שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים משפט פלילי הפצת תמונות עירום: עבירה פלילית שדינה מאסר בפועל

הפצת תמונות עירום: עבירה פלילית שדינה מאסר בפועל

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 19/09/2016 | צפיות: 7873
 

על פי חוק, הפצת סרטונים מיניים או תמונות אינטימיות ברשת ללא אישור מהווה פגיעה בפרטיות והטרדה מינית. כל אדם המפיץ תמונות חושפניות בוואטסאפ או בסקייפ ללא רשות, מסתכן במאסר לפרק זמן ממושך שיכול להגיע עד חמש שנים


קראו עוד בתחום

פרשת שרון פרי, שדרנית ערוץ 1 שתמונות אינטימיות בכיכובה הופצו באינטרנט לאחר שהסמארטפון שבו היו שמורות נגנב, לא יורדת מהכותרות בימים האחרונים. שוב אישיות מפורסמת נפלה קורבן לפגיעה חמורה בפרטיות ולהטרדה מינית ציבורית, רק מספר חודשים אחרי שתמונותיה של ענת הראל הודלפו והופצו באופן המוני ברשת, ובעיקר בוואטסאפ וברשתות החברתיות השונות.


לא רק אנשים מפורסמים חשופים לפגיעה על ידי חשיפת והפצת תמונות פרטיות שנלקחו מהם ללא אישורם, אלא גם אנשים פרטיים ואף נערות ונערים שעלולים לגלות יום אחד כי הפכו לכוכבי רשת בעל כורחם. חשוב לדעת שכל הפצה או פרסום של תמונות פרטיות ואינטימיות או של סרטונים עם אופי מיני, ללא הסכמתם של האנשים המופיעים בהם, מהווה עבירת הטרדה מינית לכל דבר ועניין, העלולה להוביל לענישה הן בפן הפלילי והן בפן האזרחי.


חמש שנות מאסר בגין הפצת תמונות ללא אישור


מלבד העובדה שפרסום תמונות מיניות אסור על פי חוק הגנת הפרטיות ומהווה פגיעה חמורה בפרטיותו של האדם המצולם, כחלק מהמאבק בתופעה המתפשטת אשר הולכת ומתגברת עקב אפשרויות הפרסום המהירות ברשתות החברתיות, בסקייפ, בוואטסאפ וכדומה, בשנת 2014 הורחב החוק למניעת הטרדות מיניות.


בעוד חוק הגנת הפרטיות קובע כי אין להפיץ כל תמונה שעלולה להשפיל או לבזות את האדם המצולם, החוק למניעת הטרדה מינית קובע כי כל פרסום של תמונות עם אופי מיני או סרטונים אינטימיים ללא אישור או ידיעת המצולמים, מהווה הטרדה מינית שהענישה בגינה עלולה להגיע למאסר בפועל לתקופה של עד חמש שנים.


עם זאת החוק קובע גם הגנות שיכולות לשמש להגנת מי שנאשם בהטרדה מינית בעקבות הפצת תכנים מיניים באינטרנט, למשל פרסום התמונה בתום לב או לצורך מטרה כשרה.


איסור נרחב לפרסום או הפצת תמונות בכל מדיה


מבחינת החוק, האיסור חל על פרסום התמונות, ללא קשר למדיה שבה הן מפורסמות. על כן חשוב לדעת כי אסור לפרסם תמונות פרטיות לא רק באופן דיגיטלי אלא בכל דרך אחרת, לרבות הדפסת התמונות ותלייתן במקום ציבורי או במקום העבודה.


גם במקרה זה, אי הכרת החוק אינה יכולה לפטור מענישה או להסיר את האחריות ממי שנאשם בהפרת החוק. גם פעולה שגרתית שכולנו מבצעים מדי יום מבלי לחשוב על כך יותר מדיי, כלומר שיתוף או פרסום של צילום שקיבלנו, עלולה להפר את הוראות החוק, לפגוע קשות בפרטיותו של האדם שצילומו פורסם ללא אישור ולהוות עבירה פלילית, על כל המשתמע מכך.


הטלת מגבלות על המשך הפצת התמונות ומחיקתן


אחרי שהעוול כבר נעשה והתמונות הופצו, בית המשפט מוסמך להוציא צו למחיקתן, וכן להוציא צו איסור פרסום במטרה למנוע את המשך ההפצה. אדם שתמונתו פורסמה ללא רשות יכול להגיש תלונה במשטרה ובמקביל להגיש תביעה אזרחית לפיצויים. הוא יכול לדרוש את הסרת התמונות מכלי התקשורת ולבקש מבית המשפט להוציא צו איסור פרסום, הן בהליך פלילי והן בהליך אזרחי.

 

יש לך שאלה?

פורום הטרדה מינית - פגיעה מינית


לסיכום חשוב להזכיר שלא מדובר רק במפורסמים כאלה או אחרים, ושחשיפת תמונות אינטימיות בגיל הנעורים, לדוגמה, עלולה לגרום להשלכות קשות. מכל מקום, גם אנשים מפורסמים זכאים לפרטיות, ואין כל הצדקה לפרסם תמונות מיניות של אף אדם ללא רשות, בין שהוא אלמוני או ידוען.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
בית המשפט החליט לזכות את האישה אף על פי שהודתה בגניבת כרטיס אשראי וברכישת מזון באמצעותו, לאחר שקבע כי מדובר במקרה של נסיבות אישיות מצערות ולא בעבירה שנבעה ממניעים פליליים
מאת: LawGuide | 26/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים
עורך דין מוריס סידיעורך דין מוריס סידיאזור המרכז053-9370255עוסק מזה שנים בתעבורה, פלילי והוצאה לפועל, מייצג בבתי המשפט בכל הארץ.
עו"ד רוני יאירעו"ד רוני יאיראזור המרכז053-9428370ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.
מוטי אדטו מוטי אדטו אזור המרכז 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים עם 20 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.