שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים מקרקעין נדלן משכנתא במחיר למשתכן: מהם התנאים המיוחדים לזכאים?

משכנתא במחיר למשתכן: מהם התנאים המיוחדים לזכאים?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 03/01/2017 | צפיות: 2234
 

מי שעומד בתנאי הזכאות לקניית דירה במסלול מחיר למשתכן, זכאי להשתתף בהגרלה ולרכוש דירה במחיר מוזל, ואף לקבל משכנתא בתנאים מיוחדים ומוטבים עד ל-90% מערך הדירה ועם הון עצמי מינימלי. מהם התנאים שמציבים הבנקים לקבלת משכנתא בתנאים המיוחדים?


קראו עוד בתחום

בנק ישראל, בהחלטה משותפת עם משרד האוצר, הודיע כי זכאי מחיר למשתכן אשר צריכים לקחת משכנתא מהבנק לצורך רכישת הדירה, יוכלו לקבל משכנתא עד שיעור של 90% ממחיר הדירה, וזאת בניגוד למשכנתא רגילה שיכולה להגיע עד לשיעור של 75% משווי השוק של הדירה. משמעות הדבר היא כי ההון העצמי שרוכשי הדירה נדרשים להשיג יכול להיות נמוך יותר מ-25%, אם כי לא נמוך יותר מסך של 100 אלף שקלים.


תנאים מיוחדים אלו הניתנים לזכאים שונים מאוד מתנאי המשכנתא הניתנים לרוכשי דירות במסלולים הרגילים. כאשר ניתנת משכנתא למשתתפי מחיר למשתכן, חישוב שיעור ההון העצמי הנדרש כולל את ההטבה המוקנית להם במסגרת התוכנית. שווי הדירה מחושב לפי מחיר השוק, אף על פי שהדירה נמכרת בפועל במחיר מוזל. על בסיס חישוב זה, המשכנתא יכולה להגיע לעד 90% מהסכום שיש לשלם.


עם זאת, בנק ישראל קבע גם הון עצמי מינימלי שהזכאים מחויבים להביא, בסכום של 100 אלף שקלים. זאת כדי למנוע מצבים שבהם ניתן יהיה לזכות בדירת מגורים מבלי שיש לרוכשים הון עצמי כלל. מלבד זאת, לא כל מי שזוכה בהגרלת מחיר למשתכן ומבקש לקבל הלוואת משכנתא, יקבל את המשכנתא המוטבת באופן אוטומטי, אלא יצטרך לעמוד בתנאים שיציב לו הבנק לצורך קבלת ההטבה.


מה צריך לעשות כדי לקבל משכנתא בתנאים המיוחדים?


מכיוון שהבנקים למשכנתאות הם אלו שקובעים בפועל את תנאי המשכנתא ואת שיעור ההלוואה, ולאור העובדה שהחלטת בנק ישראל ומשרד האוצר מהווה המלצה בלבד ואינה מחייבת את הבנקים, לא כל אדם שמעוניין לקנות דירה במסגרת מחיר למשתכן יזכה במשכנתא המוזלת בפועל. מכיוון שהבנקים רשאים לקבוע מהם התנאים שבהם יתנו את הלוואות המשכנתא בכל מקרה ומקרה לפי ראות עיניהם, ייתכנו פרויקטים מסוימים שבהם ההלוואה המוטבת לא תינתן כלל.


באופן עקרוני, כדי לקבל הלוואת משכנתא גם במסגרת מחיר למשתכן, יצטרכו הזכאים להוכיח את יכולתם הכלכלית, הכנסות קבועות ובגובה מסוים, וכן הון עצמי. אם לא, ייתכן שייאלצו לוותר על הזכייה בהגרלה מאחר שלא יוכלו לקבל משכנתא בתנאים מוטבים. כמו כן, הבנקים יכולים להתנות את מתן תנאי המשכנתא האטרקטיביים בבדיקת שמאי מטעמם אשר יאשר את גובה ההנחה המגולמת במחיר הדירה.


מהן הבעיות העיקריות בהלוואת משכנתא שנתקלים בהן הזכאים במחיר למשתכן?


חשוב להבין כי מי שמקבל משכנתא בתנאים המיוחדים למחיר למשתכן, נדרש לשלם באופן כמעט מיידי את התשלום הראשון לחברה הקבלנית, עוד במועד החתימה על ההסכם. כלומר, יש לעמוד בהוצאות כבר בשלבים המוקדמים ובמשך תקופה שיכולה להימשך אף מספר שנים עד למסירת הדירה.

 

יש לך שאלה?

פורום משכנתא


מלבד זאת, ייתכן שריבית המשכנתא שתיגבה מאנשים אשר קיבלו הלוואת משכנתא במחיר למשתכן תהיה גבוהה יותר מהריבית במשכנתאות רגילות, מאחר שמבחינת הבנקים מדובר בהלוואות עם סיכון גבוה יותר, היות שעדיין לא ידוע אם התוכנית תצליח ומה יהיה שווי הדירות בפועל. על כן כדאי לגשת אל בנק המשכנתאות עם איש מקצוע שיוכל להעניק ייעוץ על הדרך הנכונה לקבל את ההלוואה בתנאים הטובים ביותר, גם במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
בני זוג שחיפשו השקעה ושוכנעו לרכוש שלושה נכסים בארצות הברית, מבלי שידעו כי רובצים עליהם חובות כבדים, ואף השקיעו בנכס אחד שכלל לא קיים - יקבלו פיצוי בסך של כ-370 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 13/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל