שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים דיני תעבורה ורכב מהי עבירת תנועה פלילית ומתי היא עלולה להוביל למאסר?

מהי עבירת תנועה פלילית ומתי היא עלולה להוביל למאסר?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 15/12/2016 | צפיות: 2143
 

עבירות תנועה קלות כחמורות נחשבות לעבירות פליליות לכל דבר ועניין. עם זאת, לא כל עבירת תעבורה גוררת באופן אוטומטי הליכים פליליים, אלא רק עבירות תעבורה המסווגות כחמורות או שגרמו לנזק חמור


קראו עוד בתחום

באילו מקרים ייפתח תיק פלילי עקב עבירת תנועה? האם הדין הפלילי חל על כל עבירות התעבורה? האם עבירת חניה עלולה לגרור כתב אישום, הרשעה ורישום פלילי? אמנם אזרחים רבים בישראל מחזיקים ברישיון נהיגה ונוהגים ברכב, אולם לא כולם יודעים מהן ההשלכות, הפליליות והאחרות, שעלולות להיגרם בעקבות ביצוע עבירת תנועה.


הגדרתה של עבירת תנועה כוללת כל עבירה על החוק המבוצעת על ידי אדם אשר נוהג בכלי תחבורה כלשהו, לרבות טוסטוס, מונית, אוטובוס, משאית, רכב פרטי ואפילו כלי רכב ממונעים כגון אופניים חשמליים, במקרים מסוימים. כל עבירת תנועה מסווגת כעבירה פלילית, ולכן דיני המשפט הפלילי תקפים גם בעבירות אלה.


עם זאת, עבירות תעבורה הן מהעבירות הנפוצות ביותר בישראל. האם כל מי שמבצע עבירת תנועה חשוף להליכים פליליים, לפתיחת תיק פלילי, להרשעה, לעונשים פליליים ולרישום פלילי שילווה אותו במשך שנים? אף על פי שכלל עבירות התנועה מוגדרות כעבירות פליליות, קיימים הבדלים משמעותיים מבחינת החוק בין עבירות קלות לחמורות, כאשר לא בכל מקרה ייפתח תיק פלילי כנגד מבצע העבירה, אלא אם כן הוא נאשם בבצוע עבירת תנועה חמורה.


אילו עבירות תנועה נחשבות קלות ואילו עבירות נחשבות חמורות?


כאמור, בגין ביצוע עבירות תנועה חמורות ייפתח תיק פלילי כנגד הנאשם, בהתחשב במידת הנזק שנגרם כתוצאה מהעבירה, למשל בתאונת פגע וברח או בגרימת מוות ברשלנות, וכן בהתאם למידת הזלזול בחוק.


ניתן למצוא בחוק דירוג של עבירות תנועה, ובהתאם למידת חומרתן את מידת הענישה עבור עבירות קלות מאוד או חמורות מאוד. עבירות קלות מוגדרות כעבירות קנס, כלומר העונש בגין ביצוע עבירת תנועה קלה הוא קנס כספי. לדוגמה, עבירות חניה, אי ציות לתמרור, נסיעה ללא חגורת בטיחות ועוד. במקרה כזה ניתן לבחור בתשלום הדוח או במשפט. גובה הקנס תלוי גם הוא בחומרת העבירה, אולם אין חשש מענישה מחמירה כגון מאסר בפועל.


עבירות חמורות יותר מחייבות העמדה לדין, כאשר המשפט שמתנהל בבית משפט לתעבורה עלול להסתיים בעונשים כבדים כגון פסילת רישיון הנהיגה, קנסות כספיים ואף מאסר על תנאי או מאסר בפועל. מדובר למשל בעבירות כגון הפקרת פצוע בתאונת דרכים, תאונת דרכים הכוללת נפגעים, גרימת מוות ברשלנות, תאונת פגע וברח, מהירות מופרזת בנסיבות מחמירות, נהיגה בשכרות ועוד.


בגין גרימת מוות ברשלנות אפשר לקבל עונש מאסר של עד שלוש שנים, ואילו הפקרת פצועים בתאונת פגע וברח עלולה להסתיים בעונש מאסר של תשע שנים. מקרים חמורים של עבירות תעבורה כגון אי מתן זכות קדימה, נהיגה ללא רישיון או בזמן פסילה, אי ציות לרמזור וכדומה, אשר הובילו לתוצאות קשות, יובילו להליכים פליליים ולעונשים כבדים.


מאסר בפועל ורישום פלילי בעקבות עבירות תנועה


פתיחת תיק פלילי עלולה להשליך באופן קשה על הנאשם, וזאת אחת הסיבות לכך שלא כל עבירות התנועה יובילו לנקיטת אמצעים פליליים ואף לרישום פלילי, אשר עלול להגביל את אפשרויות התעסוקה, האפשרות לקבל תעודות במקצועות מסוימים או עבודה בשירות המדינה, לקבל אשרה למדינות מסוימות ועוד.

 

יש לך שאלה?

פורום בית משפט לתעבורה


מאחר שמרבית עבירות התנועה אינן כוללות קלון, עבירות התנועה הקלות לא יירשמו במרשם הפלילי אלא רק ברישום התעבורתי. עם זאת, גם רישום תעבורתי עלול למנוע עיסוק במקצועות שונים כגון נהג רכב ציבורי, נהג אמבולנס או מורה לנהיגה.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא דיני תעבורה ורכב
נהג הורשע לפי הודאתו בנהיגה בשכרות לצד עבירות נלוות - סטייה מנתיב הנסיעה ונהיגה ללא ביטוח. האם בית המשפט התחשב בכך שזו הפעם הראשונה שביצע עבירה מסוג זה?
מאת: LawGuide | 21/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע