שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין פסקי דין דיני עבודה, זכויות עובדים פיצויים לעורכת דין שהועסקה כעצמאית אך הוכרה כשכירה

פיצויים לעורכת דין שהועסקה כעצמאית אך הוכרה כשכירה

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 26/09/2016 | צפיות: 2063
 

תביעתה של עורכת הדין אשר עבדה במשרד עורכי דין במשך שנים כפרילנסרית התקבלה בבית הדין לעבודה, אשר קבע כי בפועל התקיימו יחסי עובד-מעביד בינה לבין המשרד, ועל כן היא זכאית לפיצויי פיטורין ולזכויות סוציאליות נוספות בסכום כולל של 72 אלף שקלים


קראו עוד בתחום

לאחרונה התקבלה תביעתה של עורכת דין בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו, אשר הכיר במעמדה כשכירה אף על פי שהועסקה במשך שבע שנים במשרד עורכי דין כעובדת עצמאית. שופטת בית הדין השתכנעה כי בחינת מכלול נסיבות המקרה מביאה למסקנה כי אף שעבודתה של התובעת הוסדרה בין הצדדים כעבודת פרילנס המתבצעת תמורת הנפקת חשבוניות מס חודשיות, למעשה התקיימו יחסי עבודה של ממש בין הצדדים.


מאחר שהתובעת ביצעה את עבודתה באופן שוטף במשרד ועבדה תחת פיקוחו והנחיותיו של הנתבע, הבעלים של משרד עורכי הדין, נקבע כי היא זכאית לקבל את מלוא הזכויות הסוציאליות המגיעות לה כעובדת שכירה באופן רטרואקטיבי. כמו כן, מכיוון שנקבע כי הנתבע הוא זה שגרם לניתוק יחסי העבודה ולמעשה פיטר את התובעת מבלי לערוך לה הליך שימוע כחוק, היא זכאית אף לפיצויי פיטורין ולפיצויים נוספים.


הנתבע חויב לשלם לעובדת פיצויים בסכום כולל של 72 אלף שקלים, ונוסף על כך חויב לשלם את שכר הטרחה של עורך דינה בסכום של 12 אלף שקלים.


האם מעמד עובד כשכיר או עצמאי נקבע בהתאם להסכם בין הצדדים או לפי מכלול הנסיבות?


במסגרת התביעה טענה התובעת כי התקיימו בינה לבין הנתבע יחסי עובד-מעביד, וכי אופן ההסדר שנקבע בינה לבין המעסיק נועד אך ורק כדי שיוכל להתחמק מלשלם לה את זכויותיה על פי חוק.


מצדו השני של המתרס טען הנתבע כי מהרגע הראשון הובהר כי לא יתקיימו ביניהם יחסי עובד-מעסיק, אלא הוסכם כבר בשלב ראיון העבודה כי מתכונת העבודה תהיה של פרילנסרית. הוא אף הוסיף וטען כי העובדת עצמה בחרה בהסדר שנקבע ביניהם והעדיפה אותו, מאחר שהוא אפשר לה למצוא במקביל לעבודתה במשרד עבודות פרטיות, כך שההסדר ביניהם גילם יתרונות רבים עבורה.


כמו כן טען בעל משרד עורכי הדין כי השכר ששילם לתובעת גילם בתוכו גם תנאים וזכויות סוציאליים, ומסיבה זו היה גבוה יותר מהשכר שאותו הייתה מקבלת לו הייתה עובדת עבורו כשכירה.


ואולם, מבחינתה של השופטת, העובדה שהתובעת לא הייתה מוגבלת מבחינת שעות העבודה לא שינתה את העובדה שמבחינה מהותית, הנתבע דרש ממנה להגיע למשרדו ולבצע את עבודתה עבור לקוחות המשרד.


הלכה למעשה, התובעת לא העסיקה עובדים, לא היה ברשותה משרד והיא לא עבדה במקצועה כעורכת דין מעבר לעבודתה במשרדו של הנתבע, גם אם עבדה בתיקים פרטיים משלה. היא עבדה במשרד במשך שבע שנים רצופות, והיוותה חלק אינטגרלי ממנו. על כן, סיכמה השופטת, המסקנה המתבקשת היא ששררו יחסי עובד-מעביד בין התובעת לנתבע.


עוד קבעה השופטת כי סיום יחסי העבודה התרחש במועד שבו הנתבע כתב לעובדת מכתב שבו התלונן על עבודתה וקבע שאין עוד טעם להמשיך את ההתקשרות ביניהם. מכתב זה היה למעשה הודעת פיטורין, קבעה השופטת, אשר התבצעה שלא כדין מאחר שהנתבע לא זימן את העובדת לשימוע כפי שדורש החוק.


נוסף על כך, העובדה שהתובעת לא הגיבה למכתב אינה מעידה על כך שהתפטרה, מאחר שפירוש זה למעשה מרוקן מתוכן את משמעותו של הליך השימוע.

 

יש לך שאלה?

פורום זכויות עובדים | התאגדות עובדים


על כן נפסקו לטובת התובעת פיצויים בסכום כולל של 72 אלף שקלים, הכוללים פיצוי על פיטורין ללא שימוע שלא כדין, פיצויי פיטורין, תשלומים עבור דמי הבראה, הפרשות לקרן הפנסיה ועוד. נוסף על כך נפסק כי הנתבע יישא בהוצאות שכר טרחת עורך דינה של התובעת בסכום של 12 אלף שקלים.


סע"ש 21668-08-14


עו"ד שי שרון אידגה ייצג את התובעת בהליך.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה, זכויות עובדים
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
רות רפאלי, משרד עו"דרות רפאלי, משרד עו"דאזור השרון והסביבה053-8007615משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה על כל רבדיו, לרבות ייצוג בתביעות אזרחיות.
אליס שמאי עורכת דיןאליס שמאי עורכת דיןאזור המרכז053-7931319עוסקת בלשון הרע, הטרדה מינית ,דיני עבודה וחוזים יחס אישי לכל אורך הטיפול.
משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
קן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דקן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6112809משרדנו מעניק ייעוץ וטיפול במשפט מסחרי, דיני עבודה ודיני נזיקין.
משרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןמשרד עורכי דין אמיר סטרול & שי חלפוןאזור המרכז053-9386720עוסק בדיני עבודה בדגש על זכויות עובדים ובפשיטות רגל במחיקת חובות.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
דוד סער, משרד עו"דדוד סער, משרד עו"דאזור המרכז053-9428975עוסק בתביעות נזקי גוף, דיני עבודה, ביטוח, פנסיה
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
בוים & תומא עורכי דיןבוים & תומא עורכי דיןאזור המרכז053-8007674משרד ותיק ופעיל העסוק בדיני עבודה, נזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי.
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.