא שילם את החוב, ואף לא נקט בכל פעולה אחרת, כמו התייצבות לחקירת יכולת, נחשב לחייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו וניתן להטיל עליו סנקציות שונות


קראו עוד בתחום

חייב לפי חוק ההוצאה לפועל הוא מי שנדרש לשלם סכום כסף או לבצע דבר מה עבור אדם אחר על פי מסמך או חוזה, ומי שניתן נגדו פסק דין חלוט. הליכי הוצאה לפועל מתחילים כאשר החייב מקבל לביתו מכתב דרישה או מכתב אזהרה.

 

חייב שלא שילם את החוב או לא מילא את הוראות פסק הדין שבגינו נפתח התיק תוך פרק הזמן המצוין באזהרה, ולא הוכיח את מידת יכולתו לפרוע את החוב בחקירת יכולת מול רשם הוצאה לפועל, ולא נתן לרשם הסבר סביר להתנהלותו, נחשב לחייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו.

 

חייב נחשב למשתמט גם אם לא הציג בפני הרשם מידע רלוונטי ומסמכים הדרושים לשם בחינת יכולתו הכלכלית לפרוע את החוב, ואם לא התייצב לחקירת יכולת למרות שאינו יכול לעמוד בצו התשלומים שנקבע לו, או לא התייצב לבירור אצל הרשם לאחר קבלת זימון.


אילו סנקציות ניתן להטיל על החייב?

 

בעקבות התנהלות זו רשאי רשם ההוצאה לפועל, להטיל על חייב הגבלות וסנקציות שונות, כמו: צו עיכוב יציאה מן הארץ, הגבלה מלהחזיק או מלחדש רישיון נהיגה, הגבלה על שימוש בכרטיסי אשראי, הגבלה מלקבל דרכון או תעודת מעבר, והגבלה מלייסד תאגיד או מלהיות בעל עניין בתאגיד.

 

כמו כן, ניתן להטיל על החייב הגבלה כלקוח מוגבל בבנק, כך שהוא לא יוכל למשוך שיקים מחשבונותיו ולא יוכל לפתוח חשבון בנק חדש. במקרה של השתמטות מתשלום חוב מזונות, ניתן להוציא נגד החייב צו מאסר.

 

רשם ההוצאה לפועל רשאי לזמן את החייב לבירור בלשכה עקב אי תשלום חוב, כדי לבדוק מדוע הוא אינו עומד בתשלום חובותיו, ולדרוש מגופים חיצוניים כמו בנקים ומשרדי ממשלה מידע על מצבו הפיננסי וחובותיו.

 

כיצד ניתן לבטל את ההגבלות?

 

במעמד הבירור החייב יכול לנסות לשכנע את הרשם כי הוא אינו משתמט מתשלום חובותיו, ולשתף עמו פעולה בדרך של הצעת דרכים לביצוע פסק הדין, מתן הצהרה על יכולתו, וחתימה על כתב ויתור סודיות.

 

חייב שהוטלו עליו הגבלות וברצונו לבטלן נדרש לפעול מידית, כאשר האפשרות הטובה ביותר להסרת ההגבלות היא לשלם את מלוא החוב בתוך 30 ימים וכך ההגבלה לא תיכנס לתוקף. חייב המעוניין להגיע להסדר עם הנושים ולשלם את החוב בתשלומים חודשיים, יכול להגיש בקשה לחקירת יכולת כדי להוכיח כי הוא אינו מסוגל לשלם את החוב באופן מידי.


יש לך שאלה?

פורום עיקולים, הגבלת רישיון נהיגה ועיכוב יציאה מן הארץ

 

לאחר החקירה החייב רשאי להגיש בקשה לרשם לביטול ההגבלה. את הבקשה יש להגיש על גבי טופס עיכוב, ביטול, חידוש הליכים (טופס 214) ולציין מהי ההגבלה שאותה הוא מעוניין לבטל בצירוף פירוט הנימוקים לבקשה. ההגבלה תבוטל אם החוב או לפחות חלק ממנו שולם, או אם הרשם השתכנע כי החייב עומד בצו תשלומים שנקבע לו, או מקיים כל הסכם אחר שנחתם בינו לבין הנושים עבור פירעון החוב.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג