שלח הודעה ללא התחייבות
עורכי דין מאמרים מסחרי, חברות ועסקים מהו סוד מסחרי ואיך מגנים על מידע עסקי מסווג?

מהו סוד מסחרי ואיך מגנים על מידע עסקי מסווג?

 
מאת: LawGuide| פורסם ב: 11/01/2017 | צפיות: 1071
 

עסקים רבים מחזיקים במידע עסקי סודי עם ערך כלכלי לא מבוטל, אשר יכול להקנות להם יתרון מסחרי על פני העסקים המתחרים. אילו סוגי מידע מוגדרים כסודות מסחריים, ואיך ניתן להגן עליהם?


קראו עוד בתחום

מאחר שמידע עסקי יכול להכיל בין היתר סודות רגישים, מאגרי מידע, רשימת לקוחות ופרטים נוספים הרלוונטיים לעסק, הדין המסחרי מאפשר לבעל העסק להגן על המידע הרגיש המוגדר כסוד מסחרי, ואף לדרוש צווי מניעה ופיצויים במקרה של חשיפת הסוד המסחרי או הפרתו.


חוק עוולות מסחריות מגדיר סוד מסחרי כמידע מסחרי-עסקי אשר אינו ידוע לציבור הרחב ואינו ניתן לגילוי בקלות, אשר נשמר בסודיות בשל תרומתו הכלכלית והיתרון העסקי שהוא מקנה לעסק. כלומר, ההגדרה החוקית יכולה להכיל נוסחאות ייצור, הסכמי מסחר, רשימת לקוחות ועוד, כל עוד המידע אינו נחלת הכלל ומעניק לעסק יתרון בתחרות העסקית.


כמעט כל עסק או חברה מחזיקים בסודות מסחריים כאלה או אחרים. מכיוון שההגנה המשפטית על סודות מסחריים היא חלקית ומוגבלת, עסקים רבים נוהגים להחתים את העובדים, נותני השירות וכל אדם אחר שיכול להיחשף למידע הרגיש על הסכם סודיות.


חוזים אלו יכולים לספק הגנה נוספת וכוללת יותר לבעל העסק, וניתן לכלול במסגרתם הגדרות ספציפיות לגבי תוכן המידע העסקי המסווג, התחייבות על שמירת סודיות ואי העברת המידע לאחרים גם בעתיד וכדומה.


מה מוגדר כסוד מסחרי ואיך עסקים יכולים להגן עליו?


סוד מסחרי הוא למעשה קניין רוחני כמו פטנט לדוגמה, אך בניגוד לפטנט, אין אפשרות לרשום אותו במשרד המשפטים. מסיבה זו, הסוד המסחרי נחשב מוגן פחות ומכאן נובעת החשיבות הרבה להגדרת הסודות בהסכמי הסודיות והחתמת העובדים ונותני השירות האחרים עליהם. נוסף על כך חשוב להסדיר בהסכמי הסודיות מנגנון פיצויים וסנקציות כספיות במקרה של שימוש בסוד המסחרי שלא כדין או הפצת המידע המסווג.


מידע עסקי שלא יקבל הגנה מספקת על ידי בעל העסק, הן מבחינת שמירתו כסוד על ידי נקיטת אמצעי בטיחות והן מבחינת הגדרתו כסוד מסחרי באמצעות חוזה סודיות, עלול לצאת מהגדרת "סוד מסחרי".


כלומר, אם המידע נחשף בקלות על ידי כל אדם המעוניין בכך, לא ננקטו צעדים משמעותיים אשר מבטיחים את סודיותו כגון נעילתו בכספת או באמצעות סיסמה, או שלא נחתם לגביו הסכם סודיות, ייתכן שהוא לא יסווג כסוד מסחרי אלא כמידע אשר בעל העסק ויתר בגינו על ההגנה המשפטית הניתנת לסודות מסחריים.


בין היתר, חשוב לסמן את המידע כסודי, לחשוף אותו רק בפני מי שצריך, לשמור עליו באמצעות נעילתו או באמצעות סיסמה, להחתים אנשים שנחשפים אליו על הסכם סודיות ועוד. כמו כן, אם הציבור הרחב ייחשף למידע העסקי, הוא לא יוכל להיחשב עוד סוד מסחרי.


מתי ניתן להגיש תביעה בגין גזל סוד מסחרי או הפרתו?


הפרת סוד מסחרי או "גזל" כפי שהמושג מוגדר בחוק עוולות מסחריות, מהווים כל שימוש לא חוקי בסוד המסחרי, או לקיחתו ללא אישור או באמצעות שימוש באמצעים פסולים. במקרה כזה, בעל הסוד המסחרי יכול לדרוש צו מניעה אשר יפסיק את השימוש הלא חוקי במידע, וכן לתבוע פיצויים והחזר טובות ההנאה שקיבל האדם אשר השתמש במידע שלא כדין.


עם זאת, כאשר המידע מגיע לעובד במסגרת עבודתו או כאשר מדובר בשימוש מוצדק במידע מסיבות כאלה ואחרות, לא ניתן יהיה להאשימו בגזל הסוד המסחרי. ואולם מי שהשתמש בו יכול להיות מחויב על ידי בית המשפט להשיב לבעליו את טובת ההנאה שהפיק ממנו.

 

יש לך שאלה?

פורום הקמת חברות ושותפויות | ייעוץ לחברות ושותפויות


מאחר שהפרת סוד מסחרי היא עוולה נזיקית, ניתן לקבל פיצויים עד סכום של 100 אלף שקלים בגין הפרתו ללא הוכחת נזק, וזאת בהתאם לפקודת הנזיקין. כמו כן ניתן לתבוע בגין הפרת חוזה, הפרת קניין רוחני ועשיית עושר ולא במשפט, לדרוש תמלוגים ולתבוע צו להסרת הגזל וצו מניעה.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא מסחרי, חברות ועסקים
חדשות ופסקי דין בנושא מסחרי, חברות ועסקים
אגודת הסטודנטים שלחה לסטודנט מאות הודעות בתקופת לימודיו מבלי שנתן לכך הסכמתו, ואף המשיכה לשלוח לו הודעות גם לאחר שביקש כי תסיר אותו מרשימת התפוצה. בית המשפט חייב אותה בפיצויים בסכום של עשרת אלפים שקלים
מאת: LawGuide | 20/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אגמי כהן סבג ושות` - משרד עו"דאגמי כהן סבג ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-7933110בראשות ראש יאח"ה לשעבר עוסק בפלילי, צווארון לבן, משפט מסחרי ומיסים
איל עופר, משרד עורכי דיןאיל עופר, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9370269משרד בוטיק העוסק במשפט המסחרי, איכות הסביבה והתנהלות מול הרשויות
קן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דקן-דרור הראל ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6112809משרדנו מעניק ייעוץ וטיפול במשפט מסחרי, דיני עבודה ודיני נזיקין.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
מוטי שחר, עו"ד ומגשרמוטי שחר, עו"ד ומגשראזור המרכז053-7101178עוסק בלשון הרע, דיני חברות, פשיטות רגל ומשפט אזרחי
אזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזי נ. כהן - משרד עורכי דיןאזור המרכז053-9428375עוסק בדיני עבודה, דיני נזיקין על כל רבדיהם ומשפט מסחרי. מייצג בכל הערכאות.
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר